nedeľa, 10 apríl 2016 00:00

Stresová inkontinencia

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Inkontinencia moču je nechcený únik moču. Stresová inkontinencia nastáne, keď fyzický pohyb, alebo činnosť, ako je kašeľ, kýchanie, beh alebo zdvíhanie ťažkých bremien vyvíja tlak (stres) na močový mechúr. Stresová inkontinencia nesúvisí s psychickým stresom.

Stresová inkontinencia sa líši od urgentnej inkontinencie, čo je nechcený únik moču spôsobený poruchou svalov močového mechúra, zvyčajne spojenej s pocitom neustálej potreby močiť. Stresová inkontinencia je oveľa častejšia u žien ako u mužov.

Ak má človek stresovú inkontinenciu, môže sa cítiť trápne, izolovať sa, alebo obmedziť svoju prácu a spoločenský život, najmä, čo sa týka cvičenia a voľnočasových aktivít. Liečba, môže veľmi výrazne pomôcť zvládnuť stresovú inkontinenciu a zlepšiť celkovú pohodu človeka.

Ak má človek stresovú inkontinenciu, môže dôjsť k úniku moču, napríklad pri:

 • kašli
 • kýchnutí
 • smiechu
 • postavení sa
 • vystupovaní z auta
 • zdvihaní ťažkých predmetov
 • cvičení
 • sexe

K inkontinencii nemusí dochádzať zakaždým, keď človek vykonáva jednu z týchto vecí, ale akákoľvek činnosť, ktorá zvyšuje tlak na mechúr môže viesť neúmyselnej strate moču, zvlášť keď je močový mechúr plný.

Kedy navštíviť lekára?

Ak únik moču ovplyvňuje každodenné aktivity, je potrebné vyhľadať lekára.

Stresová inkontinencia nastane, keď sa svaly a ostatné tkanivá, ktoré podporujú močový mechúr (svaly panvového dna) a svaly, ktoré regulujú uvoľňovanie moču (močový zvierač) oslabia. Močový mechúr expanduje postupne, ako sa plní močom. Za normálnych okolností, zvierač, rovnako ako svaly v močovej trubici - krátka trubica, ktorou prechádza moč z tela - zostane zatvorený pokiaľ sa močový mechúr rozširuje, čím zamedzuje úniku moču. Ale keď sa tieto svaly oslabia, čokoľvek, čo pôsobí silou na brušné a panvové svaly, ako je kýchanie, predklon, alebo smiech, môže vyvíjať tlak na močový mechúr a spôsobiť únik moču.

Svaly panvového dna a močového zvierača, môžu stratiť pevnosť z týchto dôvodov:

1. Pôrod. U žien, môže dôjsť k zlej funkcii svalov panvového dna, alebo zvierača, v dôsledku poškodenia tkaniva, alebo nervov pri pôrode. Stresová inkontinencia vtedy môže začať skoro po pôrode, alebo aj roky neskôr.

2. Operácia prostaty. U mužov je najčastejším faktorom vedúcim k stresovej inkontinencii chirurgické odstránenie prostaty (prostatektómia) z dôvodu liečby rakoviny prostaty. Vzhľadom k tomu, že zvierač leží priamo pod prostatou a obklopuje močovú trubicu, môže mať prostatektómia za následok oslabenie zvierača.

Prispievajúce faktory

Ďalšie faktory, ktoré môžu zhoršiť stresovú inkontinenciu:

 • Choroby, ktoré spôsobujú chronický kašeľ, alebo kýchanie
 • Obezita
 • Fajčenie, čo môže spôsobovať častý kašeľ
 • Nadmerná konzumácia kofeínu, alebo alkoholu
 • Určité činnosti, ktoré vyvíjajú veľký tlak na mechúr v priebehu mnohých rokov
 • Hormonálny deficit

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku stresovej inkontinencie:

 • Vek. Hoci stresová inkontinencia nie je normálna súčasť starnutia, fyzické zmeny súvisiace so starnutím, ako je oslabenie svalov, môže spôsobovať väčšiu náchylnosť k stresovej inkontinencii. Avšak príležitostná, stresová inkontinencia môže nastať u žien v akomkoľvek veku.
 • Typ pôrodu. Ťažký vaginálny pôrod môže byť tiež spojený s vyšším rizikom stresovej inkontinencie.
 • Telesná hmotnosť. Ľudia, ktorí majú nadváhu, alebo sú obézni majú oveľa vyššie riziko vzniku stresovej inkontinencie. Nadváha zvyšuje tlak na brušné a panvové orgány. V dôsledku tohto tlaku na močový mechúr sa riziko môže zvýšiť aj bez dodatočného tlaku, napríklad smiechu. Váhový úbytok môže zlepšiť stresovú inkontinenciu moču.
 • Predchádzajúca panvová chirurgia. Hysterektómia u žien, a operácia rakoviny prostaty u mužov môže ovplyvniť funkciu a podporu močového mechúra a močovej trubice a zvýšiť tak riziko stresovej inkontinencie. Tento efekt môže byť buď okamžitý, alebo oneskorený.

Komplikácie stresovej inkontinencie môžu zahŕňať:

 • Osobnú úzkosť. 
 • Zmiešanú inkontinenciu moču. Zmiešaná inkontinencia je bežná a znamená to, že človek trpí naraz aj stresovou inkontinenciou aj urgentnou inkontinenciou.
 • Kožné vyrážky, alebo podráždenie. Pokožka, ktorá je neustále v kontakte s močom, je náchylná na rôzne komplikácie, ako sú vyrážky, podráždenie a iné kožné problémy.

Liečba stresovej inkontinencie

Lekár môže odporučiť kombináciu liečebných stratégií pre zastavenie, alebo zníženie počtu epizód inkontinencie. Ak je identifikovanou príčinou, alebo faktorom infekcia močových ciest, bude potrebná tiež liečba ochorenia.

Terapia

Terapia môže pomôcť úplne zamedziť, alebo obmedziť epizódy stresovej inkontinencie. 

Formy terapie môžu zahŕňať:

1. Posilňovanie svalstva panvového dna. Kegelové cvičenia posilnia svaly panvového dna a močový zvierač.

2. Načasovanie a množstvo pitia. Lekár môže odporučiť načasovanie a množstvo pitia tekutín počas dňa. Vyhýbanie sa kofeínu a alkoholických nápojov, pretože tieto dráždivé látky majú vplyv na funkcie močového mechúra. Takéto rozvrhy pitia tekutín výrazne zlepšujú únik moču.

3. Zdravý životný štýl. Obmedzenie fajčenia, strata nadváhy, alebo liečenie chronického kašľa obmedzí riziko vzniku stresovej inkontinencie, rovnako ako zlepšuje príznaky.

4. Časový harmonogram návštev toalety. Častejšie vyprázdňovanie močového mechúra môže znížiť počet, alebo závažnosť epizód urgentnej inkontinencie.

Zariadenia

Niektoré zariadenia určené pre ženy môžu pomôcť kontrolovať stresovú inkontinenciu, vrátane:

1. Vaginálny pesar. Špecializovaný pesar močovej inkontinencie, v tvare kruhu s dvoma výstupkami, ktoré sedia na oboch stranách močovej trubice. Pomáha podporovať základňu močového mechúra, aby sa zabránilo úniku moču počas činnosti, najmä, ak močový mechúr klesol (prolaps). To je dobrá voľba, ak sa pacientka chce vyhnúť operácii. Pesar vyžaduje rutinné odstránenie a čistenie. Pesary sa používajú hlavne u ľudí, ktorí majú tiež prolaps panvových orgánov.

2. Uretrálne vložky. Malý tampón, ako jednorazové zariadenie vložené do močovej trubice, ktorý pôsobí ako prekážka, aby sa zabránilo úniku. Uretrálne vložky nie sú určené na nosenie 24 hodín denne. Uretrálne vložky sa používajú iba zriedkavo.

Chirurgia

Chirurgické zákroky na liečbu stresovej inkontinencie sú určené na zlepšenie uzavretia zvierača, alebo podporu hrdla močového mechúra. Chirurgické možnosti zahŕňajú:

1. Injekčné objemové činidlá. Syntetické polysacharidy, alebo gély môžu byť vstrekované do tkaniva v okolí hornej časti močovej trubice. Tieto materiály sa hromadia v oblasti okolo močovej trubice a zlepšujú uzatváracie schopnosti zvierača. Tento zásah však nie je trvalou opravou problému.

2. Retropubická kolposuspenzia. Tento chirurgický zákrok sa vykonáva laparoskopický, alebo abdominálnou incíziou - spočíva vo zdvihnutí a podpore tkanív v blízkosti hrdla močového mechúra a hornej časti močovej trubice. Tento zákrok je často používaný v kombinácii s inými postupmi pre liečbu ženskej stresovej inkontinencie, ktorá má tiež prolaps močového mechúra.

3. Najobvyklejším postupom u žien so stresovou inkontinenciou je zákrok pri ktorom chirurg používa vlastné tkanivá pacienta, syntetický materiál, alebo zvieracie, či darcovské tkanivo pre vytvorenie slučky, ktorá podporuje močovú trubicu.

4. Nafukovacie umelé zvierače. Toto implantované zariadenie sa v prvom rade používa na liečbu mužov, ale môže byť použitý aj u žien v ojedinelých prípadoch. Manžeta, ktorá obopína hornú časť močovej trubice, nahrádza funkciu zvierača. Jedná sa o rúrky pripojené manžetou k balónu a ručne ovládanému čerpadlu v miešku.

Čítať 1456 krát Naposledy zmenené nedeľa, 10 apríl 2016 07:31
Viac z tejto kategórie: « Vezikoureterálny reflux
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email