Matjesy: Čo to je a aký majú na ľudské telo účinok?

publikované , aktualizované 6. 10. 2022

Keď vám niekto povie, že si dal na večeru matjesy, pravdepodobne sa naň budete pozerať ako na niekoho, kto práve priletel z inej planéty. Čo ak vám ale povieme, že ide o iný názov pre sleďa? V tom prípade už zrazu budete vedieť, o čom je presne reč. Sú tieto ryby zdravé? A aké majú účinky na ľudské zdravie?

Sleď je ryba, ktorá má niekoľko ďalších názvov. Stretnúť sa môžeme napríklad s pomenovaním heryniek alebo matjes. Ďalšou zaujímavosťou je, že sleď patrí k najhojnejšie zastúpeným rybám tejto planéty. (Nie nadarmo sleďa toľko národov zaradilo do svojho jedálnička.)

Slede bývajú predovšetkým v Atlantickom oceáne, kde žijú v početných kŕdľoch. Jeho štandardná dĺžka sa pohybuje okolo 45 cm. Vzhľadom na to, že ryby bývajú zdravé, pravidelná konzumácia matjes môže podporiť vaše celkové zdravie.

Nutričné hodnoty

Matjesy: Čo to je a aký majú na ľudské telo účinok?

Slede sú bohatí na živiny, z toho dôvodu by sa mali pravidelne vyskytovať na vašom dennom menu.

Obsahujú:

  • Nenasýtené mastné kyseliny omega-3
  • Vitamín D
  • Vitamín A
  • Vitamín B12
  • Selén
  • Bielkoviny

Zdravotné benefity

Matjesy: Čo to je a aký majú na ľudské telo účinok?

V prvom rade by sme mali povedať, že konzumácia sleďov je vhodná aj pre tehotné ženy. Predovšetkým preto, že v porovnaní s inými rybami slede obsahujú len veľmi malé množstvo ortuti, ktorá by nemusela byť bezpečná pre vyvíjajúci sa plod.

Sleď vám môže ponúknuť aj:

  • Dobrú schopnosť začleniť sa do veľkého počtu diét (takže ho môžu skúsiť aj ľudia, ktorí prepadli keto diéte)
  • Podporu zdravia mozgu
  • Podporu zdravia srdca
  • Redukciu zápalov v tele

Alergia

Niektorí ľudia majú alergiu na ryby, z toho dôvodu by sa mali konzumácii sleďov vyhnúť. Pokiaľ teda po ich požití zaznamenáte náhlu nevoľnosť, opuch jazyka, zažívacie problémy a podobne, určite by ste mali vyhľadať pomoc odborníka.

V tejto podobe nie je zdravý

Hoci herynka považujeme za zdravého, v niektorých podobách, v ktorých je v predaji, zdravý príliš nie je. Vymenovať by sme mohli napríklad sleďa v slanom náleve. Vzhľadom na vysoký obsah soli by mohlo dôjsť k nadmernému zadržiavaniu vody v organizme. Soľ navyše podporuje vyšší krvný tlak, čo zase nie je dobré pre zdravie kardiovaskulárneho systému.

Namiesto toho skúste:

  • Údeného sleďa
  • Sleďa z plechovky (v olejovom alebo prírodnom náleve)
  • Čerstvého sleďa
  • Nakladaného sleďa
  • Fermentovaného sleďa (ten je populárny vo Švédsku, pripravte sa ale na naozaj intenzívny zápach => z rovnakého dôvodu majú niektorí dopravcovia a prenajímatelia pravidlo, že nájomníci nesmú jesť nakladaného sleďa v bytových priestoroch, alebo ho nesmú prevážať v kufri pri lietaní, kde by mohol kvôli zmene tlaku explodovať a svojim zápachom by mohol znehodnotiť batožinu ostatných cestujúcich alebo ním zamoriť zvyšok )

Ako ho pripraviť?

Pokiaľ nemáte s prípravou sleďa doteraz žiadnu skúsenosť, je celkom možné, že trochu tápete v tom, čo presne s ním máte robiť.

Sleď vám bude chutiť pokvapkaný citrónovou šťavou. Tiež ho môžete naplniť bylinkami a zeleninou a dať ho piecť do rúry. Skvelý je aj grilovaný sleď s korením a cibuľou.

Máte radi sleďa, alebo sa mu dôsledne vyhýbate?

Zdroje informácií

https://www.verywellfit.com/herring-nutrition-facts-and-health-benefits-4845444 – Všetko o matjesoch (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-herring – Čo by ste mali vedieť o herynkovi (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár