Skúste tieto 3 diabetické recepty počas tehotenskej cukrovky!

publikované

Tehotenská cukrovka trápi pomerne veľké percento nastávajúcich mamičiek. Aj keď po skončení tehotenstva často odznejú, ženy musia dôsledne kontrolovať skladbu jedál a veľkosť porcií. Neliečená tehotenská cukrovka by totiž mohla viesť k rozvoju problémov pri plode. Preto sa pozrieme na niekoľko receptov, ktoré môžete pri týchto problémoch vyskúšať.

Tehotenské cukrovke sa často hovorí gestačný diabetes. Vo svojej podstate ide o poruchu metabolizmu glukózy, ktorá sa objavuje počas tehotenstva. Najčastejšie potom odznieva počas šestonedelia.

Tehotenská cukrovka sa diagnostikuje glukózovým záťažovým testom, počas ktorého tehotné ženy nalačno vypijú veľmi sladký roztok. Následne sa potom u nich skúma hladina krvného cukru. Pokiaľ je nad normou, ženám sa diagnostikuje tehotenská cukrovka, kvôli ktorej musí zmeniť svoj doterajší jedálniček.

Čo ak ale nemáte najmenšie tušenie, aké jedlo by ste si mali pripraviť? Aby ste dlho netápali, najlepšie recepty vám predstavíme nižšie.

Zeleninový sandwich s hummusom

Skúste tieto 3 diabetické recepty počas tehotenskej cukrovky!

Budete potrebovať: 2 plátky celozrnného chleba, 3 lyžice kvalitného hummusu, ¼ roztlačeného avokáda, ½ hrnčeka šalátu, ¼ červenej papriky, ¼ hrnčeka nakrájanej uhorky, ¼ hrnčeka strúhanej mrkvy

Začnite tým, že potrite chlieb hummusom a na druhú polovicu dáte roztlačené avokádo. Do stredu potom dajte šalát, nakrájanú uhorku, papriku a strúhanú mrkvu. Nakoniec obe časti priklopte, rozkrojte chlieb na polovicu a môžete jesť.

Špagety so sezamom a kuraťom

Budete potrebovať: 220 g celozrnných špaget, 3 lyžice sezamového oleja, 2 nakrájané jarné cibuľky, 1 lyžicu roztlačeného cesnaku, 2 lyžičky strúhaného zázvoru, 1 lyžičku hnedého cukru, 2 lyžice sójových rúk, , 1 hrnček strúhanej mrkvy, 3 lyžice pražených sezamových semienok

Uvarte špagety podľa návodu, ktorý je uvedený na obale. Po uvarení zlejte zo špaget vodu a prepláchnite ich pod tečúcou studenou vodou.

Následne spolu zmiešajte sezamový olej, jarnú cibuľku, cesnak, zázvor a hnedý cukor a všetko dajte zahriať na panvicu. Následne pridajte kuracie mäso, ktoré orestujte zo všetkých strán, tak, aby bolo dostatočne tepelne upravené. Akonáhle dôjde k vyprážaniu, pridajte do panvice sójovú omáčku a kečup. Nakoniec pridajte špagety, struky a mrkvu. Posypte semienky a môžete podávať.

Špenátový šalát

Skúste tieto 3 diabetické recepty počas tehotenskej cukrovky!

Budete potrebovať: 220 g čerstvého špenátu, 1 malú červenú cibuľu, 1 menšie avokádo, 4 plátky slaniny, 1 a ½ lyžice cukru, ⅓ hrnčeka červeného vínneho octu, 1-2 lyžice vody

Najprv dôkladne umyte šalát pod tečúcou vodou. Potom ho osušte a zmiešajte ho s jemne nakrájanou cibuľou a nakrájaným avokádom.

Medzi tým dajte opekať slaninu na panvicu, kým nebude poriadne chrumkavá. Môže to trvať aj 4 minúty. Medzi tým zmiešajte ocot s cukrom a všetko dôkladne zamiešajte. Akonáhle sa cukor rozpustí, je zálievka hotová. Pokiaľ ju potrebujete zriediť, môžete do nej dať malé množstvo vody. Nakoniec všetky ingrediencie zmiešajte a môžete podávať.

Tipy, ako sa stravovať

Pokiaľ v skladbe svojho jedálnička tápete, skúste pri jedle používať tanier a niekoľko jednoduchých odporúčaní. Jedna tretina taniera by mala byť tvorená neškrobovitým druhom zeleniny (špargľa, uhorka, mrkva…). Ďalšia tretina taniera môže obsahovať sacharidy (zemiaky, hrášok, kukurica, celozrnné výrobky…). Posledná tretina by mala byť vyhradená kvalitným zdrojom bielkovín. Tiež si môžete dovoliť mať 1 mliečny produkt za deň (jogurt, syr…), alebo jeden kus ovocia.

Dobrým tipom je potrebné:

  • Nakrájaná zelenina s hummusom a orechmi
  • Plátky jablka s arašidovým maslom
  • Syr cottage s lesným ovocím
  • Mix orechov a sušeného ovocia
  • Vajcia varené natvrdo s kúskom ovocia
  • Celozrnný kreker so syrom

Ako vidíte, síce budete musieť o svojom stravovaní trochu premýšľať, ale nemalo by ísť o žiadnu nesplniteľnú úlohu.

Aké obľúbené recepty ste mali pri zvládaní tehotenskej cukrovky vy?

Zdroje informácií

https://www.wikiskripta.eu/w/Gestačný_diabetes_mellitus – Gestačný diabetes mellitus (slovensky)

https://www.verywellfamily.com/gestational-diabetes-recipes-and-meal-ideas-1087647 – Ako sa stravovať pri tehotenskej cukrovke (anglicky)

https://www.eatingwell.com/recipes/18340/health-condition/diabetic/gestational/ – Recepty pre ženy s tehotenskou cukrovkou (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár