piatok, 08 apríl 2016 00:00

Stenóza, tendosynovitída

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Stenóza, alebo tiež tendosynovitída je stav, v ktorom jeden z prstov na ruke uviazne v ohnutej polohe. Prst sa pri tomto stave nemôže narovnať. K tomuto stavu dochádza pri zápale, ktorý spôsobuje zúženie priestoru v plášti, ktorý obklopuje šľachu postihnutého prsta. 

Ak je tento stav závažný, prst môže byť zavretý v ohnutej polohe. Ľudia, ktorých práca alebo koníčky vyžadujú opakované uchopenie nejakej veci, sú vystavení vyššiemu riziku vzniku tohto stavu. Táto zdravotná komplikácia je tiež častejšia u žien a u ľudí s diabetom. 

Príznaky ochorenia môžu postupovať od miernych až po ťažké a zahŕňajú:

 • Tuhosť prsta, a to najmä v dopoludňajších hodinách
 • Praskanie pri pohybe prsta
 • Citlivosť, alebo hrče na dlani
 • Zablokovanie prsta v ohnutej polohe, a náhle narovnanie
 • Prst zovretý v ohnutej polohe, ktorý človek nieje schopný narovnať

Tento stav častejšie postihuje palec, prostredník, alebo prstenník. Viac ako jeden prst môže byť ovplyvnený súčasne, a rovnako môžu byť postihnuté obe ruky naraz.

Kedy navštíviť lekára?

Ak človek pociťuje tuhosť, praskanie, alebo ohýbanie v kĺbe prsta, mal by nato upozorniť svojho lekára pre vykonanie testov. Ak je kĺb prsta horúci a zapálený, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože tieto príznaky ukazujú na možnú infekciu.

Šľachy sú vláknité šnúry, ktoré pripájajú sval ku kosti. Každá predpínacia výstuž je obklopená ochranným plášťom. Stenóza, alebo tendosynovitída nastane, keď dôjde k poškodeniu, alebo zápalu šľachy postihnutého prsta. To interferuje s normálnym kĺzavým pohybom šľachy cez plášť.

Predĺžené podráždenie šľachovej pošvy môže vyvolať zjazvenie, zahusťovanie a formovanie hrboľov (uzlín), ktorá bráni pohybu šľachy ešte viac.

Faktory, zvyšujúce riziko vzniku stenózy a tendosynovitídy:

 • Opakované uchopenie. Profesia a záľuby, ktoré zahŕňajú opakované použitie rúk a dlhotrvajúce uchopenie, môžu zvýšiť riziko vzniku tohto ochorenia.
 • Určité zdravotné problémy. Ľudia, ktorí majú diabetes, alebo reumatoidnú artritídu sú vystavení vyššiemu riziku vzniku ochorenia.
 • Pohlavie. Toto ochorenie postihuje častejšie ženy.

Stenóza nevyžaduje žiadne zložité testovanie. Lekár, určí diagnózu na základe anamnézy pacienta a fyzikálneho vyšetrenia. Počas fyzickej skúšky, lekár požiada pacienta o otvorenie a zatvorenie ruky, vykoná kontrolu oblasti bolesti a skontroluje hladkosť pohybu.

Liečba stenózy a tendosynovitídy

Liečba tohto ochorenia sa mení v závislosti od závažnosti a trvania.

Lieky

Nesteroidné protizápalové lieky môžu zmierniť bolesť, ale je nepravdepodobné, že budú účinkovať na zmiernenie opuchu zúženej šľachovej pošvy.

Terapia

 • Konzervatívne neinvazívne liečby môžu zahŕňať:
 • Odpočinok. Aspoň po dobu troch až štyroch týždňov, bez činnosti, ktoré vyžadujú opakované uchopenie, či používanie vibračných ručných strojov. Ľad, či teplo. Niektorí ľudia pociťujú zlepšenie po studenom obklade, iní pociťujú viac úžitku po horúcich obkladoch.
 • Dlaha. Lekár môže odporučiť nosenie dlahy, ktorá v noci drží postihnutý prst vo vysunutej polohe po dobu až šiestich týždňov. Dlaha pomáha odpočívať šľache.
 • Naťahovacie cvičenia. Lekár môže tiež navrhnúť jemné cvičenia, ktoré pomáhajú udržiavať mobilitu prsta.

Chirurgické a ďalšie postupy

Ak sú príznaky závažné, alebo ak konzervatívna liečba nepomohla, lekár môže navrhnúť ďalšie postupy, ako:

Steroidné injekcie. Injekcia steroidných liekov v blízkosti, alebo do šľachovej pošvy môže znižovať zápal a umožní šľache voľne kĺzať. Jedná sa o najbežnejšiu liečbu, a u ľudí, ktorí nemajú diabetes, je účinná až pri 90 percent pacientov. U pacientov s diabetom, je účinnosť o polovicu nižšia. Niekedy je pre dosiahnutie týchto výsledkov potreba druhá injekcia.

Perkutánne uvoľnenie. Po znecitlivení dlane, lekár vloží robustnú ihlu do tkaniva okolo postihnutej šľachy. Pohyb ihly umožňuje plynulý pohyb šľachy. Táto liečba sa často vykonáva pod kontrolou ultrazvuku, takže lekár môže vidieť, kde je špička ihly pod kožou, aby bolo isté, že sa otvorí šľachová pošva bez poškodenia šľachy, alebo že nedôjde k poškodeniu blízkeho nervu.

Chirurgia. Prostredníctvom malého rezu, chirurg môže rozrezať zúženú časť šľachovej pošvy. Tento postup sa zvyčajne vykonáva na operačnom sále.

Čítať 2054 krát Naposledy zmenené piatok, 08 apríl 2016 07:11
Viac z tejto kategórie: « Septická artritída
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email