Ludsketelo.sk

Switch to desktop

Menopauza

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Čo je to menopauza?

Menopauza je definovaná ako stav absencie menštruácie po dobu dlhšiu, ako 12 mesiacov. Menopauzálny prechod začína s rôznou dĺžkou menštruačného cyklu a končí s poslednou menštruáciou.

Perimenopauza znamená "čas okolo menopauzy" a je často používaná pri odkazovaní na prechodné obdobie menopauzy. Nie je to oficiálny lekársky termín, ale niekedy sa používa na vysvetlenie niektorých aspektov klimaktéria prechodu v laických termínoch. Postmenopauza je celá doba, ktorá prichádza po poslednej menštruácii. 

 

Menopauza je čas v živote ženy, kedy funkcia vaječníkov ustáva. Vaječník je jedným z dvoch reprodukčných žliaz u žien. Sú umiestnené v panvici, na každej strane maternice. Každý vaječník má veľkosť a tvar mandle. Vaječníky produkujú vajíčka a ženské hormóny, ako je estrogén. Počas každého mesačného menštruačného cyklu, dôjde k uvoľneniu vajíčka z jedného vaječníka. Vajíčka putujú z vaječníka cez vajcovod do maternice.

Vaječníky sú hlavným zdrojom ženských hormónov, ktoré riadia vývoj ženských telesných charakteristík, ako sú prsia, tvar tela, farbu vlasov a iné ženské črty. Hormóny tiež regulujú menštruačný cyklus a tehotenstvo. Estrogén tiež chráni kosti. Preto sa u žien môže rozvíjať osteoporóza (rednutie kostí)s príchodom menopauzy, keď jej vaječníky neprodukujú dostatočné množstvo estrogénu.

Perimenopauza ovplyvňuje každú ženu v určitom veku jej života. Vedci sa stále snažia identifikovať všetky faktory, ktoré tento proces spúšťajú a ovplyvniť toto prechodné obdobie.

Naposledy zmenené
Pre písanie komentárov sa prihláste

LudskeTelo 2011 © Všetky práva vyhradené.

Top Desktop version