Ludsketelo.sk

Switch to desktop

Nežiadúce účinky antibiotik

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Užívanie liekov so sebou vždy nesie určité riziko spojené s možnosťou prejavenia nežiadúcich účinkov. Pred úžitím akéhokoľvek lieku sa preto odporúča prečítať si pribalový leták aby sa tak človek vyhol možným zdravotným problémom.

TOXICKÉ:
- neurotoxické (ototoxické): aminoglykosidy
- hepatotoxické: teracykliny
- nefrotoxické: aminoglykosidy, vankomicin, polymyxiny
- hematotoxické: chloramfenikol – aplastická anémia ireverzibilná alebo agranulocytóza vyvolané chloramfenikolom.
- gastrointestinálne –väčšinou sekundárne spôsobené usmrtrním fyziologickej mikroflóry. Dochádza k redukcii mikroflóry, čo spôsobuje dyspepsie a iné ťažkosti s trávením
- kardiotoxické

ALERGICKÉ: často aj u ľudí s dermatomykózami, keďže tieto antibiotiká sú produkty plesní. Pacienta po injekčnej aplikácii penicilínu asi 20 minút sledujeme, či sa neobjaví alergická reakcia, pre prípadnú potrebu podania adrenalínu. 

 

BIOLOGICKÉ: tetracyklín a chloramfenikol potláčajú proteosyntézu a to môže znížiť protilátkovú odpoveď. Pravdepodobnejšia možnosť je, že rýchlym odstránením mio klesne aj množstvo antigénov, na ktoré IS reaguje, a to zníži protilátkovú odpoveď. Rovnako môže byť potlačený aj rozvoj typických klinických príznakov a nerozpozná sa pravá podstata infekcie.
Jarischova – Herxheimerova reakcia = spôsobená masívnym rozpadom mikróbov a zaplavením organizmu endotoxínmi (salmonella, treponema, ...)
Aj to, že po podaní antibiotiká pred odberom vzorky na vyšetrenie, znemožní mio dg infekcie a následkom toho aj účinnú liečbu.

Pri užívaní liekov môže dochádzať k ich vzájomnej interakci, čo môže mať za následok rôzne nežiadúce účinky.

Naposledy zmenené
Pre písanie komentárov sa prihláste

LudskeTelo 2011 © Všetky práva vyhradené.

Top Desktop version