pondelok, 04 jún 2012 19:16

Aký je najlepší opaľovací krém pre Vaše deti a celú rodinu

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

 

Letná sezóna je predo dvermi a je na čase zamyslieť sa nad tým, čo na seba keď sa náhle oteplí. Šaty nám síce môžu výjsť z módy, no vždy ich ešte predsa môžeme znovu použiť. Iné je to však s tým, čo nás limituje určitou dobou trvanlivosti, ako je to napríklad aj s opaľovacím krémom, či olejom.

Ak je ten Váš už nepoužiteľný a vy už premýšľate nad kúpou iného a naviac ešte nie pre seba, ale pre Vaše deti tak čítajte pozorne. Poradíme Vám ako správne vybrať krém, či olej pre Vaše deti.

Pri kúpe krému na opaľovanie je potrebne dbať o to, aby si plnil svoju funkciu čo najlepšie a tým je kvalitná ochrana proti UV žiareniu. Detská pokožka je omnoho viac citlivá na takéto žiarenie a to hlavne v dnešnej dobe ozónových dier. Krémom sa ale nechránime len voči popáleninám, ale aj voči rôznym ochoreniam kože, ktoré práve UV žiarenie môže spôsobiť, napríklad taký melanóm je nebezpečné kožné ochorenie, ktoré sa lieči veľmi obtiažne. Zbistite teda pozornosť pri výbere toho správneho krému, či oleja, ktorý má byť celú sezónu Vaším ochráncom na slnku. 

Tu je pár rád ako pri výbere postupovať:                                                                                                                                     

Ak ste v minulosti narazili na prípravky na opaľovanie ktoré boli označené ako 100 % ochrana proti slnku tak nato zabudnite.Žiadaný prípravok Vás stopercentne neochráni dokonca takéto označovanie je už zakázané. Po novom sa musia prípravky na opaľovanie označovať viac dôveryhodnejšie a ľudsky tak napríklad nízka, stredná,vysoká či veľmi vysoká ochrana proti UV žiareniu. Komisárka EU to zdôvodnila tým, že je potrebné zlepšiť informovanosť obyvateľov Európskej únie o tom že krémy a oleje nie sú jedinou ochranou voči popáleninám v dôsledku slnečného žiarenia.

Ktorý si vybrať s ochranou proti UV – A , alebo s ochranou proti UV – B ?                                                                                 

Tak v čom je rozdiel v tomto prípade. Slnko k nám okrem teplých lúčov posiela aj dva typy žiarenia ktoré je pre ľudský organizmus a hlavne organizmus malých detí pomerne škodlivé najmä pre deti, ktoré majú svetlejší typ pokožky. Ochrana je dôležitá v obidvoch typoch pleti pričom žiarenie UV - A má viac škodlivý vplyv na estetickú stránku pleti kedže spôsobuje jej vysúšanie a následne starnutie druhý typ teda UV - B žiarenie spôsobuje popáleniny. Obidva typy však majú jedno spoločné a to že spôsobujú rakovinu kože preto sa treba chrániť pred obidvoma súčastne. Aj o to dbajte pri výbere toho optimálneho krému.

Na prírodnej či chemickej báze?                                                                                                                                             

Túto otázku si kladie veľa mamičiek keď sa snažia vybrať pre svoje dieťa to najlepšie pravda je ale taká, že ešte nikto nepotvrdil škodlivé účinky prípravkov vyrobených na chemickej báze. Dôležité je ale vedieť že určité množstvo chemických prvkov vie účinne ochrániť pokožku pred slnečným žiarením a tak minimálne z toho hľadiska sa nad tým treba zamyslieť.

Niektoré krémy sú schopné chrániť proti žiareniu okamžite, ako náhle si ich natrieme na telo, no niektoré po aplikovaní na pokožku je potrebné nechať ich vytvoriť si akúsi bariéru voči vnikaniu UV žiarenia do pokožky. Vytvorenie takejto bariéry môže trvať od 15 do 30 minút. Prečítajte si preto pozorne návod na použitie aby bolo Vaše dieťa chránené už od vstupu na priame slnko. Ako sme spomínali v úvode žiadny prípravok nefunguje stopercentne a tak sa radšej vyhnite aspoň najintenzívnejšiemu žiareniu počas dňa, alebo sa priebežne na niekoľko minút schovajte do tieňa.

Nezabúdajte že dôležité je tiež rovnomerné rozotrenie krému po všetkých odhalených častiach tela. Ak nanesiete viac vrstiev určite to môže len pomôcť Vaše dieťa ochrániť. Niektoré krémy sľubujú až 8 hodinovú ochranu, no pravdou je že to zatiaľ funguje len v scifi filme a určite nie u detí, ktoré sú celý deň v pohybe. Na slnku sa totiž deti potia a tým sa z pokožky určitá časť krému odplaví. Napríklad krém, ktorý je vhodný aj do vody je síce odolnejší, no ak sa dieťa osuší uterákom tak je to podobný efekt ako pri poteni a aj tu sa krém odstraňuje z tela a prestáva plniť svoju funkciu.

Slnko netreba podceňovať hlavne na začiatku sezóny keď je naša pleť najcitlivejšia.

Čítať 4067 krát Naposledy zmenené sobota, 25 október 2014 13:23
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email