Prvá pomoc

Otrava silnou kyselinou, zásadou a organickými fosfátmi, patrí medzi menej časté otravy, avšak rizikovou skupinou sú práve deti. 

pondelok, 04 apríl 2016 00:00

Otrava hubami, liekmi, alkoholom a oxidom uhoľnatým

Napísal(a)

Otrava hubami, liekmi, alkoholom, oxidom uhoľnatým sú najčastejšie otravy ku ktorým dochádza.

utorok, 21 apríl 2015 07:53

Uvoľňovanie, polohovanie a odsun zraneného

Napísal(a)

Pri nehode, alebo úraze je veľmi dôležité poznať pravidla poskytovania prvej pomoci, ako je uvoľňovanie, základné polohy pre ošetrenie a odsun raneného, polohovanie a jeho význam.

štvrtok, 16 apríl 2015 08:15

Otrava hubami, liekmi, alkoholom, oxidom uhoľnatým

Napísal(a)

Otrava je život ohrozujúci stav, ktorý nastáva po požití, alebo výchnutí toxických látok.

piatok, 10 apríl 2015 08:22

Poleptanie kože, očí a ústnej dutiny

Napísal(a)

Poleptanie vznika pôsobením kyselín alebo lúhov na kožu alebo sliznicu. Nebezpečné je poleptanie oka alebo tráviaceho systému.

utorok, 07 apríl 2015 08:37

Prehriatie a tepelný úpal

Napísal(a)

Prehriatie a tepelný úpal je ochorenie vyskytujúce sa hlavne v oblastiach s vyššou teplotou a je možné mu zabrániť. Najťažšie formy – vyčerpanie z tepla a tepelný úpal sú okrem tepla spôsobené aj nedostatkom telesných tekutín, stratami soli a zlyhaním tepelnej rovnováhy. Prehriatie vzniká ak sa organizmus nestačí ochladzovať pre extrémne vonkajšie podmienky.

nedeľa, 05 apríl 2015 07:38

Krvácanie

Napísal(a)

V krvnom obehu človeka koluje asi 5 l krvi. Jej dôležitou úlohou je transport kyslíka a ostatných živín pre všetky bunky tela. Krvácanie je také poškodenie krvného obehu, pri ktorom násilným porušením celistvosti ciev alebo srdca dochádza k strate objemu krvi a červených krviniek z krvného riečišťa.

streda, 01 apríl 2015 07:16

Bezvedomie

Napísal(a)

Bezvedomie je strata vedomia počas ktorej človek stráca kontakt s okolím, nereaguje na vonkajšie podnety a dochádza k nej z rôznych príčin, ktoré si často vyžadujú pomoc inej osoby.

nedeľa, 21 september 2014 08:17

Otrava oxidom uhoľnatým

Napísal(a)

Otrava oxidom uhoľnatým je ochorenie spôsobené vystavením príliš veľa oxidu uhoľnatého, čo je bezfarebný plyn bez chuti a zápachu. Príliš veľa oxidu uhoľnatého vo vzduchu, ktorý dýchame môže výrazne znížiť schopnosť absorbovať kyslík, čo vedie k vážnemu poškodeniu tkaniva. Otrava oxidom uhoľnatým môže viesť k smrti.

streda, 02 júl 2014 06:55

Akútny koronárny syndróm

Napísal(a)

Akútny koronárny syndróm je termín používaný pre každú situáciu spôsobenú náhlym znížením prietoku krvi k srdcu. Príznaky akútneho koronárneho syndrómu môžu zahŕňať tlak na hrudi, podobný tlaku, ktorý človek pociťuje pri srdcovom infarkte. Prvým príznakom akútneho koronárneho syndrómu môže byť náhla zástava srdca. Akútny koronárny syndróm je často diagnostikovaný na pohotovosti alebo v nemocnici.

Strana 1 z 5

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email