Ludsketelo.sk

Switch to desktop

Uštipnutie hmyzom

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

Známky a príznaky uštipnutia hmyzom vyplývajú z jedu, alebo iných látok, ktoré sa pri bodnutí hmyzom dostali do kože. Jed spôsobuje bolesť a v mnohých prípadoch vyvoláva alergickú reakciu. Závažnosť reakcií závisí od citlivosti voči hmyziemu jedu, alebo inej látky. Záleží aj od množstva pohryznutí, a tým aj množstva jedu, ktorý sa do tela dostal.

Väčšina reakcií pri uštipnutí hmyzom sú mierne, najčastejšie je to nepríjemné svrbenie, alebo štípanie či mierne opuchy tie ale vymiznú počas jedného. Oneskorená reakcia môže spôsobiť horúčku, vyrážku, bolesti kĺbov a opuchnuté žľazy. Môže dôjsť k okamžitej, alebo oneskorenej  reakcií a to aj pri uštipnutí rovnakým hmyzom. Len u malého percenta ľudí sa objaví závažná reakcia - anafylaktický šok na hmyzí jed.

Medzi príznaky závažnej reakcie patrí:

 1. Nevoľnosť
 2. Opuchy tváre
 3. Problémy s dýchaním
 4. Bolesť brucha
 5. Zhoršenie krvného tlaku a obehu (šok)

Uhryznutie včelou, osou, sršňom a mravcami sú obvykle najviac znepokojujúce. Uhryznutie komárom, kliešťom, alebo pavúkom môžu tiež vyvolať rôzne reakcie. Množstvo druhov hmyzu v sebe prenáša nebezpečné vírusy, ktoré spôsobujú závažné ochorenia. Medzi najznámejšie patrí malária a bebezióza. 

 

U miernych reakcií postupujte takto:

 1. Presuňte sa do bezpečnej oblasti , aby sa zabránilo ďalším uštipnutiam.
 2. Odstrániť žihadlo, najmä ak uviazlo v koži. Tým sa zabráni uvoľneniu väčšieho množstva jedu. Umyte miesto mydlom a vodou.
 3. Použite studený obklad na zníženie bolesti a opuchu.
 4. Skúste lieky proti bolestiam.
 5. Použite krém na zmiernenie bolesti a úľavu od svrbenia. Krémy obsahujúce zložky ako je hydrokortizón, lidokaín, alebo pramoxin pomáha kontrolovať bolesť. 
 6. Alergické reakcie môžu zahŕňať mierne nevoľnosti a črevné kŕče, hnačky, alebo opuch väčší ako 10 cm v priemere na postihnutom mieste.

Navštívte svojho lekára, ak sa u Vás objaví niektorý z týchto príznakov, alebo symptómov:

U závažných reakcií

Závažné reakcie ovplyvňujú Váš organizmus viac, než len v mieste bodnutia hmyzom, a môže postupovať veľmi rýchlo. Volajte 112, alebo lekársku pomoc, ak sa vyskytnú tieto symptómy :

 1. Problémy s dýchaním
 2. Opuch pier, alebo hrdla
 3. Slabosť
 4. Závrat
 5. Zmätok
 6. Rýchly tep
 7. Nevoľnosť, kŕče a vracanie

Tieto opatrenia vykonajte okamžite pri čakaní s postihnutou osobou na lekársku pomoc:

1. Skontrolujte, či postihnutá osoba nemá pri sebe predpísané lieky na alergiu spôsobenú poštípaním hmyzom, ako sú tabletky, či adrenalín v podobe autoinjektora. Podajte liek podľa pokynov, obvykle rýchlim  stlačením autoinjektora do stehna osoby a držte ho takto po niekoľko sekúnd. Masírujte miesto vpichu po dobu 10 sekúnd k zvýšeniu absorpcie.

2. Uvoľnite tesný odev a ak je to možné prikryte osobu prikrývkou, alebo niečim čo ju udrží v teple. Nepodávajte nič na pitie.

3. Otočte osobu na bok do tzv. stabilizovanej polohy, aby sa tak zabránilo uduseniu v prípade vracania, alebo krvácania z úst.

4. V prípade, že došlo k zastaveniu dýchania, ak neexistujú žiadne známky obehu, začnite okamžite s poskytovaním kardiopulmonálnej resuscitácie. Predtým vždy najskôr zavolajte lekársku pomoc.

Naposledy zmenené
Viac z tejto kategórie: « Poranenie hlavy Prvá pomoc »
Pre písanie komentárov sa prihláste

LudskeTelo 2011 © Všetky práva vyhradené.

Top Desktop version