Probiotiká: Čo sú zač a ako ich správne užívať?

Aktualizováno 6. 7. 2022 Redakce Hlidejsizdravi.cz

O prospešnosti probiotík sa na verejnosti hovorí stále viac. Môžeme ich konzumovať priamo v strave a využívať aj probiotické prípravky, ktoré odborníci stále viac odporúčajú. Čo sú probiotiká a na čo slúžia?

Predstavenie probiotík

Pýtate sa, čo sú probiotiká ? Jedná sa o organizmy, mikróby či baktérie , ktoré žijú v našom tele, najmä v tráviacom trakte a črevách . Pracujú s naším telom vo vzájomnej symbióze , sú veľmi dôležité a nevyhnutné pre životné funkcie.

Probiotiká pomáhajú nám stráviť a vstrebávať živiny , najmä vitamín B12 , chráni náš organizmus pred vírusmi , škodlivými baktériami , ďalšími patogénmi a rôznymi negatívnymi vonkajšími vplyvmi prostredia. Sú nevyhnutné pre dobrú imunitu a majú značný preventívny vplyv na rozvoj autoimunitných a civilizačných ochorení.

Sú dôležité pre komunikáciu medzi črevami a ďalšími časťami tela, napríklad medzi mozgom cez nervový systém, hormóny , neurotransmitery a mikrobióm . Nášmu tenkému črevu sa hovorí druhý mozog. Probiotiká produkujú niektoré živiny , ako je vitamín K2 alebo butyrát , čo je mastná kyselina s krátkym reťazcom dôležitá pre správnu funkciu buniek a enzýmy nevyhnutné na trávenie prijatej potravy.

Rovnováha baktérií v črevách je základom zdravého tráviaceho traktu – GIT a zdravia. Vďaka vplyvu črevného mikrobiomu na náš zdravotný stav, imunitu a rozvoj fyzických aj psychických chorôb. Baktérie by mali byť v rovnováhe . S dysbiózou a premnožením baktérií súvisí aj prítomnosť lipopolysacharidov – LPS- endotoxínov .

Toxíny sa z baktérií uvoľňujú pri narušení bunkovej steny a ich rozklade. Najviac endotoxínov sa vyskytuje pri SIBO – small intestinal bacterial overgrowth, teda prerastaní baktérií alebo mikroorganizmov archaea do tenkého čreva a ich premnožení tu, alebo inej bakteriálnej nerovnováhe , najmä v hrubom čreve, ako u patogénov nebakteriálnych a pôvodných . Narúšajú imunitu, spúšťa zápalové reakcie, pôsobia akútne aj chronické ťažkosti.

Porovnanie – 5 najlepších probiotík na slovenskom trhu


ProbiotikusProbio24


Walmark Biopron 9Probione


NatureVia Laktobacily413-459 Kč


349 Kč


395-565 Kč


12.000 Kč/3 měs.


510-699 Kč


11 kmenů, min.
13 miliard CFU


11 kmenů, min.
11 miliard CFU


9 kmenů, min.
10 miliard CFU


probiotika
na míru


5 kmenů, min.
6 miliard CFU


Ako vzniká nedostatok probiotík

Náš tráviaci trakt narúša nevhodná strava chudobná na živiny a potraviny podporujúce metabolizmus a mikróbiom. Mali by sme konzumovať vhodne pripravené a čerstvé potraviny a obmedziť alebo rovno vynechať priemyselne spracované produkty, hotové pokrmy, mäso a živočíšne výrobky z veľkokochovov, lepok a škodlivé tuky. Nevhodná je aj dlhodobá strava low carb a keto diéty.

Nevhodný je alkohol, cigarety, toxické látky a hormonálne disruptory, pesticídy, chemická kozmetika a čistiace prípravky, lieky proti bolesti, antibiotiká, vakcíny, chronické užívanie syntetických liekov, nesteroidných protizápalových liekov, liekov na tlak, pálenie záhy i spanie, antidepresív, kortiko imunosupresív a hormonálna antikoncepcia. Neprospieva nám ani stres , veľké vypätie a orientácia na výkon.

Probiotiká je možné pravidelne nad rámec týchto opatrení v malom množstve dodávať . Nič sa však nesmie preháňať. Záleží na ich forme. Doplňovanie v rámci suplementácie alebo aj vo forme prirodzených kvasených potravín musí byť vyvážené.

Ako na správne užívanie probiotík

Vhodné je konzumovať malé množstvo prirodzených kvasenýchfermentovaných potravín. Baktérie sú väčšinou živé , na rozdiel od probiotík v kapsuliach či v prášku. Každá z potravín má iné spektrum baktérií, preto stavte na rozmanitosť. Fermentácia potravín má lepšiu stráviteľnosť . S probiotikami dodáte telu podľa typu fermentované potraviny aj tuky, bielkoviny, vitamíny, minerály, podporíte sekréciu žalúdočnej kyseliny a enzýmov na trávenie a vstrebávanie živín aj pravidelné vyprázdňovanie. Ide o umiernenú konzumáciu produktov mliečneho kvasenia.

Probiotiká v potravinách

  • kvasená kapusta
  • kvasená červená repa, cuketa aj mrkva
  • pickles – väčšie kúsky kvasenej zeleniny, ako je uhorka, cuketa, mrkva, rep i pastier v soľnom roztoku
  • kórejské kimchi – pikantná kvasená zelenina s korením bez konzervantov
  • kefír z kokosového mlieka
  • pravý kvasený jogurt z kokosového mlieka bez konzervantov
  • ACV – apple cider vinegar – kvalitný nefiltrovaný jablkový ocot
  • kvalitné kyslé mliečne výrobky, kefír, acidofilné mlieka, či jogurt z kozieho, ovčieho alebo kravského mlieka v obmedzenej miere

Ako dlho ich užívať?

Aj fermentované potraviny užívajte len v malom množstve . Sú hodnotným zdrojom mikroživín aj energie, nesmie sa to však s nimi preháňať. Začínajte s nimi po malých dávkach , postupne pridávajte a zvykajte si na ne. Kvasená zelenina je len doplnok do jedla, ak vám chutí. Je bohatá na kyselinu mliečnu, rovnako ako kefír a jogurt. Vhodné je 1-2 porcie denne v pár gramoch , alebo len príležitostne.

Za ako dlho zaberú

Pri vhodnej strave si organizmus vytvorí rovnováhu mikrobiomu sám . Probiotiká sú síce prospešné , ale nie zázračné. Je potrebné zistiť podstatu problému. Zamerajte sa na celkovú efektivitu metabolizmu , dostatok pro-metabolických živín a energie. Prospešnejšia a funkčnejšia je vyvážená strava ako navyšovanie probiotík v strave. Tzv. prírodné probiotiká v prirodzenej strave majú efekt pri dlhodobej konzumácii.

Antibiotiká a probiotiká

Probiotiká po antibiotikách sú prospešné. Ak užívame klasické syntetické antibiotiká, ale aj prírodné silné antibiotické látky na bakteriálnu infekciu, treba podniknúť kroky na podporu a obnovu črevného prostredia a imunity. Základom zostáva vyvážená pro-metabolická strava . Jednou zo súčastí opatrení môže byť aj navýšenie kvasených potravín v jedálničku alebo doplnenie probiotík. Po antibiotikách sa odporúča užívanie probiotických doplnkov stravy . A ako dlho užívať probiotiká ? Pokiaľ ide o účinky probiotík v doplnkoch stravy , pocítite ich asi za týždeň.

Recenzie účinných probiotík

#1 Probiotický komplex pro silnou imunitu

Probiotikus

Na prvom mieste sa umiestnil probiotikami prekypujúcimi Probiotikus – cenovo dostupný doplnok stravy s naozaj veľkým množstvom probiotických baktérií. Obsahuje hneď 11 kmeňov probiotík. Medzi nimi spomenieme napríklad Bifidobacterium longum, ktoré sú jedny z prvých, ktoré obsadzujú telo pri našom narodení. Sú nesmierne dôležité: pomáhajú udržiavať zdravý tráviaci trakt a posilňujú imunitný systém, syntetizujú neuveriteľných 19 aminokyselín, viažu sa na črevnú stenu, a tým vytláčajú ostatné, nebezpečné baktérie a kvasinky. Nesmieme zabudnúť ani na Bifidobacterium bifidum, jedny z najčastejších probiotických baktérií, ktoré sa nachádzajú v tele cicavcov. V doplnku stravy nájdeme aj ďalšie bifidobaktérie (Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis…), ďalej aj lactobacily (Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus rhamnosus…) a ďalšie probiotické mikroorganizmy (Streptococcus thermophilus). Veľkou výhodou v zložení je aj rozpustná vláknina – Inulin. Inulín má prebiotický účinok, to znamená, že živé baktérie vyživuje, a napomáha tak udržiavať zdravú črevnú mikroflóru. Celý doplnok stravy dokonca má minimálne 39 miliárd životaschopných probiotických mikroorganizmov v maximálnej dennej dávke 3 kapsúl.

Beriem dlhodobo 2 tabletky/deň a predchádzajúce problémy so zažívaním a zníženou imunitou sú fuč. Kupujem aj dcére a rodine.

spokojný zákazník, probiotikus.cz

 

#2 Unikátní probiotický doplněk stravy

Probio24

Tesne na druhej priečke sa umiestňuje ďalší silný probiotický doplnok stravy – Probio24. Probio24 sa pýši 11 kmeňmi baktérií, rovnako ako Probiotikus. Na rozdiel od Probiotikus môžeme v jeho zložení nájsť laktokoky Lactococcus lactis, ktoré sú štartovacími kultúrami mliečneho kvasenia. V zložení sú aj Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis. Čo v zložení však chýbajú sú Bifidobacterium longum, ktoré syntetizujú aminokyseliny, posilňujú imunitný systém a udržujú zdravý tráviaci trakt – v zložení by tak skrátka nemali chýbať. Avšak čo v zložení nechýba, sú prebiotiká, ktoré vyživujú živé baktérie a napomáhajú udržiavať zdravú črevnú mikroflóru. V 1 kapsule sa nachádza 11 miliárd životaschopných probiotických mikroorganizmov – v maximálnej dennej dávke 3 kapsúl je teda minimálne 33 miliárd životaschopných probiotických mikroorganizmov.

Užívam pravidelne a zažívanie pri bežnej strave sa zlepšilo.

spokojný zákazník, probio24.cz

 

#3 Vysoko účinný doplnok stravy vhodný pri užívaní antibiotík

Walmark Biopron 9 PREMIUM

Tretie miesto obsadzuje doplnok stravy Walmark Biopron 9 PREMIUM. So svojim zložením vôbec nestojí pozadu. Nájdeme u neho hneď 9 probiotických kmeňov (čo je ale bohužiaľ o niečo menej ako u predchádzajúcich doplnkov stravy). Prehliadnuť nemôžeme Bifidobacterium longum alebo Bifidobacterium bifidum. Sú tu rovnako ako v Probiotikus, Probio24 aj laktobacily: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum. Lactobacillus plantarum sa bežne vyskytujú napríklad v nakladaných nesterilizovaných uhorkách, dokážu produkovať L-lyzín (aminokyselinu s antivírusovými účinkami). Aj v tomto doplnkov stravy nájdeme prebiotiká, ktoré vyživujú živé baktérie. V jeho maximálnej dennej dávke 2 kapsúl môžete objaviť až 20 miliárd živých mikroorganizmov.

 

Splní to čo sľubuje.

spokojný zákazník, heureka.sk

 

#4 Přesně podle vašich potřeb

Probione

Na štvrté miesto sa vyšplhala zaujímavá alternatíva probiotík na mieru – Probione. Na základe kompletnej analýzy vašich črevných baktérií získate probiotiká na mieru. Je to veľmi zaujímavý nápad už z toho dôvodu, že nevieme, aké baktérie nám chýbajú. Pre niektorých však môže byť problém nejasný počet probiotík a odstrašujúca cena. Cena štvrťročnej probiotickej kúry šplhá k 12 000 Sk, čo naozaj nie je dostupná cena pre každého. Avšak pre tých, ktorí chcú špeciálne vytvorené probiotiká priamo pre ich potrebu, je toto vhodná alternatíva.

 

S vaším projektom Aj s probiotikami som veľmi spokojná a rada by som pokračovala Aj v r. 2019. Na začatie vašej kúry ma prinútila skutočnosť, že som v posledných rokoch opakovane prerábala v každom zimnom období virózy (niekedy aj niekoľkokrát za mesiac, hoci som…

zákazník, probione.com

 

#5 Unikátní komplex 5 vybraných kmenů probiotik

Swiss NatureVia Laktobacily 5

Posledné probiotiká, ktoré sa na našom rebríčku stačili umiestniť, sú Swiss NatureVia Laktobacily 5. Komplex obsahuje iba 5 kmeňov probiotík. Nechýba Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum ani Bifidobacterium breve. Pre niektorých môže byť výhodou Vitamín C navyše, bohužiaľ ho v týchto probiotikách nájdeme len v malom množstve – v 1 kapsule je ho 12 mg, čo je iba 15 % dennej referenčnej hodnoty príjmu, aj tak je to ale koniec koncov dobrý bonus navyše. Chýba však aj prebiotiká, ktoré sú dôležité pre výživu živých baktérií. Množstvo probiotík v jednej kapsule je však veľmi slušné – v 1 kapsule nájdeme minimálne 6 miliárd životaschopných probiotických organizmov. Optimálna denná dávka je/sú 1-2 kapsule.

naturevia laktobacily 5

Je dobré na doplnenie mikroflóry laktobacily

zákazník, drmax.sk

 

Vložiť komentár