štvrtok, 06 december 2012 23:00

Detské vši

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pár faktov o parazitoch prežívajúcich vo vlasoch na ľudskej hlave, dobré známych ako vši :

  1. Vši sú parazity, ktoré sa po prenesení nachádzajú na ľudských hlavách, kde bez pomoci dlhodobo prežívajú.
  2. Vši sa šíria osobným kontaktom, alebo použitím cudzieho hrebeňa, kefy na vlasy, čiapky, šálu a ďalšieho oblečenia.
  3. Vši sú častým problémom u detí v predškolskom a školskom veku.
  4. Vši spôsobujú svrbenie a pocit niečoho sa pohybujúceho sa vo vlasoch. Tiež spôsobujú vredy na hlave.
  5. V prípade postihnutia všami napríklad dieťaťa je veľmi pravdepodobný prenos parazitov aj na zvyšok rodiny, alebo spolubývajúcich. Všetci členovia rodiny, alebo domácnosti by sa mali nechať prezrieť a liečiť.
  6. Pamätajte si, že na začiatok všej infekcie stačí, ak sa na človeka prenesie už jedna voš.
  7. Veľmi malé deti by mal pred začiatkom liečby prezrieť odborný lekár, aby sa predišlo zdravotným komplikáciam.

Čo sú vlastne vši?

Vši sú parazity, ktoré sa môžu vyskytovať na hlavách ľudí. Infekcia vši sa odborne nazýva pediculosis. Voš, ktorá sa usídľuje vo vlasoch na hlave, čiže  Pediculus humanus capitis , sa líši od vši, ktoré prežívajú na iných častiach tela v ochlpení.

Ako často vši napádajú ľudí?

Infekcia všami je veľmi častá. Odhaduje sa, že až jedno z každých desiatich detí v škôlke, alebo v škole je napadnuté všou infekciou. V jednej štúdii vypracovanej v USA sa predpoklad nákladov na liečbu tejto infekcie vyšplhal do astronomickej sumy takmer $ 1 miliarda dolárov.

Kto každý je v ohrození voči infekcií všami?

Každý, kto príde do úzkeho kontaktu s niekým, kto už má vši, alebo dokonca k ich kontaminovanému oblečeniu, poprípade iných vecí, je v ohrození nákazy všami. Takže nakazenie sa všami je ľahké pre deti v predškolskom a školskom veku, približne je to vek dieťaťa 3 – 10 rokov, a tiež pre ich rodiny. Dievčatá sú nakazené všami častejšie ako chlapci, rovnako ako je to s ženami a mužmi a to z dôvodu, že na dlhších vlasoch sa voš lepšie zachytí. Zaujímavosťou je u černošskej populácie sú vši len zriedkavou záležitosťou.

Ako vši vyzerajú?

Existujú tri formy vši, menovite NIT , nymfa a dospelá voš.

Niť : Voš v tejto podobe je len vajíčko. Vo forme vajíčok je ich ťažké vidieť a sú často zamieňané s lupinami. Sú pevne pripojené k vlasom. Tvarovo sú oválne a obyčajne žlté až biele. Trvá asi týždeň kým sa z nich vyliahnu larvy.

Nymfa : Nymfa je druhým štádiom vši. Vyzerá podobne ako dospelá voš, ale je menšia. Nymfy dospievajú asi po siedmich dňoch po vyliahnutí. Nato aby sa dospelosti voš dožila potrebuje sa hne po vyliahnutí dostať ku zdroju krvi, ktorá jej slúži ako prívod živín.

Dospelá voš : Dospelá voš má veľkosť sezamového semienka, má šesť nôh, a je svetlo hnedá až sivasto bielej farby. U ľudí s tmavými vlasmi, vyzerá tmavšie. Samičky kladú hnidy, ktoré sú zvyčajne väčšie ako samičky. Dospelé vši môžu žiť na ľudskej hlave až 30 dní. Voš sa živý krvou človeka, a ak sa stane, že z vlasov vypadne, tak do dvoch dni bez prísunu potravy umiera. 

Aká je liečba pri nakazení všami?

  1. Pre efektívne odstránenie vši, sa musí odstrániť zamorenie zo všetkých potencionálne zamorených ľudí a vecí v domácnosti.
  2. Liečba jednotlivca a infikovaných rodinných príslušníkov.
  3. Na liečbu postihnutých ľudí a ich rodín sa používajú rôzne prostriedky a lieky na predpis.

Postupujte podľa nasledujúcich krokov liečby:

Očistite všetko oblečenie.

Použite prostriedok, proti všom, podľa návodu na štítku. Ak má vaše dieťa extra dlhé vlasy, budete musieť použiť viac prostriedku. Nepoužívajte krém na plákanie v kombinácií so šampónom, vyberte vždy len jeden prostriedok. Tieto prostriedky niesu bežnými šampónmi a obsahujú aj látky, ktoré by mohli spolu reagovať.

Po vykonaní liečby je potrebné vymeniť obliečky na posteli a dobre ich vyprať. Často možno nájsť vši práve tam.

Ak sa aj po liečbe, čiže umytí vlasov nájdu nejaké živé vši, pričom kontrola by mala byť vykonaná minimálne 8 až 12 hodín po ošetrení, a vo vlasoch sa stále pohybujú vši , hoci je ich pohyb spomalený, pokračujte v liečbe. Opäť použite šampón, alebo krém a pomocou hrebeňa vyčešte maximálne množstvo vši z vlasov. Niekedy trvá dlhšie kým tieto prostriedky zaberú a vyničia všetky vši.

Ak, 8 až 12 hodín po aplikácii nenájdete žiadne mŕtve vši, naopak nájdené vši sa zdajú tak aktívne ako predtým, tak vybraný liek nefunguje. Poraďte sa s odborníkom pre určenie iného lieku a pozorne dodržiavajte pokyny liečby.

Niťové (všie vajíčka) hrebene, často nájdete v balení pri prostriedkoch proti všiam, ktorý slúži na dôkladné vyčesanie vší z vlasov, ak sa ale tento hrebeň v balíčku nenachádza, môžete si zakúpiť aj hrebeň určený pre mačky a psov na odstraňovanie bĺch. Je to ideálne riešenie vášho problému.

Pri každom začatí liečby, skontrolujte a umyte hrebeň, mohli by na ňom nejaké zostať z predchádzajúceho česania. Odstránte hnidy a vši z vlasov raz za dva až tri dni.

V liečbe neprestávajte aspoň po dobu siedmich až desiatích dní.

Vlasy kontrolujte aj po ukončení liečby po dobu dvoch až troch týždňov, kým si nie ste istí, že všetky vši a hnidy sú preč.

Liečba domu : Liečba celého domu je prácna, ale dôležitá úloha. Postupujte podľa nasledujúcich krokov:
Vyperte v práčke všetky umývateľné oblečenia a posteľnú bielizeň, ktorých sa napadnutý dotýkal počas dvoch dní pred liečbou. Pri praní použite horúcu vodu po dobu aspoň 20 minút.

Využite chemické čistenie oblečenia, ktoré nie je umývateľné (kabáty, klobúky, šatky, šály, atď), alebo uložte všetko oblečenie, ktoré sa nedá čistiť ani týmto spôsobom, vyrobené zo zvieracej srsti, perie, atď, ktoré nemožno prať ani chemicky čistiť do plastového vreca a ten po dobu dvoch týždňov hermetický uzavrite.

Namočte hrebene a kefy na jednu hodinu v troške alkoholu, alebo umyte mydlom a horúcou vodou a potom vložte do sáčku a nechajte v mrazničke po dobu dvoch dní.

Povysávajte podlahu a koberce, čo najlepšie a najdôkladnejšie a pretrite nábytok čistiacím prostriedkom.

Čítať 5254 krát Naposledy zmenené utorok, 19 august 2014 11:26
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email