Ako sa zbaviť octomiliek? Poznáme riešenie

publikované , aktualizované 20. 10. 2022

S teplými dňami a zrejúcim ovocím sa v našich domácnostiach často objavujú otravné kŕdle octomiliek čiže ovocných, banánových či vínnych mušiek. Drobný hmyz často do prezretého až hnijúceho ovocia kladie svoje vajíčka a mušiek sa nemôžeme zbaviť.

Čo sú to octomilky?

Octomilky sú drobné, maximálne 3 mm veľké žltohnedé mušky a rozšírili sa k nám z tropických oblastí. V zime a suchu neprežijú a objavujú sa hlavne na jar, v lete a na jeseň. V našich domácnostiach sa najčastejšie vyskytujú druhy Drosophila Melanogaster – octomilka obyčajná , Drosophila Immigrans a Simulans .

Mušky sú kvôli rýchlemu rozmnožovaniu laboratórne chované na vedecké účely a genetické výskumy a chovatelia ich používajú ako krmivo pre jašterice. Octomilky nie sú nebezpečné, roznášajú však na potraviny plesne , ktoré sa potom rýchlejšie kazia . Mušky na ne prenášajú aj rôzne bacily a baktérie alebo svoje výkaly .

Ako dlho žije octomilka?

Každá muška nakladie naraz 10 až 30 vajíčok , z ktorých sa vyliahnu larvy az nich mušky , ktoré žijú až 9 týždňov . V zime si mušky hľadajú skrýše pred chladným počasím v pivnici , kde sa skladuje ovocie a vo veľkoskladoch ovocia a zeleniny. Majú rady prezreté a hnijúce ovocie, sladkú a kvasiacu šťavu , zvyšky vína i ocot .

Ako na octomilky doma

Mušky do interiéru prilietajú zvonku oknom , alebo si ich vajíčka prinesieme na ovocie z obchodu . Mušky majú skvelý čuch a láka ich vôňa prezretého ovocia alebo zvyšku vína, sirupov, štiav či octu , ale aj zápach zvyškov jedla v kuchynskom dreze alebo odpadkovom koši. Priláka ich aj vôňa zahnívajúcich rastlín v preliatom kvetináči.

Ako sa zbaviť octomiliek? Poznáme riešenie

Ako sa zbaviť octomiliek?

Jednotlivé kroky na ničenie octomiliek uvádzame v poradí podľa priorít, preto ich môžete použiť ako návod na ich úplné zničenie. Uvádzame aj rôzne pasce .

Použite vysávač

Pri prvom výskyte mušiek ich zredukujte vysávačom. Zapnite vysávač na plný výkon a hubicou ich nasajte. Potom vrecko z vysávača odneste von do smetiaka.

Odstráňte zvyšky jedla a tekutín

Vyhoďte zvyšky ovocia, potravín, vína i štiav, okolo ktorých mušky poletujú. Ihneď vyneste odpadkový kôš a poriadne ho vymyte horúcou vodou a saponátom . Opláchnite drez , vyčistite odpad od zvyškov potravín a prepláchnite ho čističom odpadu a horúcou vodou . Utrite saponátom aj kuchynskú linku.

Ako sa zbaviť octomiliek? Poznáme riešenie

Vytvorte prievan a vyvetrajte

Octomilky nemajú rady prievan . Navyše vyvetráte pachy , ktoré ich lákajú. Odstráňte kvetináče s izbovými rastlinami a preliatu zeminou a dajte ich vyschnúť von.

Použite sprej proti hmyzu

V obývacej izbe použite sprej proti muchám a komárom . Do kuchyne je lepšou alternatívou ako tento insekticíd rozprášenie spreja s vysokým obsahom alkoholu . Stačí číra Alpa . Alkohol pôsobí ako dezinfekcia a mušky, larvy aj vajíčka zahubia.

Nastražte domáce pasce

Dajte do misky prezreté kúsky ovocia, ocot alebo šťavu . Prekryte ju priehľadnou potravinárskou fóliou a urobte do nej vidličkou pár otvorov . Mušky vlezú dovnútra, ale von sa nedostanú. Návnadu je možné dať aj do pohára , do nej zasunúť lievik zo zrolovaného papiera, ktorým mušky vlezú dovnútra. Návnadou je aj zvyšok vína vo fľaši , kde hrdlo funguje ako lievik, ktorým octomilky nenájdu cestu von. Môžete tiež dať do fľaše so širším hrdlom ocot s prostriedkom na umývanie riadu, ktorý zmení povrchové napätie kvapaliny, mušky sa neodrazia od hladiny a utopia sa.

Ako sa zbaviť octomiliek? Poznáme riešenie

Lapač s návnadovým roztokom

Zakúpený lapač octomiliek s návnadovým roztokom má dlhšiu trvanlivosť a vydrží až mesiac bez toho, aby sa kazil a zapáchal. Zakúpite aj pascu bez insekticitu. Malý lievik sa nasadí do fľaštičky a funguje ako doma zhotovená lieviková pasca .

Lepové dosky s feromónmi

Žlté lepové dosky s feromónmi sú ochranou proti octomilkám, ktoré sa množia v kvetináči . Zapichnete ich do zeminy izbovej rastliny a mušky sa na ne prilepia .

Lampa proti hmyzu

Lampa proti hmyzu láka vínne mušky na svetlo . Octomilky preniknú za ochrannú sieťku, kde ich zabije elektrický výboj . Lampa sa hodí do väčších priestorov.

Mäsožravé rastliny

Mäsožravky sú prirodzeným nepriateľom drobného hmyzu a hodia sa aj na ničenie octomiliek. Ako prevenciu proti octomilkám môžete pri upratovaní použiť o esenciálne oleje , ako je Eucalytus, citrónová tráva alebo mäta , ktoré mušky odpudzujú.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár