utorok, 19 január 2016 23:00

Análne svrbenie

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Análne svrbenie je bežný stav. Svrbenie, ktoré sa nachádza v alebo okolo konečníka je často veľmi intenzívne. Tento typ svrbenia, môže byť pre človeka trápne a nepríjemné.

Análne svrbenie má mnoho možných príčin, ako sú kožné problémy, hemoroidy, alebo príliš časté umývanie, alebo naopak nedostatočné. Análne svrbenie môže byť spojené so začervenaním, pálením a bolesťou. Svrbenie a podráždenie môžu byť dočasné alebo trvalé v závislosti na príčine.

Kedy navštíviť lekára?

Ak dochádza k análnemu svrbeniu perzistentne, je potrebne vyhľadať lekára,pretože za pomoci naordinovanej liečby lekárom, u väčšiny ľudí dochádza k úplnému potlačeniu príznakov svrbenia konečníka. Väčšina svrbení tohto typu nevyžaduje lekársku starostlivosť.

Vyhľadať lekára je dôležité, ak:

  1. Análne svrbenie je ťažké alebo pretrvávajúce po dlhšiu dobu
  2. Dochádza ku krvácaniu z konečníka
  3. Análna oblasť sa zdá byť zapálená
  4. Príčina trvalého svrbenia je neznáma

Trvalé análne svrbenie môže súvisieť s určitými kožnými stavmi, alebo inými zdravotnými problémami, ktoré vyžaduje liečbu.

K možným príčinam análneho svrbenia patria:

 - Návyky osobnej starostlivosti. Rutinná starostlivosť o pleť môže obsahovať výrobky alebo návyky správania, ktoré dráždia pokožku. Patrí medzi ne príliš časté umývanie, alebo naopak nedostatočne umývanie. Tak isto použitie mydla, vlhkých obrúskov alebo toaletného papiera s obsahom farbív a parfumov, môže viesť k podráždeniu okolitej pokožky.

 - Nákaza. Sexuálne prenosné infekcie môžu spôsobiť análne svrbenie. Rôzne parazity môžu taktiež spôsobiť podobné svrbenie.

 - Kožné choroby. Niekedy je svrbenie dôsledkom špecifického stavu pokožky, ako je lupienka alebo kontaktná dermatitída.

 - Ostatné zdravotné stavy. Medzi ne patrí chronická hnačka, hemoroidy, análne nádory a choroby, ktoré ovplyvňujú celé telo, ako je diabetes.

Lekár môže byť schopný diagnostikovať príčinu svrbenia jednoduchým dotazom na otázky o príznakoch, anamnéze a osobných hygienických návykoch. Ak sú podozrenia na nejaké choroby, môže lekár navrhnúť vykonanie zdravotných testov. Taktiež môže byť potrebné vykonanie fyzických skúšok, vrátane digitálnej rektálnej skúšky.

V prípade, že príčina svrbenia nie je zrejmá, môže lekár pacienta odkázať ku kožnému špecialistovi (dermatológ), alebo lekára, ktorý sa špecializuje na liečbu rektálnych a análny problémov (proktológ). Špecialista môže vykonať ďalšie testy, ako je napríklad proktoskópia alebo kolonoskópia pre zobrazenie tráviaceho traktu. Je možné, že príčina svrbenia nemusí byť nikdy identifikovaná.

Čítať 2487 krát Naposledy zmenené sobota, 30 január 2016 10:21
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email