Bylinky na menopauzu: Ktoré pomôžu?

publikované , aktualizované 20. 10. 2022

Nepríjemné stavy počas menopauzy, ako sú návaly tepla, podráždenosť alebo bolesti hlavy spôsobujú hormonálne zmeny v ženskom tele. Bylinkami môžete zmierniť príznaky prírodnou cestou. Viete, ktoré bylinky pri menopauze pomáhajú ?

Čo je menopauza

Za normálne a bežné sa pri menopauze pouvažujú aj pomerne veľké výkyvy. Počas tohto obdobia v tele začína dochádzať k mnohým zmenám. Istotou je nepravidelnávynechávajúca menštruácia . Prvé prejavy menopauzy sa môžu objaviť už niekoľko rokov pred poslednou menštruáciou v rámci premenopauzy .

Kedy očakávať menopauzu

Menopauzou si skôr alebo neskôr prejdú všetky ženy. Nedá sa však presne povedať, kedy sa menopauza objaví. Obvykle je to medzi 45 až 52 rokom života ženy, keď vaječníky postupne prestanú produkovať hormóny. Lekári sa domnievajú, že nástup a prejavy menopauzy môžu byť priamo závislé aj od fajčenia , konzumácie alkoholu i kávy .

Menopauza a jej príznaky

Prejavy menopauzy sú rôzne a ženy môžu pociťovať žiadne alebo všetky príznaky v rôznej miere. Najčastejšie sú návaly tepla a priberanie . Prírodné a bylinné prípravky sú podávané ako doplnok stravy v tabletách, kvapkách aj vo forme čaju .

Bylinky na menopauzu: Ktoré pomôžu?

Najlepšie byliny na menopauzu

Aj konzumácia bylinných čajov je obmedzená denným maximom . Neprekračujte bezpečnú dávku. Konkrétne byliny sa požívajú rôzne a môžu byť v kombinácii s inými rastlinnými preparátmi nevhodné. Vždy si prečítajte informácie.

Ďatelina lúčna

Ďatelina lúčna , latinsky Trifolium pratense , je známa svojimi ružovo fialkovými kvetmi a trojlistom . Ďatelina rastie na lúkach aj pastvinách av Európe je pôvodná. Obvykle sa používa na svoje dezinfekčné a detoxikačné účinky. Čaj alebo prípravky s ďatelinou sa počas menopauzy berie na nespavosť, nevoľnosť a nepríjemné návaly tepla .

Angelika čínska

Angelika čínska , latinsky Angelica sinensis , niekedy aj ženský ženšen , pochádza z Ázie. Koreň sa konzumuje v tabletách, kapsuliach aj ako čaj . Používa sa na zlepšenie stavu ženského urogenitálneho systému a na okysličenie krvi , čo ovplyvňuje celkovú kondíciu aj pri menopauze.

Pupalka dvojročná

Pupalka dvojročná , latinsky Oenothera biennis je žlto kvitnúca vysoká dvojročka. Pochádza z Ďalekého východu. U nás rastie v pieskovcových lomoch, na rumoviskách a pozdĺž vlakových tratí. Zo semien sa lisuje pupalkový olej , ktorý je používaný aj v kozmetike. Zmierňuje návaly tepla aj vedľajších nepríjemné prejavy menopausy.

Ľan siaty

Ľan siaty , latinsky Linium usitatissimum , je vysoká rastlina s modrými kvietkami, ktorú pestovali už starí Egypťania. Stonky slúžia na výrobu látok, semená proti zápche a zápaloch tráviaceho systému a ľanový olej pri ochorení pečene aj na vyrovnanie hladiny cholesterolu. Kaša z mletých semien sa dáva na pokožku pri zápaloch a popálené. Chemické vlastnosti ľanu sú podobné estrogénu , preto pomáha proti horúcosti , odvápňovaniu kostí, pre zlepšenie nálady a navodenie duševnej harmónie .

Bylinky na menopauzu: Ktoré pomôžu?

Čaje na menopauzu

Klimaktérin

Bylinný čaj Klimaktérin je doplnok stravy určený pre ženy, ktoré prechádzajú menopauzou . Výživový doplnok obsahuje ďatelina lúčnu, medovku, nechtík a levanduľu.

  • Ďatelina lúčna pomáha ženám zvládať návaly tepla, potenie a nepokoj.
  • Medovka prispieva k relaxácii, pokoju, odpočinku a udržuje pozitívnu náladu.
  • Nechtík podporuje sviežosť, prečistenie tela a prispieva k optimálnej relaxácii.
  • Levanduľa podporuje pokojný spánok, duševnú pohodu a prirodzený komfort.

Bylinky na menopauzu: Ktoré pomôžu?

Čaj Menopauza s ďatelinou

Bylinná zmes Menopauza s ďatelinou je doplnok stravy určený predovšetkým pre ženy v období klimaktéria . Biologicky aktívne zložky podporujú fyzický aj psychický komfort v období menopauzy. Obsiahnuté byliny obsahujú vysoký podiel fytoestrogénov .

  • Kvety ďateliny lúčneho – podporujú normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému a optimalizujú krvný tlak, pomáhajú na návaly tepla, potenie a nepokoj.
  • Alchemilka obyčajná – na osvieženie tela, normálnu činnosť cievnej sústavy a elimináciu pocitu ťažkých nôh.
  • Rebríček obyčajný – podporuje trávenie, funkciu močových ciest aj obličiek a zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu.
  • Materina dúška úzkolistá – prispieva k normálnej funkcii dýchacieho systému a podporuje trávenie.
  • Ľubovník bodkovaný – podporuje duševné zdravie, emočnú rovnováhu, pomáha pri zvládaní stresových situácií a prispieva ku kvalitnému spánku.
 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár