7 najlepších byliniek na vysoký tlak

publikované , aktualizované 24. 11. 2022

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko infarktu, mŕtvice, cukrovky, metabolického syndrómu a ťažkostí so zrakom alebo obličkami. Znížiť ho môžete aj prírodnou cestou. Pomôže vám týchto sedem byliniek alebo korenia. Pozrite sa, ktoré to sú.

Vysoký tlak má často nenápadné príznaky. Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia je závažné zdravotné ochorenie. Za veľmi rizikové sú považované hodnoty vyššie ako 140/90 mm Hg . Pre sústavné znižovanie krvného tlaku sa predpisujú lieky a odporúča sa zmena životosprávy . Vysoký tlak sa dá totiž veľmi dobre regulovať práve úpravou jedálnička . Bylinky a korenie k tomu veľmi napomáhajú.

Prírodná liečba vysokého tlaku

So zmenou životosprávy súvisí aj zaradenie prírodných produktov , bylín a korenín , ktoré môžu krvný tlak znižovať. S bylinkami i korením však vždy zaobchádzajte obozretne , pretože môžu mať vo veľkom množstve nežiaduce vedľajšie účinky . Aj keď fungujú predovšetkým ako podporná liečba , poraďte sa o ich konzumácii radšej s lekárom. Môžu byť však skvelým pomocníkom.

7 najlepších byliniek na vysoký tlak

7 najúčinnejších byliniek na vysoký tlak

1. Bazalka

Obľúbená bylinka skvele dochutí rôzne potraviny. Bazalka navyše obsahuje eugenol , ktorý blokuje určité látky sťahujúce krvné cievy . Vďaka tomu podľa štúdií môže znižovať krvný tlak . Bazalka má navyše aj celý rad ďalších účinkov na podporu mozgovej činnosti a zlepšenie imunity. Používať ju môžete samostatne , alebo aj v zmesi provensálskeho korenia . Bazalku pridávajte do cestovín, polievok, šalátov alebo pri pečení mäsa. Optimálna denná porcia je pár lístkov alebo menšia hrsť sušenej bylinky.

2. Cesnak

Starý dobrý a rokmi preverený cesnak v našom tele zvyšuje obsah oxidu dusnatého , ktorý potom veľmi dobre uvoľňuje krvné cievy . Tým umožňuje v krvnom obehu voľný prietok krvi a znižuje krvný tlak . Je to vynikajúci prostriedok na podporu imunity , funkcie mozgu , detoxikácie tela a zachovania energie. Pridávajte si ho do polievok, šalátov, nátierok, dresingov aj omáčok a nezabudnite na tradičné hrianky s cesnakom. Optimálna porcia je jeden strúčik denne .

3. Zázvor

Štipľavý, výrazný a aromatický zázvor podľa výskumov zlepšuje krvný obeh , uvoľňuje svaly okolo ciev a znižuje krvný tlak . Rovnako ako cesnak podporí očistu tela, imunitu aj zvýšenie energie . Pri zázvore a cesnaku si dávajte pozor na ich zahrievacie účinky , ktoré vám niekedy môžu spôsobiť podráždenie žalúdka či žlčníka . Na tieto problémy môžeme odporučiť napríklad mätu. Zázvor si môžete vypestovať ľahko aj doma. Je naozaj všestranný a môžete ho pridávať do čaju, sladkých aj slaných pokrmov. Postačí asi 3 centimetre dlhý kúsok podzemku na jednu porciu.

4. Kardamón

Štúdie skúmajúce účinky indického korenia s názvom kardamóm preukazujú zníženie krvného tlaku po konzumácii 2x denne 1,5 gramu kardamómového prášku počas 12 týždňov . Aromatický kardamón sa hodí do polievky, dusených aj zapečených pokrmov, alebo napríklad do čaju. Využijete ho aj ako korenie v sladkej kuchyni. Pridajte si ho do ovocného šalátu, koláča, čokolády či kávy a budete nadšení.

7 najlepších byliniek na vysoký tlak

5. Hloh obyčajný

Na zníženie krvného tlaku sa používa hloh obyčajný najmä v tradičnej čínskej medicíne . Jeho výťažky majú celý rad prínosov pre zdravie kardiovaskulárneho systému, vrátane znižovania krvného tlaku a cholesterolu . Ide o rokmi prevereného pomocníka pri spomínaných problémoch. Doprajte si denne čaj z hlohových lístkov alebo si kúpte v lekárni tekutý extrakt či tabletky.

6. Levanduľa

Levanduľa má nežne fialovú farbu a výraznú vôňu. Pomáha na podporu zdravého srdca . Podľa prieskumov a výskumov majú jej výťažky potenciál znižovať srdcový tep aj krvný tlak . Zakúpite ju aj vo forme doplnku stravy s levanduľou v lekárni. Jej listy použite ako korenie, rovnako ako rozmarín, teda hlavne do pečiva, pri pečení mäsa, zapekaní zeleniny, ale aj do omáčok či šalátov. Na jednu porciu stačí menšia hrsť. Dajte si levanduľový čaj, vyrobte si levanduľový sirup alebo levanduľovú limonádu.

7. Mačacie pazúr

Pre zníženie krvného tlaku , liečbu hypertenzie i neurologických porúch bol vždy v tradičnej čínskej medicíne používaný aj mačací pazúr, Uňa de gato či Vilcacora . Podľa mnohých štúdií a výskumov znižuje krvný tlak svojim pôsobením na vápnikové kanály v bunkách . Predáva sa vo forme výživového doplnku v lekárňach a špecializovaných obchodoch so zdravou výživou. Dá sa kúpiť aj online.

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár