Ludsketelo.sk

Switch to desktop

Lotosový koreň

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Lahodná delikatesa v podobe koreňa lotosu je jedlá časť rastliny rastúca pod hladinou vody. Obzvlášť v orientálnych krajinách má lotosový koreň svoje nezastupiteľné miesto v čínskej a japonskej kultúre. Takmer všetky časti rastliny, ako je koreň, mladé kvetinové stonky a semená sa používajú v kuchyni.

Lotos sa pestuje ako jednoročná koreňová zelenina vo vodných plochách. Dopestovať sa dá zo semien, ale aj z výhonkov. K zberu dochádza 5-6 mesiacov po implantácii. Odnože rastú pod vodou v bahne. Ide v podstate o upravené hľuzy do ktorej si rastlina ukladá energiu vo forme škrobu. Každý koreň má šedo-bielu farbu a meria 10-20 cm na dĺžku, 6-10 cm v priemere. Vnútro koreňa je biele a chrumkavé s jemnou sladkou chuťou. Rezy odhalia optické zobrazenie symetricky usporiadaných vzduchových kanálov prechádzajúcich pozdĺž koreňa. 

 

Zdravotné výhody koreňa lotosu

-Lotosový koreň patrí ku koreňovej zelenine. 100 g koreňa obsahuje asi 74 kalórií. Samotný koreň sa skladá z niekoľkých zdraviu prospešných fyto-živín, minerálov a vitamínov.

-Lotos je veľmi dobrým zdrojom vlákniny, 100 g koreňovej dužiny obsahuje 4,9 g alebo 13% doporučenej dennej dávky. Vláknina, spolu s pomalým trávením komplexných sacharidov v koreni pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Taktiež pomáhajú znižovať hladinu cukru, telesnú hmotnosť a predchádza zápcham.

-Lotosový koreň je jedným z vynikajúcich zdrojov vitamínu C. 100 g koreňa poskytuje 44 mg, alebo 73% z celkovej dennej odporúčanej hodnoty. Vitamín C je vo vode rozpustný silný antioxidant. Je dôležitý pre syntézu kolagénu v tele. Kolagén je hlavný štrukturálny proteín v tele potrebný pre zachovanie integrity ciev, kože, orgánov a kostí. Pravidelná konzumácia potravín bohatých na vitamín C pomáha telu vyvinúť si ochranu pred skorbutom, v tele vzniká rezistencia proti vírusovým infekciám, posilňuje imunitu, urýchliť hojenie a bráni vzniku rakoviny tým, že odstraňuje škodlivé voľné radikály z tela.

-Okrem toho, že obsahuje priemernú úroveň niektorých cenných vitamínov skupiny B-komplex, ako pyridoxín (vitamín B-6), foláty, niacín, riboflavín, kyselina pantoténová, a tiamín. Pyridoxín (vitamín B-6) pôsobí ako koenzým v neuro-chemickej syntéze v mozgu, ktorý ovplyvňuje náladu. Zodpovedajúca úroveň pyridoxínu pomáha regulovať nervovú podráždenosť, bolesti hlavy a napätie. Tiež chráni pred rizikom infarktu pri na škodlivej hladine homocysteínu v krvi.

-Koreň poskytuje zdravé množstvo niektorých dôležitých minerálov, ako je  meď, železo, zinok, horčík a mangán. Meď je kofaktorom mnohých dôležitých enzýmov, vrátane cytochróm c-oxidázy a superoxidismutázy (iné minerály, ktoré fungujú ako kofaktory pre tento enzým sú mangán a zinok). Spolu so železom, je tiež potrebná pri výrobe červených krviniek.

-Jemne sladkú chuť koreňu lotosa mu dodáva optimálna rovnováha elektrolytov. Má ideálny pomer sodíka k draslíka v hodnote 1:04. Kým sodík dáva sladkú chuť koreňu, draslík pôsobí proti negatívnym účinkom sodíka tým, že reguluje srdcový rytmus a krvný tlak.

Naposledy zmenené
Pre písanie komentárov sa prihláste

LudskeTelo 2011 © Všetky práva vyhradené.

Top Desktop version