pondelok, 18 január 2016 23:00

Lonové vši - filcky

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Lonové vši, filcky, pedikulóza, či vši ohambia je spoločné označenie pre tú istú pohlavne prenosnú chorobu. Jedná sa o drobný hmyz, ktorý sa nachádza v genitálnej oblasti. Je to vlastne iný druh vši. Má veľkosť približne 1,6 mm alebo menej a je známy aj pod prezývkou krab, pretože ich telá sa podobajú práve na kraby.

Najbežnejší spôsob prenosu lonovej vši je pohlavným stykom. U detí je možné nájsť lonové vši v ich obočí, alebo riasach, a môžu byť príznakom sexuálneho zneužívania. Avšak, človek môže chytiť lonové vši aj po zdieľaní oblečenia, posteľnej bielizne, alebo uteráku s infikovanou osobou.

Lonové vši sa živia krvou, a ich uhryznutie môže spôsobiť veľmi nepríjemné svrbenie. Liečba zahŕňa použitie krémov a pleťových vôd, ktoré zabíjajú parazity a ich vajíčka.

Príznaky

Ak má človek lonové vši, často trpí intenzívnym svrbením v genitálnej oblasti. Lonové vši sa môžu šíriť do ďalších oblastí s hrubými vlasmi tela, vrátane:

  1. Nohy
  2. Hrudníka
  3. Podpazušia
  4. Brady alebo fúzov
  5. Rias a obočia, častejšie u detí

Kedy navštíviť lekára?

Lekára je potrebné vyhľadať, ak nezaberá liečba krémom, vodami, šampónmi a pod. Pomoc lekára je potrebná aj keď je nakazená žena tehotná alebo došlo k infikovaniu rán, ktoré spôsobili vši.

Príčiny

Lonovými všami sa človek najčastejšie infikuje počas sexuálnej aktivity. Môže ich tiež získať z kontaminovaných prestieradiel, deky, uterákov a oblečenia.

Rizikové faktory

Ľudia, ktorí majú iné pohlavne prenosné infekcie majú väčšiu pravdepodobnosť nákazy lonovou všou.

Komplikácie

Lonové vši možno zvyčajne liečiť za pomoci rôznych krémov, gélov, šampónov, pleťových vôd a iných prípravkov, ktoré sú určené na ich likvidáciu. Avšak, niekedy vši vedú ku komplikáciám, ako:

  1. Odfarbená pleť. Bledo modré škvrny sa môžu vyvinúť, na miestach kde sa vši dlho kŕmili.
  2. Sekundárne infekcie. Uhryznutie spôsobuje svrbenie a následne škriabanie, môže spôsobiť infekciu týchto rán.
  3. Podráždenie očí. U deti, ktoré majú lonové vši na ich riasach sa môže vyvinúť určitý typ ružového oka (zápal spojiviek).

Samotný pacient, alebo lekár môže obvykle potvrdiť infikovanie lonovou všou vizuálnou kontrolou ohambia. Prítomnosť pohybujúceho sa drobného cudzopasného parazita potvrdzuje napadnutie. Všie vajíčka (hnidy) tiež indikujú napadnutie. Avšak, hnidy sa môžu nachádzať na vlase, alebo chlpe, aj keď už nie sú nažive, a to aj po úspešnej liečbe.

Ak krémy alebo šampóny nestačili na likvidáciu lonovej vši, môže lekár predpísať silnejšie procedúry, ako je napríklad:

Krém na predpis. Existujú silnejšie krémy na predpis, ktoré pôsobia až 12 hodín.

Perorálne lieky. Napríklad pilulky pôsobiace v tele človeka až 10 dní. Ak liečba nieje počas 10 dní úspešná, po 10 dňoch je možné užiť ďalšiu dávku lieku.

Existujú aj viac toxické lieky, ktoré sa však predpisujú, len v prípade, ak iné typy liečby zlyhali. Takéto lieky sa neodporúčajú pre tehotné alebo dojčiace ženy, dojčatá a malé deti a starších ľudí.

Liečba rias a obočia. Ak sa lonové vši nájdu v mihalniciach a obočí, je potrebné zaobchádzať pri liečbe opatrne. Za pomoci krému naneseného na handričku jemne prechádzať postihnuté miesta, aby nedošlo k vniknutiu liečebného prostriedku do oka a následnému podráždeniu. Túto liečbu môže byť nutné opakovať niekoľko týždňov.

Ak sa nájde len málo živých vši a hníd, môžu sa dať odstrániť pomocou hrebeňa, alebo nechtov. Ak je potrebná ďalšia liečba, môže lekár predpísať lokálne masti. Všetky vlasové časti tela musia byť dôkladne skontrolované a ošetrené, pretože vši sa môžu pohybovať smerom od ošetrených oblastí do iných časti tela. Holením sa človek nezbaví lonovej vši.

Čítať 2951 krát Naposledy zmenené sobota, 30 január 2016 10:10
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email