štvrtok, 03 marec 2016 23:00

Pouchitída

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pouchitída je zápal sliznice pouchu, ktorý je chirurgicky vytvorený pri liečbe ulceróznej kolitídy a niektorých ďalších chorôb. Mnoho ľudí s vážnou ulceróznou kolitídou končí s odstránenou časťou chorého hrubého čreva a opätovným spojením pomocou postupu, ktorý sa nazýva ileoanálna anastomóza, alebo operácia pre vytvorenie J-vrecka.

Chirurgovia pri tomto postupe použijú koniec tenkého čreva (ileum) pre vytvorenie vrecka v tvare písmena J. Uvedené vrecko je pripojené k vnútornej oblasti tesne nad zadkom, ktoré slúži na zachytávanie stolice pred tým, než je je vyprázdnená.

Výhodou je dobré napodobnenie normálneho vylučovania stolice, čo znamená priechod črevom a vylúčenie ritným otvorom. Alternatívnym zákrokom je vytvorenie trvalej ileostómie, pričom sa jedná o vyústenie tenkého čreva na povrch brucha, kedy stolica neustále pomaly vyteká do špeciálneho sáčku pripevneného prilepením na telo.

Pouchitída je komplikácia, ktorá sa vyskytuje u 23 až 46 percent ľudí, ktorí podstúpili operáciu na vytvorenie takéhoto vrecka. Príznaky môžu zahŕňať hnačku, bolesti brucha a kĺbov, kŕče, horúčku, zvýšený interval vyprázdňovania, nočné fekálne presakovanie, fekálne inkontinencie a silný pocit pohybu čriev.

Liečba pauchitídy

Pouchitída dobre reaguje na perorálnu liečbu antibiotikmi, probiotikmi a mesalazínom. Ak sa za pomoci týchto liekov nedá tento stav zvládnuť, poslednou možnosťou je chirurgické odstránenie pouchu – vrecka.

Čítať 1241 krát Naposledy zmenené piatok, 04 marec 2016 08:56
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email