štvrtok, 25 október 2012 22:00

Kožné zmeny počas tehotenstva

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Kožné zmeny počas tehotenstva, čo očakávať:

Počas tehotenstva, môžete sledovať, ako sa vaše telo zmení od hlavy až k päte - alebo aspoň od pŕs až k členkom. Tehotenstvo dokonca ovplyvňuje vašu pokožku, a to vďaka hormonálnym zmenám, úpravy krvného prietoku a ďalším mechanickym zmenám.

Často sa mení pigmentácia – farba kože, to patrí medzi najvýraznejšie kožné zmeny v tehotenstve. Oblasť okolo bradavky môže stmavnúť. To isté sa môže stať s kožou na vnútrajšku stehien a genitáliach. Môžete si všimnúť, tmavé linky z vášho pupka k vašej lonovej kosti. Tmavé škvrny sa môžu vyvinúť tiež na tvári, a to najmä pozdĺž lícnych kostí a hornej pery. Toto je známe ako chloazma, alebo maska tehotenstva. Hoci týmto  kožným zmenám nie je možné predísť. Ostaňte v tieni, pokiaľ je to môžné. Ak musíte byť na slnku, použite veľa opaľovacieho krému. 

Pre niektoré ženy, akné patrí tiež často medzi kožné zmeny počas tehotenstva, to je pravdepodobne ďalší účinok hormonálnych zmien. Najlepšia vec, ktorá sa dá spraviť je na začiatku tehotenstva si umývať tvár jemným čistiacim prostriedkom dvakrát denne. Dávajte pozor, aby vám vaše vlasy nepadali do tváre, a nezaspávajte tvárou na vašej ruke, medzi rukou a tvárou vzniká pot a to podporuje vznik akné. Držte si odstup od kozmetiky s obsahom oleja. Ak  akné pretrvávajú aj naďalej je naozaj potrebne, poradiť  sa zo svojím lekárom, ako postupovať ďalej. On vám môže odporučiť nejaký krém, ktorý je na predpis a ktorý vám pomôže.

Ostatné kožné zmeny v tehotenstve sú spojené zo zvýšením krvného prietoku. Napríklad, možno si všimnete, že dlane na vašich rukách vyzerajú viac červeno. Kŕčové žily ktoré ste mali počas tehotenstva, po pôrode nemusia úplne zmiznúť sú ďalším častým problémom.

V priebehu tehotenstva sa u každej mamičky vyskytnú tzv. strie, čo je tiež obávaná kožná zmena. Hoci niekoľkým šťastným ženám sa podarí vyhnúť týmto klasickým znakom tehotenstva, väčšina tehotných žien má s nimi skúsenosti, a to s rôznym stupňom strii. Objavujú sa predovšetkým na bruchu, prsiach, pažiach, zadku a stehnách. Ak ste natrafili na rôzne lieky a krémy, ktoré sú určené na prevenciu voči vzniku strii, radšej odolajte pokušenie, pretože pravdepodobne nebudú zdraviu škodlivé, no s veľkou pravdepodobnosťou nebudú ani účinné.

Predovšetkým si uvedomte, že väčšina zmien na koži počas tehotenstva sa zlepší, alebo vymizne počas zhruba troch mesiacov po narodení dieťaťa. Ak máte obavy o pretrvávajúce kožné zmeny, opýtajte sa svojho lekára na možné kozmetické procedúry, za ktorých pomoci ich odstránite.

Čítať 4559 krát Naposledy zmenené streda, 20 august 2014 17:09
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email