Ludsketelo.sk

Switch to desktop

Otrava jedlom

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Všetky potraviny prirodzene obsahujú malé množstvo baktérií. Ale zlá manipulácia s potravinami, nesprávne varenie, alebo nedostatočné skladovanie môže viesť k navyšeniu počtu baktérií. V dostatočne veľkom množstve môžu takto baktérie spôsobiť chorobu, alebo určité zdravotné ťažkosti.

Parazity, vírusy, toxíny a chemikálie môžu taktiež kontaminovať potraviny a spôsobiť ochorenie.
Známky a príznaky otravy jedlom sa líši podľa zdroja kontaminácie, a či už ste dehydrovaná, alebo máte nízky krvný tlak. 

Všeobecne sú to:

 1. Hnačka
 2. Nevoľnosť
 3. Bolesť brucha
 4. Vracanie
 5. Dehydratácia
 6. S väčšej dehydratácií, môžete cítiť:
 7. Slabosti obzvlášť pri stati
 8. Zrýchlený tep

Ak už sa chorý po požití kontaminovanej potraviny záleží na organizme, veku a Vášho zdravia, ako Vaše telo zareaguje, a aký dosah na Váš organizmus táto kontaminácia bude mať. 

 

K vysoko rizikovým skupinám patria:

Seniori. Ako človek starne, môže Váš imunitný systém reagovať pomalšie a nie tak účinne voči infekciám a nákazam, ako je to u mladších ľudí.

Dojčatá a malé deti. Ich imunitný systém nie je ešte plne vyvinutý a tak odolný ako je to v dospelosti.

Ľudia s chronickým ochorením. Ľudia, ktorí trpia chronickým ochorením, ako je diabetes, alebo AIDS, prípadne prechádzajú chemoterapiou, či rádioterapiou tie taktiež znižujú imunitu človeka a tým aj obranné účinky človeka.

Ak sa u Vás objavia príznaky otravy jedlom:

 1. Odpočívajte a pite veľa tekutín.
 2. Nepoužívajte proti hnačkové lieky, pretože môžu spomaliť elimináciu baktérií vo Vašom organizme.
 3. Alimentárne ochorenia pretrvávajú najčastejšie maximálne 48 hodín. Ak tieto príznaky ani po tejto dobe neustupujú, kontaktujte svojho lekára, prípadne, ak sa objaví vo vašej stolici krv.

Privolajte lekársku pomoc, ak:

 1. Máte ťažké príznaky, ako je hnačka, v ktorej nájdete krv.
 2. Ak patríte k ľuďom, ktorí patria do vysoko rizikovej skupiny.
 3. Máte podozrenie, botulizmu. Botulizmus je potenciálne smrteľná otrava jedlom, ktorá vyplýva z požitia toxínu. Otrava botulotoxínom je najviac spájaný s domácim konzervovaním potravín, najmä zelená fazuľa a paradajky. Známky a príznaky botulizmu sa zvyčajne začínajú 12 až 36 hodín po požití kontaminovanej potraviny, a môžu zahŕňať bolesti hlavy, rozmazané videnie, svalová slabosť a eventuálne ochrnutie.Niektorí ľudia majú tiež nevoľnosť a vracanie, zápchu, retencia moču, ťažkosti s dýchaním, a sucho v ústach. Tieto príznaky vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť.
Naposledy zmenené

Súvisiace položky (podľa značky)

Pre písanie komentárov sa prihláste

LudskeTelo 2011 © Všetky práva vyhradené.

Top Desktop version