Ludsketelo.sk

Switch to desktop

Otrava jedlom

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Všetky potraviny prirodzene obsahujú malé množstvo baktérií. Ale zlá manipulácia s potravinami, nesprávne varenie, alebo nedostatočné skladovanie môže viesť k navyšeniu počtu baktérií. V dostatočne veľkom množstve môžu takto baktérie spôsobiť chorobu, alebo určité zdravotné ťažkosti.

Parazity, vírusy, toxíny a chemikálie môžu taktiež kontaminovať potraviny a spôsobiť ochorenie.
Známky a príznaky otravy jedlom sa líši podľa zdroja kontaminácie, a či už ste dehydrovaná, alebo máte nízky krvný tlak. 

Všeobecne sú to:

-Hnačka
-Nevoľnosť
-Bolesť brucha
-Vracanie
-Dehydratácia
-S väčšej dehydratácií, môžete cítiť:
-Slabosti obzvlášť pri stati
-Zrýchlený tep

Ak už sa chorý po požití kontaminovanej potraviny záleží na organizme, veku a Vášho zdravia, ako Vaše telo zareaguje, a aký dosah na Váš organizmus táto kontaminácia bude mať.

K vysoko rizikovým skupinám patria:

Seniori. Ako človek starne, môže Váš imunitný systém reagovať pomalšie a nie tak účinne voči infekciám a nákazam, ako je to u mladších ľudí.

Dojčatá a malé deti. Ich imunitný systém nie je ešte plne vyvinutý a tak odolný ako je to v dospelosti.

Ľudia s chronickým ochorením. Ľudia, ktorí trpia chronickým ochorením, ako je diabetes, alebo AIDS, prípadne prechádzajú chemoterapiou, či rádioterapiou tie taktiež znižujú imunitu človeka a tým aj obranné účinky človeka.

Ak sa u Vás objavia príznaky otravy jedlom:
-Odpočívajte a pite veľa tekutín.
-Nepoužívajte proti hnačkové lieky, pretože môžu spomaliť elimináciu baktérií vo Vašom organizme.
-Alimentárne ochorenia pretrvávajú najčastejšie maximálne 48 hodín. Ak tieto príznaky ani po tejto dobe neustupujú, kontaktujte svojho lekára, prípadne, ak sa objaví vo vašej stolici krv.

Privolajte lekársku pomoc, ak:

Máte ťažké príznaky, ako je hnačka, v ktorej nájdete krv.

Ak patríte k ľuďom, ktorí patria do vysoko rizikovej skupiny.

Máte podozrenie, botulizmu. Botulizmus je potenciálne smrteľná otrava jedlom, ktorá vyplýva z požitia toxínu. Otrava botulotoxínom je najviac spájaný s domácim konzervovaním potravín, najmä zelená fazuľa a paradajky. Známky a príznaky botulizmu sa zvyčajne začínajú 12 až 36 hodín po požití kontaminovanej potraviny, a môžu zahŕňať bolesti hlavy, rozmazané videnie, svalová slabosť a eventuálne ochrnutie.Niektorí ľudia majú tiež nevoľnosť a vracanie, zápchu, retencia moču, ťažkosti s dýchaním, a sucho v ústach. Tieto príznaky vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť.

Naposledy zmenené
Pre písanie komentárov sa prihláste

LudskeTelo 2011 © Všetky práva vyhradené.

Top Desktop version