nedeľa, 28 február 2016 23:00

Žalúdočné polypy

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Žalúdočné polypy sú masy buniek, ktoré sa tvoria na sliznici vo vnútri žalúdka. Tieto polypy sú zriedkavé a zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky. Najčastejšie sú diagnostikované pri vyšetrení z nejakého iného dôvodu.

Väčšina žalúdočných polypov sa nikdy nestanú rakovinové. Ale niektoré druhy môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny žalúdka. V závislosti od typu polypov, liečba môže zahŕňať odstránenie polypu, alebo sledovanie zmien.

Žalúdočné polypy zvyčajne nespôsobí žiadne príznaky, alebo komplikácie, ale ak sa polyp zväčší, môžu sa na jeho povrchu vytvoriť otvorené rany (vredy). Zriedka môže polyp blokovať otvor medzi žalúdkom a tenkým črevom.

Príznaky žalúdočných polypov:

 • Bolesť pri stlačení brucha
 • Nevoľnosť
 • Krv v stolici
 • Anémia

Kedy navštíviť lekára?

Ak má človek pretrvávajúcu krv v stolici, alebo iné príznaky žalúdočných polypov, je potrebné vyhľadať lekára.

Žalúdočné polypy sa tvoriť v reakcii na poškodenie žalúdočnej sliznice. Medzi najčastejšie príčiny žalúdočných polypov patrí:

1. Chronický zápal žalúdka. Tiež známy ako gastritída, tento stav môže viesť k vzniku hyperplastických polypov a adenómov. Hyperplastické polypy sa len veľmi zriedkavo stanú rakovinové, hoci tie väčšie ako 1 cm zvyšujú riziko rakoviny. Adenómy sú najmenším typom žalúdočných polypov, ale tento typ je najviac pravdepodobný na rozvoj rakoviny. Z tohto dôvodu sú zvyčajne odstránené.

2. Familiárna adenomatózna polypóza. Jedná sa o vzácny dedičný syndróm, ktorý spôsobuje vznik polypov z určitých buniek na vnútornej podšívke žalúdka. Tento typ polypov sa taktiež odporúča odstrániť, pretože hrozí rakovina. Familiárna adenomatózna polypóza môže tiež spôsobiť adenómy.

3. Pravidelné užívanie určitých liekov na žalúdok. Lieky, ktoré sa užívajú na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny môžu spôsobiť vznik polypov. Tieto polypy sú všeobecne malé a nie sú dôvodom na obavy. 

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku žalúdočných polypov:

 • Vek. Žalúdočné polypy sú častejšie u ľudí v strednom veku až do neskorej dospelosti.
 • Bakteriálna infekcia žalúdka. Helicobacter pylori (H. pylori), baktérie sú častou príčinou gastritídy, ktorá prispieva k rozvoju hyperplastických polypov a adenómov.
 • Familiárna adenomatózna polypóza. Tento zriedkavý dedičný syndróm zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a ďalších podmienok, vrátane žalúdočných polypov.
 • Niektoré lieky. Dlhodobé užívanie liekov, ktoré sú užívané na liečbu refluxnej choroby pažeráka, boli spojené s rozvojom polypov.

Testy a postupy používané k diagnostike žalúdočných polypov:

 • Endoskopia, pre zobrazenie vnútra žalúdka
 • Vzorka tkaniva (biopsia), ktorá môže byť odstránená v priebehu endoskopie a analyzovaná v laboratóriu

Liečba závisí od typu žalúdočných polypov:

 • Malé polypy, ktoré nie sú adenómy. Tieto polypy nemusia vyžadovať liečbu. Zvyčajne nespôsobujú príznaky a len málokedy sa stanú rakovinové. Lekár môže odporučiť pravidelné kontroly, aby bolo možné vybrať rastúce polypy, alebo polypov, ktoré spôsobujú komplikácie.
 • Veľké polypy. Tieto polypy môže byť nutné odstrániť. Väčšina žalúdočných polypov môžu byť odstránené počas endoskopie.
 • Adenómy. Tieto polypy sa môžu stať rakovinové a sú zvyčajne odstránené počas endoskopie.
 • Polypy spojené s familiárnou adenomatóznou polypózou. Tieto polypy sú odstránené, pretože sa môžu stať rakovinové.

Liečenie infekcie H. pylori

Ak má človek zápal žalúdka spôsobený baktériou Helicobacter pylori, lekár pravdepodobne odporuči liečbu antibiotikami. Liečenie infekcie H. pylori môže vyliečiť aj hyperplastické polypy a ich recidívu.

Čítať 2710 krát Naposledy zmenené pondelok, 29 február 2016 07:56
Viac z tejto kategórie: « Barrettov pažerák
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email