Ako na čistenie pleti a najčastejšie chyby, ktoré robíme

publikované , aktualizované 25. 8. 2022

Na čistenie pleti nestačí jeden prípravok a trocha času. Aby sme mali peknú a zdravú pleť, musíme sa vyvarovať najčastejších chýb, ktoré väčšinou robíme.

Pokožka tváre vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Pokiaľ sa nevyvarujeme najčastejších chýb, môžeme napáchať viac škody ako úžitku. Čistenie pleti je základom zdravej a krásnej pleti. Pokiaľ nedodržujete isté pravidlá, pokožka môže byť začervenaná, podráždená, s akné alebo zbytočne veľmi vráskavá. Skúste preto eliminovať zbytočné chyby.

Prečo si čistiť pleť?

Pri čistení je dôležitá pravidelnosť . Čistite pleť, krk aj dekolt nielen večer , a to aj keď sa nelíčite, ale aj ráno , kedy je potrebné odstrániť odumreté bunky. Dbajte o bezchybnú hygienu pri používaní hubiek a žiniek na tvár. Po každom použití ich vždy vyperte a používajte vždy čisté. Pred odlíčením sa tiež vždy najprv umyte ruky.

Najčastejšie chyby pri čistení pleti

Čistenie nie je to isté čo odlíčenie . Veľa čistiacich prípravkov na pleť nedokáže dokonale odstrániť make-up. Vždy je preto potrebné sa pred čistením pleti odlíčiť . Zotrite riasenku, očné tiene a dlhotrvajúci rúž špeciálnym odličovačom na oči , potom na ľahko navlhčený kozmetický tampón naneste malé množstvo tonika alebo iného kozmetického prípravku a odlíčte zvyšok tváre. Potom sa dajte do čistenia .

Ako na čistenie pleti a najčastejšie chyby, ktoré robíme

Ako správne čistiť pleť

Zamerajte sa na miesta, kde môžu zostať zvyšky make-upu. Najmä na obočím, pod riasami, pri nose a ústach . Až po dokonalom odlíčení, môžete začať pleť čistiť. Nakoniec musíte dodať pleti potrebné výživné látky a hydratáciu , pretože v noci bude prebiehať proces regenerácie . Nezabudnite na nočné sérum a kvalitný nočný krém.

Pozor na tvárové vlhčené obrúsky

Aj keď je najjednoduchšie vziať vlhčený obrúsok a pleť s ním ráno a večer vyčistiť, dajte si na ne pozor. Väčšina obrúskov je plná chemikálií a po odlíčení zostanú na pleti aktívne rôzne látky a emulgátory, ktoré jej nesvedčia. Maskaru alebo dlhotrvajúci rúž či make-up s nimi navyše šetrne neodlíčite. Navyše sú veľmi neekologické. Zaobstarajte si prateľné odličovacie tampóny z biobavlny , čo sa dajú opakovane použiť.

Hĺbkové čistenie pleti

Pokiaľ sa večer odličujete len jedným prípravkom alebo iba vodou, pleti škodíte. Musíte ju vyčistiť do hĺbky . Micelárnu vodu ešte zmyte tonizačnou či pleťovou vodou. Vyskúšajte napríklad vyživujúci penový rašelinový cleanser značky Lumene, ktorý odstráni make-up, prebytočný maz aj nečistoty. Obsahuje humínové kyseliny, pleť čistí do hĺbky, je bez parfumácie a má 95% prírodných zložiek .

Použite vlažnú, nie horúcu ani studenú vodu

Horúca voda vysušuje, neotvorí póry a nepripraví pokožku na výživné prípravky. Studená voda pleť nezbaví mazu, póry naopak úplne stiahne a pokožka neprijme nič. Pri čistení pleti používajte vlažnú vodu . Za pár rokov to na nej bezpečne spoznáte.

Ako na čistenie pleti a najčastejšie chyby, ktoré robíme

Pleť nikdy nedrhnite

Na vatovom tampóne nesmú zostať žiadne nečistoty. Aj keď je však pocit čistej pleti po exfoliácii je jedinečný, peeling používajte maximálne 2x týždenne , nech si neporušíte pokožku. Suchá a citlivá pleť znesie peeling len 1x za 14 dní . Mechanický peeling môžete doplniť chemickým alebo ultrazvukovým peelingom u kozmetičky. Pokiaľ k nej neradi chodíte, kúpte si domov kefku na čistenie pleti a strojček na čistenie pleti.

Sledujte ingrediencie v kozmetických prípravkoch

Okrem prednej strany etikety starostlivo skúmajte aj zloženie . Stavte na prírodnú kozmetiku , vyhnite sa sulfátom a kozmetickým prípravkom s podozrivo dlhým zoznamom ingrediencií. Menej je totiž viac. Buďte opatrní na svoju pleť a používajte pre vás vhodné prípravky na čistenie pleti podľa jej typu.

Pozor na dlhotrvajúci make-up

Dlhotrvajúce rúže, riasenky, make-upy a očné tiene , ktoré vydržia vodu v bazéne, horúco saune i potenie vo fitku by sa nemali používať denne. Tekuté rúž, ktorý vám na perách vydrží 24 hodín , pery dehydratuje a doprajte im poriadnu vrstvu balzamu na noc . Preto túto dekoratívnu kozmetiku používajte s mierou.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár