štvrtok, 10 marec 2016 08:41

Pseudodna

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pseudodna je forma artritídy, ktorá sa vyznačuje náhlym, bolestivým opuchom v jednom, alebo viacerých kĺboch. Tieto epizódy môžu trvať niekoľko dní či týždne. Najčastejšie postihnutý kĺb je koleno.

Ochorenie sa vyznačuje ukladaním pyrofosforečnanu vápenatého v kĺboch, a je veľmi podobné chorobe známej ako DNA. Príčina oboch ochorení je totožná, čo sa týka hromadenia kryštálov, aj keď typy kryštálu sa líšia.

Nie je jasné, prečo sa kryštáliky ukladajú v kĺboch ​​a spôsobujú pseudodnu, ale riziko sa zvyšuje s vekom. Ošetrenie môže pomôcť zmierniť bolesť a znížiť zápal.

Pseudodna najčastejšie postihuje kolená. Menej často, zápästia a členky. V mnohých prípadoch sa neprejavujú žiadne symptómy. Avšak po záchvatoch pseudodny, postihnuté kĺby sú zvyčajne:

  • opuchnuté
  • teplé na dotyk
  • ťažko bolestivé

Kedy navštíviť lekára?

Ak u človeka dochádza k náhlym, intenzívnym bolestiam kĺbov a opuchom, je potrebné vyhľadať lekára.

Pseudodna bola spojená s prítomnosťou kryštálov pyrofosforečnanu vápenatého dihydrátu v postihnutom kĺbe. Množstvo týchto kryštálov sa zvyšuje ako ľudia starnú, dochádza k tomu takmer u polovici ľudí starších ako 85 rokov. Ale u väčšiny ľudí, ktorí majú trpia ukladaním kryštálov v kĺboch nikdy nedôjde k rozvoju pseudodny. Nie je jasné, prečo niektorí ľudia majú príznaky a iní nie.

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko pseudodny zahŕňajú:

  • Starší vek. Riziko vzniku pseudodny sa zvyšuje s vekom.
  • Poranenie. Zranenia v oblasti kĺbu, ako napríklad vážne poranenie, alebo chirurgický zákrok, zvyšuje riziko pseudodny v tomto kĺbe.
  • Genetická porucha. V niektorých rodinách, predispozícia k rozvoju pseudodny je dedičná. Títo ľudia majú tendenciu k rozvoju pseudodny už v mladšom veku.
  • Minerálne nerovnováhy. Riziko pseudodny je vyššie u ľudí, ktorí majú nadmerný obsah vápnika, alebo železa v krvi, alebo príliš málo horčíka.
  • Ostatné zdravotné stavy. Pseudodna bola tiež spojená so zníženou funkciou štítnej žľazy, alebo hyperaktivitou prištítnych teliesok.

Hromadenie krištáľov v kĺboch spojené s pseudodnou môže tiež spôsobiť poškodenie kĺbov, ktoré môže napodobňovať symptómy osteoartritídy, alebo reumatoidnej artritídy.

Liečba pseudodny

Neexistuje žiadny liek na pseudodnu, ale kombinácie liečby môžu pomôcť zmierniť bolesť a zlepšujú funkciu kĺbov.

Lieky

Ak nepostačujú lieky proti bolesti, lekár môže navrhnúť:

  • Protizápalové lieky
  • Vitamíny na posilnenie kosti a kĺbov

Odvodnenie

Na zmiernenie bolesti a tlak v postihnutom kĺbe, lekár za pomoci ihly odstráni kĺbové tekutiny, čo pomáha odstrániť niektoré z kryštálov z kĺbu. Lekár potom aplikujte na kĺb znecitlivujúce lieky a kortikosteroidy na zníženie zápalu.

Čítať 1346 krát Naposledy zmenené štvrtok, 10 marec 2016 08:53
Viac z tejto kategórie: « Skolióza
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email