Žalúdočná nevoľnosť: Čo jesť, aké sú lieky a ako si pomôcť

publikované , aktualizované 5. 1. 2023

Žalúdočná nevoľnosť postihne z času na čas každého človeka. Napríklad pri jazde autom, alebo po konzumácii nejakého konkrétneho pokrmu. Keďže ide o veľmi nepríjemný stav, je pochopiteľné, že sa ho snažíme urýchlene zbaviť. Viete, čo všetko by vám mohlo pomôcť? Pokiaľ nie, na všetko podstatné sa zameriame nižšie.

Žalúdok je pomerne odolný orgán. Aby nie, keď sa v ňom nachádza agresívna žalúdočná kyselina, ktorá je dôležitá pre trávenie predžuvaného jedla. Niekedy ale môže citlivo reagovať na niečo, čo sa rozhodneme robiť alebo zjesť.

Keďže žalúdočná nevoľnosť môže skončiť v niektorých prípadoch aj spoločenským znemožnením (povedzme si úprimne, že nikto nechce zvracať na verejnosti), je pochopiteľné, že sa snažíme držať v ústraní a nejako sa z toho dostať.

Žalúdočná nevoľnosť: Čo jesť, aké sú lieky a ako si pomôcť

Lieky na žalúdočnú nevoľnosť

Ak je žalúdočná nevoľnosť naozaj veľmi úporná, alebo vám dokonca znemožňuje cestovať, pravdepodobne budete potrebovať silný kaliber, ktorým sú lieky na žalúdočnú nevoľnosť. Pri cestovaní vám pomôže liek Kinedryl, ktorý sa užíva pred nástupom do dopravného prostriedku. (Vodiči ho ale nemôžu, pretože vyvoláva ospalosť.) V priebehu normálneho chodu dňa tiež môžete skúsiť Iberogast kvapky, ktoré by vám mali taktiež priniesť rýchlu úľavu.

Domáce tipy na žalúdočnú nevoľnosť

Nie vždy je situácia taká zlá, aby vyžadovala použitie lieku z lekárne. Preto sa pozrieme na pár tipov, ako zvládnuť žalúdočnú nevoľnosť za použitia domácich prostriedkov.

Neľahajte si

To najhoršie, čo môžete pri žalúdočnej nevoľnosti urobiť je to, že sa položíte. V takom prípade totiž zvierači nebránia nič v tom, aby vypustil obsah žalúdka von. Pokiaľ už musíte z nejakého dôvodu do postele, podložte si hlavu niekoľkými vankúšmi. Vďaka tomu by mal byť váš žalúdok stále trochu nižšie.

Diéta

Pokiaľ sa so žalúdočnou nevoľnosťou spája aj zvracanie, dobrým riešením je krátkodobá diéta, ktorá by sa mala skladať hlavne zo suchých a málo dráždivých nápojov a potravín. Dobrou voľbou je kvalitný vývar, čistá voda, suchý toast, niekoľko piškót, banán alebo jablčné pyré. Skúsiť môžete aj uvarené (suché) cestoviny a ryžu.

Rýchly nápoj na zažívanie

Žalúdočná nevoľnosť: Čo jesť, aké sú lieky a ako si pomôcť

V prvom rade vás asi napadne čaj na lepšie trávenie. Dobrou voľbou môže byť v tomto ohľade mäta, alebo zázvor. Hovoriť ale budeme skôr o vode s vylisovaným citrónom ao vode, v ktorej rozpustíte malé množstvo jedlej sódy. V oboch prípadoch by malo dôjsť k redukcii acidity vášho žalúdka, čo by malo prispieť k jeho upokojeniu.

Kedy kontaktovať lekára?

Pokiaľ vás bolesť žalúdka trápi dlhšiu dobu, pravdepodobne nepôjde o obyčajnú žalúdočnú nevoľnosť. Tým skôr, pokiaľ sa u vás objavia nejaké ďalšie (vážnejšie) príznaky.

Medzi varovné javy patrí silná bolesť žalúdka, potenie, opuch brucha, vracanie krvi, čierna stolica, neschopnosť ísť močiť, alebo vykonať veľkú potrebu, bolesť na hrudi, problém s dýchaním a žltačka.

Tipy, ako predchádzať žalúdočnej nevoľnosti

Žalúdočná nevoľnosť: Čo jesť, aké sú lieky a ako si pomôcť

Najlepším tipom zo všetkých je to, že sa rozhodnete žalúdočnej nevoľnosti predchádzať.

Skúste:

  • Dlhodobé užívanie probiotík a vlákniny
  • Pomalšia konzumácia jedla
  • Zdravší jedálniček s menším množstvom mastných a spracovaných jedál
  • Pitie väčšieho množstva vody
  • Redukciu stresu
  • Pravidelnejšia pohybovú aktivitu
  • Identifikáciu potravinových alergií a intolerancií

Ako vidíte, cielená zmena životného štýlu môže zaistiť, že bolesť žalúdka bude veľmi rýchlo minulosťou.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/sensitive-stomach – Všetko o citlivom žalúdku (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322047 – 12 domácich tipov na žalúdočnú nevoľnosť a problémy s trávením (anglicky)

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár