Čo spôsobuje nepravidelnú menštruáciu a ako na ňu?

publikované , aktualizované 20. 10. 2022

Menštruačný cyklus trvá priemerne 28 dní. Pokiaľ sa stane, že máte cykly nepravidelné dlhodobo , konzultujte problém s lekárom. Môže ísť o rôzne choroby.

Najčastejšie príčiny nepravidelnej menštruácie

V mnohých prípadoch pomôže zmena životného štýlu . Vplyv na priebeh menštruačného cyklu majú stres a nadváha . V iných prípadoch ide o príznak vážneho ochorenia . Ak máte menštruačný cyklus v intervaloch kratších ako 21 dní alebo naopak dlhších ako 40 dní , je na čase spozornieť.

Syndróm polycystických ovárií – vaječníkov

Porucha ovplyvňuje hormóny a metabolizmus . Medzi príznaky patria nepravidelné cykly , najmenej 35 dní u dospelých a 45 dní u dievčat v puberte . V niektorých prípadoch sa nedostaví cyklus vôbec . Ochorenie je často spájané s neplodnosťou . Syndróm môže viesť k cukrovke a problémom so srdcom . Na syndróm polycystických vaječníkov existujú účinné lieky a pomáha aj zmena životného štýlu.

Štítna žľaza

Štítna žľaza v krku zodpovedá za reguláciu metabolizmu a môže ovplyvniť menštruačný cyklus . Nadmerne aktívna či naopak neaktívna štítna žľaza môže spôsobiť predčasné, oneskorené aj vôbec žiadne cykly a spôsobiť aj neplodnosť.

Diabetes

S menštruačnými problémami je spojená cukrovka 1. a 2. typu. Cukrovka 1. typu je autoimunitná porucha, ktorá napáda bunky produkujúce inzulín , spôsobuje dlhšie alebo oneskorené cykly alebo výrazné krvácanie. Niekedy pomôžu antikoncepčné pilulky .

Poruchy príjmu potravy

Pacientky s anorexiou či bulímiou riskujú stratu menštruačného cyklu. Pokiaľ výrazne schudnú, hladina hormónov v tele sa naruší a menštruácia sa nedostaví.

Čo spôsobuje nepravidelnú menštruáciu a ako na ňu?

Maternicové fibroidy

Maternicové fibroidy vznikajú nadmerným rastom svalových buniek v maternici . U žien vo veku 30 až 40 rokov môžu spôsobiť ťažké menštruačné krvácanie . Väčšina spôsobov liečby zachováva plodnosť. Zahŕňa zmenu stravy, cvičenie, antikoncepciu, hormonálne lieky a zvláštne postupy, ako je napríklad zmrazenie fibroidov.

Endometrióza

Endometrióza vytvára sliznice maternice mimo maternice , najčastejšie vo vajíčkovodoch , na vaječníkoch a inde v brušnej dutine . Následkom je kratšia, dlhšia či bolestivejšia menštruácia. Pokiaľ nezaberú lieky, dôjde k chirurgickému zákroku. Niekedy je nutné podstúpiť hysterektómiu alebo odstránenie maternice.

Adenóm hypofýzy

Malé nádory na hypofýze alebo podvesku mozgovom spôsobujú skrátené, dlhšie či žiadne cykly. Niektoré z nádorov vylučujú prolaktín , hormón zodpovedný za tvorbu mlieka pri dojčení. Adenómy hypofýzy nie sú časté. Veľké nádory je potrebné odstrániť operácií . Menšie adenómy možno odstrániť pomocou liekov .

Von Willebrandova choroba

Porucha zrážanlivosti krvi je dedičná a spôsobuje menštruačné abnormality a silné krvácanie . Ak je krvácanie dlhšie ako 7 dní, vznikajú aj krvné zrazeniny . Pri liečbe niekedy pomôžu hormonálne lieky.

Zápalové ochorenie panvy

Pri nákaze pohlavnej choroby , ako je kvapavka či chlamýdie dôjde k nepravidelnému krvácaniu a bolestivým menštruačným kŕčom, horúčke, zimnici a výtoku z pošvy, ale aj neplodnosť. Na bakteriálne infekcie sú účinné antibiotiká .

Rakovina

Rakovina maternice sa najčastejšie objavuje po menopauze a pri obezite . Jedným z jej príznakov je abnormálne krvácanie . Objavuje sa aj slabý vaginálny výtok, bolesti pri močení a pohlavnom styku, ale aj nepravidelná menštruácia.

Čo spôsobuje nepravidelnú menštruáciu a ako na ňu?

Nepravidelná menštruácia po pôrode

Nepravidelná menštruácia po pôrode je úplne normálnym a môže sa meniť aj dĺžka cyklu. Dlhá menštruácia sa môže stať krátkou a naopak . Vo väčšine prípadov býva popôrodná menštruácia jednoduchšia a menej problémová ako pred tehotenstvom. Maternici trvá určitú dobu , než sa vráti do svojej normálnej veľkosti a hladina hormónov sa zmení. Navyše aj dojčenie ovplyvňuje hladiny hormónov.

Väčšina žien dostala prvú menštruáciu medzi 45 a 94 dňami po pôrode . Priemerná prvá menštruácia nastáva 74 dní po pôrode . Hlavným faktorom ovplyvňujúcim načasovanie prvého menštruačného obdobia po pôrode je ovulácia . Ak chcete skontrolovať, či máte ovuláciu, využite sadu na predikciu ovulácie z lekárne.

Nepravidelná menštruácia pri dojčení

Ženy, ktoré dojčia , majú častejšie nepravidelnú menštruáciu, pretože hormóny podporujúce dojčenie môžu spôsobiť, že telo oddiali ovuláciu alebo ovuluje zriedka . Dokonca aj u žien, ktoré nedojčia , bývajú menštruácie nepravidelné, pretože telo potrebuje čas na zotavenie z tehotenstva a pôrodu.

Čo spôsobuje nepravidelnú menštruáciu a ako na ňu?

Ako na nepravidelnú menštruáciu?

 • Cvičenie, dostatok pohybu, hormonálna jóga
 • Zdravá strava a životný štýl
 • Zvládanie stresu
 • Vyhýbanie sa antikoncepcii
 • Užívanie vitamínov, hlavne D a B

Bylinky a prírodná liečba

 • Čučoriedky
 • Ibištek
 • Jazmín
 • Alchemilka
 • Nechtík
 • Sladkého drievka
 • Listy maliníka
 • Rebríček

Čo spôsobuje nepravidelnú menštruáciu a ako na ňu?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár