Najlepšie babské rady, ako na akné

publikované , aktualizované 17. 8. 2023

Akné je jedna z najnepríjemnejších vecí, s ktorou sa pri boji za svojou krásou stretávame, aj keď práve nie sme v puberte. Vyskúšajte preto prírodné metódy, ako sa akné zbaviť. Inšpirujte sa a zbavte sa ho, nech si môžete užiť bezchybnú pleť.

Čo je akné

Akné spôsobuje nevzhľadné pupienky, začervenané, zapálené a často bolestivé miesta, po ktorých často zostanú jazvy. Akné je zápalový proces prebiehajúci v upchatých vývodoch mazovej žľazy . Vývody mazových žliazok na tvári, ramenách, chrbte aj na iných častiach tela sa začnú upchávať pôsobením hormónov androgénov , ktoré sa tvoria v nadobličkách av mužských pohlavných žľazách , preto sa akné objavuje u oboch pohlaví, ale u mužov má častejšie ťažší priebeh. Vplyvom týchto hormónov začne mazová žliazka nadmerne produkovať maz a viac sa nám mastia pleť .

Neprimerane sa množia aj bunky vývodného kanálika mazovej žľazy, ktorý sa odumretými zrohovatenými bunkami postupne upchá a vytvorí prostredie pre množenie baktérií . Najčastejšie je baktérie rodu Propionibacterium acnes . Na prítomnosť cudzích mikroorganizmov potom reaguje imunitný systém zápalovou reakciouuhrem . Akné nie je infekčné, ale škrabaním aj stláčaním sa môže rozniesť na iné miesta do zatiaľ nenakazených mazových kanálikov.

Ako na akné – babskej rady

Na akné zaberá množstvo domácich masiek, odvarov a zmesí , ktoré často používali aj naše babičky a prababičky. Recepty sú rokmi preverené a dostatočne účinné. Vďaka nim nemusíte siahať hneď po chémii a kozmetických prípravkoch. Vyskúšajte nasledujúce babské rady a prípravky z bežných ingrediencií či bylín. Skúste na povrchovej aj podkožnej akné babskej rady . Poradíme vám ako sa zbaviť akné.

Najlepšie babské rady, ako na akné

Ako sa zbaviť akné prírodne

Zubná pasta

Ak vás čaká nejaká dôležitá udalosť a deň pred akciou sa vám objavili na tvári nepríjemné pupienky, skúste použiť zubnú pastu . Naneste ju priamo na pupienok a nechajte pôsobiť cez noc . Pasta z akné vytiahne zápal a nečistoty.

Olivový olej a soľ

Pripravte si pastu zo 4 lyžíc soli a 2 lyžíc olivového oleja . Pomocou prstov si ju naneste na tvár, nechajte ju pôsobiť 3 minúty a potom tvár opláchnite teplou vodou s mydlom . Používajte denne po celý týždeň a ďalší týždeň 2x až 3x . Soľ vyčistí póry a olivový olej pleť prirodzene vyživí.

Med a škorica

Pripravte si pastu z 3 lyžíc medu a 1 lyžičky škorice a aplikujte ju na vyrážky pred spaním. Ráno si tvár umyte teplú vodu. Opakujte denne po dobu jedného týždňa . Dajte si pozor, pokiaľ máte alergiu alebo veľmi citlivú pleť. V tomto prípade aplikujte len med bez škorice.

Droždie a šťava z citróna

Zmiešajte droždie s pár kvapkami šťavy z citróna na hladkú kašu. Tú si naneste na pleť a nechajte 20 minút pôsobiť. Potom pokožku dôkladne umyte čistou vodou. Táto maska je skutočne veľmi účinná. Kvasnice obsahujú mnoho vitamínu B a citrón zase vitamínu C .

Uhorkový obklad s vaječným bielkom

Zmiešajte jednu postrúhanú šalátovú uhorku s jedným vaječným bielkom . Naneste na tvár aj dekolt a nechajte masku pôsobiť aspoň 15 minút . Potom pleť opláchnite vlažnou vodou. Aplikujte aspoň týždeň. Pleť bude vláčna, jemná a čistá.

Odvar z petržlenovej vňate

Využite vňať z petržlenu az jednej hrsti si uvarte odvar v štvrť litri vody aspoň 10 minút . Potom odvar sceďte a potierajte ním problematické miesta. Počas týždňa sa pleť vyčistí a upokojí.

Žihľavový čaj a ďalšie bylinky

Žihľavy čistia krv a tým zlepšujú aj stav pleti. Natrhajte si čerstvé žihľavy a urobte si z nich čaj . Pite ho aspoň 3x denne . Do bylinných zmesí proti akné sa pridávajú aj ďalšie účinné byliny, ako je kvet lipy, harmanček, medovka, šalvia, sirôtka, ibištek alebo pestrec mariánsky .

Najlepšie babské rady, ako na akné

Prevencia akné

Medzi hlavné dôvody pre tvorbu akné patrí hormonálna nestabilita , nevhodná alebo nedostatočná výživa , stres , ale aj nedostatočná alebo nesprávna starostlivosť o pleť . Prevencia akné súvisí s uvedenými príčinami vzniku. Pleť by mala byť 2x denne dostatočne čistená , aby sa póry nezanášali nečistotami zvonku a nezvyšovalo sa riziko infekcie rôznymi baktériami , ktoré sa často tvoria na povrchu pleti.

Pomôže aj vyvážená strava s dostatkom minerálov a vitamínov , dostatok ovocia a zeleniny, strukoviny a ryby . Z minerálov je to hlavne zinok , ktorý je celkovo pre pleť jedným z najdôležitejších. Vynechajte konzumáciu alkoholu , fajčenie cigariet a príjem príliš korenených a mastných jedál. Negatívne môže pôsobiť aj prehnaná konzumácia cukrov a umelých sladidiel .

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár