štvrtok, 31 marec 2016 00:00

Trikuspidálna atrézia

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Trikuspidálna atrézia je vada srdca pri narodení (kongenitálna), pri ktorej jedna z trikuspidálnych chlopni medzi dvoma srdcovými komorami - pravou hornou komorou (pravá predsieň) a pravou dolnou komorou (pravá komora) - nie je vytvorená.

Ak sa dieťa narodí s trikuspidálnou atréziou, môže krv tiecť cez srdce abnormálne a do pľúc sa nedostáva kyslíkom obohatená krv. Výsledkom je, že pľúca nemôžu zásobovať zvyšok tela kyslíkom, ktorý potrebuje. Pokožka deti s trikuspidálnou atréziou má často modrasté sfarbenie, a taktiež často trpia dýchavičnosťou.

Príznaky trikuspidálnej atrézie sa prejavia skoro po narodení, a môžu zahŕňať:

 • Modrasté sfarbenie kože a pier (cyanóza)
 • Ťažkosti s dýchaním (dýchavičnosť)
 • Rýchle dostavenie únavy, najmä pri kŕmení
 • Pomalý rast a zlé priberanie na váhe

U niektorých deti s trikuspidálnou atréziou sa môžu tiež objaviť príznaky srdcového zlyhania, ako:

 • Únava a slabosť
 • Dýchavičnosť
 • Opuch (edém) nôh a členkov
 • Opuch brucha
 • Náhle zvýšenie telesnej hmotnosti z dôvodu zadržiavania tekutín v tele     

Kedy navštíviť lekára?

Ak rodič u svojho dieťaťa spozoruje niektorý z vyššie uvedených príznakov je potrebné okamžite vyhľadať lekára.

K trikuspidálnej atrézii dochádza počas fetálneho rastu, keď sa vyvíja srdce dieťaťa. Aj keď niektoré faktory, ako je napríklad dedičnosti alebo Downov syndrómom, môžu zvýšiť riziko vrodených srdcových vád. Príčina vrodených srdcových ochorení, nie je známa vo väčšine prípadov.

Ako srdce pracuje?

Srdce je rozdelené do štyroch komôr - dva na pravej strane (pravá predsieň a pravá komora) a dva na ľavej strane (ľavá predsieň a ľavá komora). Pri výkone svojej základnej funkcie pumpuje krv po celom tele. Srdce využíva svoju ľavú a pravú stranu pre rôzne úlohy.

Na pravej strane srdca sa pumpuje krv do pľúc cez pľúcne tepny. V pľúcach sa krv okysličuje a následne potom cirkuluje do ľavej strany srdca. Ľavá strana srdca pumpuje krv do aorty, ktorou cirkuluje okysličená krv do zvyšku tela.

Chlopne riadia tok krvi do a von z komôr srdca. Tieto chlopne sa otvoria, aby sa krv presunula do tepien, a zatvárajú, aby krv neprúdila naspäť.

V prípade trikuspidálnej atrézie, nemôže pravá strana srdca správne pumpovať krv do pľúc, pretože trikuspidálna chlopňa, ktorá sa nachádza medzi hornou pravou komorou a pravou dolnou komorou chýba. Namiesto toho, pevné tkanivo blokuje tok krvi z pravej predsiene do pravej komory. V dôsledku toho, pravá komora je zvyčajne veľmi malá (hypoplastická).

Krv miesto toho prúdi z pravej predsiene do ľavej predsiene otvorom v stene medzi nimi (prepážkou). Tento otvor je buď srdcová vada (defekt septa predsieni), alebo zväčšený prírodzený otvor (foramen ovale), ktorý sa uzavrie skoro po narodení. Ak dieťa s trikuspidálnou atréziou nemá defekt septa predsieni, bude potrebné vykonanie chirurgického zásahu k vytvoreniu tohto otvoru.

Akonáhle krv prúdi z pravej predsiene do ľavej predsiene, musí ľavá strana srdca pumpovať krv, ako do zvyšku tela tak aj do pľúc. V niektorých prípadoch, krv preteká prirodzeným otvorom medzi aortou a pľúcnymi cievami (ductus arteriosus).

Ductus arteriosus je bežnou súčasťou obehového systému dieťaťa pred narodením a obvykle sa zavrie skoro po narodení. Ak je to nutné, tento priechod je udržiavaný otvorený pomocou liekov u detí s trikuspidálnou atréziou.

Chlopňa medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou, môže byť zúžený u niektorých detí, čo môže viesť k zníženiu prietoku krvi do pľúc. Ak je pľúcna chlopňa zúžená, a v prípade, že defekt komorového septa je veľký, môže príliš veľa krvi prúdiť do pľúc, čo môže viesť k zlyhaniu srdca.

Mnoho detí s atréziou môžu mať aj ďalšie srdcové vady. Vo väčšine prípadov, presná príčina vrodenej srdcovej vady, ako je napríklad trikuspidálna atrézia, nie je známa. Avšak niekoľko faktorov môže zvýšiť riziko narodenia dieťaťa so srdcovou vadou, vrátane:

 • Matka, ktorá mala rubeolu, alebo iné vírusové ochorenie v ranom tehotenstve
 • Rodič, ktorý má vrodenú srdcovú vadu
 • Pitie alkoholu počas tehotenstva
 • Fajčenie pred, alebo počas tehotenstvom
 • Matka, ktorá si zle kontrolovala diabetes
 • Matka, ktorá má lupus - autoimunitné ochorenie
 • Použitie niektorých typov liekov počas tehotenstva, napríklad na akné, niektoré anti-záchvatové lieky a niektoré lieky na liečbu bipolárnej poruchy Prítomnosť Downovho syndrómu - genetické ochorenie

Najzávažnejšou komplikáciou trikuspidálnej atrézie je nedostatočné zásobovanie kyslíkom tkaniva dieťaťa (hypoxémia). To môže byť život ohrozujúce.

Komplikácie neskôr v živote

Aj keď liečba výrazne zlepšuje stav u deti s trikuspidálnou atréziou, môžu neskôr v živote nastať ďalšie komplikácie, a to aj po operácii. Tieto komplikácie môžu zahŕňať:

 • Tvorba krvných zrazenín, ktoré môžu blokovať tepnu v pľúcach (pľúcna embólia) alebo mŕtvica
 • Rýchla únava pri športe, alebo inej činnosti
 • Srdcová arytmia
 • Niektoré komplikácie v lymfatickom systéme

Liečba trikuspidálnej atrézie

Trikuspidálna atrézia sa lieči za pomoci viacerých chirurgických zákrokov. Väčšina detí s touto chorobou po operácii, žije normálny plnohodnotný život, aj keď sú často potrebné dodatočné operácie.

Čítať 1515 krát Naposledy zmenené štvrtok, 31 marec 2016 05:39
Viac z tejto kategórie: « Faktor V Leiden
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email