Domáca liečba zápalu močového mechúra

publikované , aktualizované 24. 11. 2022

Pokiaľ si chcete skúsiť vyliečiť zápal močového mechúra prírodnou cestou, poradíme vám, ako na to. Zápaly močových ciest patria k najčastejším zdravotným problémom, ktoré nás stretávajú, predovšetkým u žien. Než sa vydáte k lekárovi, skúste sa ich zbaviť prírodnou cestou už pri prvých príznakoch, neskôr už musíte k lekárovi.

Čo je zápal močového mechúra?

Dôvody, prečo k zápalovému ochoreniu dochádza, sú rôzne. Je ale dosť ľahké ako spoznať zápal močového mechúra . Vzniknúť môže aj chronický zápal . Môže to byť prechladnutie, oslabená imunita, bakteriálna infekcia spôsobená najčastejšie baktériou Escherichia coli alebo oslabená funkcia obličiek . Nástup bolesti je veľmi rýchly.

Domáca liečba zápalu močového mechúra

Najčastejšie príznaky zápalu

Medzi prvé príznaky zápalu močových ciest alebo cystitídy patria:

  • bolesť podbrušku a bedrovej oblasti
  • časté močenie
  • pálenie a rezanie počas močenia
  • krv v moči
  • zvýšená teplota

Ako dlho trvá?

Záleží na tom, kedy začnete s liečbou. Čím skôr, tým lepšie . Dĺžka problémov je úplne individuálna. Záleží na miere infekcie, príčine aj vašom zdravotnom stave. Niekedy, keď už sa zápal naozaj rozbehne, sa bez pomoci lekára a antibiotík skrátka nezaobídete. Skúste to ale čo najskôr a využite babské rady . Aj bylinkyrýchla pomoc na zápal močového mechúra.

Domáca liečba zápalu močového mechúra

Pozor na zápal obličiek

Zápal obličiek je nebezpečné ochorenie predovšetkým pre deti, tehotné ženy a seniorov, obzvlášť diabetikov. U týchto pacientov hrozí riziko zlyhania funkcie obličky a jej trvalé poškodenie. Môže sa vyvinúť aj z obyčajného zápalu močového mechúra. Dôkladné lekárske vyšetrenie je tiež nevyhnutné pri pálení sprevádzané výtokom , horúčke , zimnici a bolesti v chrbte . Okamžite zamierte k lekárovi aj v prípade, že problémy ľahšieho rázu po dvoch dňoch domácej liečby neustúpia .

Domáca liečba zápalu močového mechúra

Ako na domácu liečbu?

Zvýšte príjem tekutín

Aj nedostatočný pitný režim môže byť jeden z dôvodov oslabeného močového mechúra . Akonáhle pocítite malé pálenie v oblasti podbrušku, nasaďte si dôslednú pitnú kúru . Aby zápal odišiel z tela, je nutné močový mechúr poriadne prepláchnuť , a to najlepšie bylinkami, ktoré eliminujú súčasne aj bolesť . Môžete si zaobstarať pokojne už namiešaný urologický čaj alebo piť čaj z medvedice, rebríčka a skorocelu aspoň 2x denne . K tomu pite čistú neperlivú vodu .

Miesto cukrov siahnite po vláknine

Ak trpíte na chronický zápal močového mechúra , dávajte si dlhodobo pozor na nadbytok cukru v strave, pretože práve jeho väčší príjem zvyšuje riziko vzniku vápenatých kameňov . Naopak je dobré zvýšiť v jedálničku podiel vlákniny , ktorá sa hojne vyskytuje v zelenine a ovocí , ale aj v mandliach . Pri bolestiach močového mechúra pridajte do jedálnička tekvicové semienka , ktoré sú močopudné . Pri súčasnom dostatočnom pitnom režime v kombinácii zápal rýchlejšie zmizne.

Jedlá sóda a brusnice

Pri zápale močového mechúra každý deň vypite pohár vody s rozpustenou lyžičkou jedlej sódy , ktorá znižuje kyslosť moču a pálenie pri močení . Brusnice môžete jesť sušené, v tabletách aj v podobe 3 deci 100% brusnicovej šťavy denne. Veľmi podobné účinky ako brusnice majú aj čučoriedky .

Vyskúšajte chren

Podľa starých ľudových receptov funguje pri pálení a rezaní močového mechúra čerstvý chren . Nastrúhaný chren by ste podľa babskej rady mali konzumovať čo najčastejšie. Lyžicu chrenu môžete tiež zaliať pohárom horúceho mlieka a nechať 10 minút vylúhovať, scediť a vypiť po dúškoch. V tejto podobe má chren s mliekom silne antibakteriálne účinky.

Domáca liečba zápalu močového mechúra

Na čo si dať pozor

Pokiaľ trpíte opakovanými problémami s močovým mechúrom, dajte si pozor na zadržiavanie moču. Keď sa vám chce na toaletu, nikdy neotáľajte. Čipkové spodné prádlo z umelých vlákien vymeňte za bavlnené alebo bambusové , pretože vzdušné prírodné materiály predchádza množeniu baktérií . Problémy s močovým mechúrom zhoršuje káva , preto ju pite len v rozumnej miere. Snažte sa dodržiavať pitný režim a občas zaraďte čistiace byliny, ako je žihľava, praslička či alchemilka .

Informácie boli čerpané z:

https://www.castemocenie.sk/zapal-mocovych-ciest/

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/jak-na-opakovane-zanety-mocovych-cest-343630

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár