Ludsketelo.sk

Switch to desktop

Modriny - urýchlenie ich hojenia

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Modriny sa tvoria v dôsledku nárazu časti tela takým spôsobom, že dôjde k narušeniu ciev v blízkosti povrchu kože. Tak malé množstvo krvi unikne do tkanív, ktoré sa nachádzajú pod kožou. Krvné bunky tam odumierajú a vytvárajú čierno – modrú podliatinu známu ako modrina.

Použite ľadový obklad, alebo obklad so studenou vodou niekoľko krát denne po dobu jedného až dvoch dni od úrazu. Ľad spomalí účinky tvorby modrín a to tým, že chlad zužuje cievy a tak znižuje prúdenie krvi v cievach, zároveň zabraňuje opuchu čím urýchlite samotnú liečbu. Ak máte pocit, že modrina sa ďalej nešíri a jej zväčšovanie je už zastavené cca po 24 – 48 hodinách môžete vymeniť ľadové obklady za teplé. Teplé obklady naopak zvýšia prúdenie krvi a modrina sa ľahšie a rýchlejšie vstrebáva a hojí. 

 

  1. Ak sa zranená oblasť nachádza na končatinách jednoducho zdvihnite končatinu nad výšku srdca čím skôr po úraze. Už pár minút v takejto polohe pomôže zmenšiť následky tvorby modrín. Spomalíte tak krvácanie poranených ciev, ktoré sa čoskoro zrážaním krvi uzavrú a modrina tak nedosiahne takú veľkosť, ako v prípade, že tak nespravíte.
  2. Ak nie je narazené miesto poškodené tým spôsobom, že krv sa cez ranu dostáva von tak ošetrenie rany si nevyžaduje nutne obväz, tak ho nepoužívajte. Rana sa tak lepšie a rýchlejšie hojí. Pre urýchlenie hojenia skúste postupovať podľa krokov nižšie.
  3. Použite masť na pomliaždeniny, najlepšie po porade s lekárom, alebo lekárnikom.
  4. Ak máte viacero modrin, alebo veľkú bolestivú modrinu zvážte aj použitie liekov proti bolesti a na zníženie opuchu.
  5. Jedzte viac zeleniny bohatej na vitamín C, ten totiž pomáha cievam rýchlejšie sa regenerovať, čo je značne nápomocné pri liečbe modrín.

Navštívte svojho lekára, ak:

  1. Máte neobvykle veľké a bolestivé pomliaždeniny, alebo ak modriny vznikajú bez akýchkoľvek známych dôvodov. V tomto prípade by to mohlo signalizovať rôzne závažnejšie ochorenie napríklad aj AIDS je známy tým, že pri tejto chorobe je vznik modrín veľmi častý.
  2. Ak tvorba modrín u Vás prebieha príliš skoro už pri sebemenšom náraze.
  3. Ak ste dávno nemali žiadne modriny, alebo ak ste k ním prichádzali len zriedkavo a zrazu sa Vám objavujú na tele často. To môže znamenať oslabenú imunitu, alebo tiež ochorenie. Tiež to môže mať za následok zrážanlivosť krvi. Ak modriny sprevádzajú pretrvávajúce bolesti hlavy, taktiež to môže mať súvis so závažnejším ochorením.

Modrinám sa nikto z nás nedokáže vyhnúť, no ak naše telo nebude opečiatkované tak dlho aj vďaka týmto radám, čo je tiež malý úspech.

Naposledy zmenené
Pre písanie komentárov sa prihláste

LudskeTelo 2011 © Všetky práva vyhradené.

Top Desktop version