Ako na odvodnenie organizmu?

publikované , aktualizované 24. 11. 2022

Ak máte pocit, že v tele zbytočne zadržiavate vodu, začnite problémy riešiť. Možno sa vám už tvoria opuchy, viac sa potíte, zhoršuje sa vám celulitída a cítite sa nafúknutie. Ide o prvé príznaky toho, že ste zavodnení. Takto s tým môžete bojovať.

Ako sa prejavuje zavodnenie organizmu?

Zavodnenie tela sa prejavuje najmä opuchmi členkov, nôh, prstov na rukách, ale aj celého tela, zhoršovaním celulitídy , nadmerným potením a pocitom nafúknutia . To, či ste zavodnení, môžete zistiť aj pomocou prístrojov Bodystat a InBody .

Príčiny zadržiavania vody

Častou príčinou, prečo sa voda zadržiava v tele, je nadmerné solenie a konzumácia cukru , užívanie hormonálnej antikoncepcie , prekyslenie organizmu a rôzne choroby . Niekedy je telo zavodnené aj pred menštruáciou , ale problémy po nej ustúpia.

Čo pomáha na odvodnenie tela?

Ako na odvodnenie organizmu?

Obmedzte množstvo soli

Odporúčané množstvo je 5 g soli na deň, ale vďaka vysokému obsahu soli vo všetkých priemyselne vyrábaných potravinách a našej ľahkej závislosti na slanej chuti, denne prijmeme až 15 g soli. To sa prejaví zadržiavaním vody, vyšším tlakom a kardiovaskulárnymi problémami . Znížte množstvo soli , miesto priemyselne vyrábaných a konzervovaných potravín, polotovarov a fast foodu varte z čerstvých surovín . Pokrmy dochucujte bylinkami a korením .

Obmedzte množstvo cukru

Aj cukor má podiel na tom, že v tele zadržiavame vodu. Cukrovinky, zákusky, buchty, koláče, šišky a sladké nápoje treba obmedziť. Jedzte ovocie a zeleninu a pite čistú vodu bez bublín . Organizmu sa veľmi uľaví.

Pozor na hormonálnu antikoncepciu

Hormonálna antikoncepcia môže zadržiavať vodu v tele . Oplatí sa ju zmeniť za iný typ alebo ju úplne prestať užívať . Podľa gynekológov nejde síce úplne spoznať, či žena po antikoncepcii zadržiava vodu, priberá a má väčší apetít, ale je to častý problém.

Pozor na prekyslenie organizmu

Vďaka strave plnej kyselinotvorných potravín , dochádza k prekysleniu organizmu . V tele sa minerály zlúčia s kyselinami a vytvoria soli , tie sa ukladajú medzi bunkami, viažu na seba a zadržujú vodu . Stavte na zásadotvorné potraviny , ako zelenina, ovocie, orechy, semená, sója, mlieko, žĺtok, ryža natural, celozrnné produkty a oleje. Obmedzte kyselinotvorné mliečne výrobky, mäso, údeniny, pečivo, obilniny a cukor.

Preverte niektoré choroby

Zadržiavanie vody v tele spôsobujú srdcové choroby, ochorenie obličiek alebo cirhóza pečene . Či netrpíte nejakou chorobou, musí zistiť lekár.

Ako na odvodnenie organizmu?

Lymfatické masáže

Pri zadržiavaní vody v tele, celulitíde a opuchoch nôh zaberajú aj ručné aj prístrojové lymfatické masáže . Musíte ich ale absolvovať pravidelne a niekoľkokrát za sebou.

Čaj na odvodnenie

Čaj na odvodnenie tela predstavuje bylinkovú zmes . Napríklad Edemin . Čaje zakúpite v lekárni av predajniach zdravej výživy. Stavte aj na účinky žihľavového a zeleného čaju , ktoré vám pomôžu na odvodnenie, pretože majú diuretické účinky .

Bylinky na odvodnenie

Okrem spomínanej žihľavy pomáha pri zadržiavaní vody v tele praslička, breza, borievka, čierne ríbezle, čierna bez, brusnice, rebríček, vres, repík a ligurček .

Potraviny na odvodnenie

Stavte na vyšší príjem uhoriek, petržlenu, zeleru či melónu . Ide o potraviny, ktoré sú známe svojimi diuretickými účinkami a pomáhajú na odvodnení.

Ako na odvodnenie organizmu?

Lieky na odvodnenie na lekársky predpis

Lieky na odvodnenie na lekársky predpis vám pri väčších problémoch predpíše priamo lekár pri vašej liečbe. Môžete však staviť na doplnky stravy bez lekárskeho predpisu.

Prášky na odvodnenie bez lekárskeho predpisu

  • Hydro Out Diuretic – doplnok stravy odvedie nadmernú vodu z tela
  • Narrol Water Pills – tablety na odvodnenie a udržanie zdravej hladiny vody v tele
  • H2Out NEW – kombinácia 5 prírodných látok s kofeínom
  • Forfemina – bylinný prípravok s minerálom na odvodnenie tela
  • Popov Odvodnenie – bylinné kvapky
  • Liftea Bylinky na odvodnenie forte – výťažky z bylín s vitamínmi
  • Kneipp 3 bylinky na odvodnenie plus – zmes močopudných byliniek

Dostatočne pite a dodržujte pitný režim

Aj keď zadržiavate vodu v tele, stále je nutné dostatočne piť . Častou chybou je, že ľudia prestanú piť, aby sa zbavili zavodnenia, čo však vôbec nepomôže. Organizmus bude vodu ešte viac šetriť. Stavte na čistú neperlivú vodu a bylinkové čaje .

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár