Prediabetes: Príznaky varujú pred cukrovkou, ako ho spoznať?

publikované , aktualizované 5. 1. 2023

Predtým, než sa u niekoho objaví cukrovka, môže mať dlhšiu dobu prediabetes. Ide o stav, ktorý sa prejavuje zvýšenou hladinou krvného cukru, ale ešte nie je taká vysoká, aby sa dalo hovoriť o cukrovke 2. typ. Aké má prediabetes hodnoty? A pomôže vám diéta?

Diabetes 2. typu nie je vrodená, ako je tomu u cukrovky 1. typu, ale postupne získaná. Telo nemusí produkovať dostatočnú hladinu inzulínu alebo naň nemusí byť citlivé, čo môže viesť k dlhodobo vyšším hodnotám krvného cukru. Pokiaľ sa s tým nič nerobí, môže to mať ďalekosiahle následky, pretože sa významne zvyšuje riziko toho, že sa u vás objavia nejaké komplikovanejšie zdravotné problémy.

Málokto ale vie, že kým sa cukrovka 2. typu rozbehne, môže u vás skryto prebiehať niečo, čomu sa hovorí prediabetes. V podstate je to teda nábeh na cukrovku, ktorý môžete ovplyvniť tým, že včas šliapnete na brzdu a začnete sa venovať zdravému životnému štýlu.

Aký je odporúčaný postup pri zistení prediabetes? A existuje naň nejaká liečba?

Čo je prediabetes?

Prediabetes: Príznaky varujú pred cukrovkou, ako ho spoznať?

Prediabetes je stav, ktorý často predchádza ochoreniu cukrovkou 2. typ. Tento stav zvyšuje riziko kardiovaskulárneho ochorenia, riziko onkologických ochorení a mnoho ďalších. Hladina krvného cukru ale zároveň nie je dosť vysoká na to, aby sa u vás mohla oficiálne diagnostikovať cukrovka.

Čo sa týka hodnôt, prediabetes sa pohybuje v pásme 5,5 až 6,9 mmol/l. Meranie sa vždy vykonáva ráno.

Príznaky prediabetes

Prediabetes nemá žiadne jasne stanovené príznaky, môžete s ním teda žiť dlhú dobu bez toho, aby ste si to všimli. Z toho dôvodu sa neoplatí podceňovať pravidelnú prevenciu u vášho lekára, ktorý vám vždy zmeria hladinu krvného cukru.

U žien môže byť jedným z vodítok syndróm polycystických ovárií. Zvýšená hladina krvného cukru nemusí byť prítomná u všetkých žien s týmto problémom, ide ale o pomerne bežný jav. Všímajte si hlavne zmeny farby na koži.

Rizikové faktory

Prediabetes: Príznaky varujú pred cukrovkou, ako ho spoznať?

Okrem vyššieho veku má na prediabetes vplyv aj mnoho faktorov, z ktorých niektoré môžeme celkom ľahko ovplyvniť.

Patria sem napríklad:

  • Nadváha
  • Nedostatočná pohybová aktivita
  • Fajčenie
  • Nezdravá diéta
  • Rodinná anamnéza
  • Váš zdravotný stav (spánková apnoe, tehotenská cukrovka, vyšší krvný tlak…)

Liečba prediabetes

Nie vždy prediabetes vyžaduje nejakú konkrétnu liečbu, skôr sa pristupuje k tomu, aby človek zmenil svoj dlhodobý životný štýl. Keď sa mu to podarí, často sa hladina krvného cukru posunie do normálu, takže k cukrovke 2. typu nakoniec vôbec nedôjde.

Medzi odporúčané potraviny a nápoje pri diéte patria:

  • Zelenina
  • Chudé mäso
  • Strukoviny
  • Celozrnné výrobky
  • Zdravé tuky

Tiež sa odporúča začať sledovať glykemický index potravín a preferencie ingrediencií, ktoré obsahujú vysoký podiel vlákniny.

Naopak sú úplne nevhodné sladké nápoje, potraviny, ktoré obsahujú cukor, rafinované karbohydráty (kam patria napríklad hranolky), červené mäso a polotovary.

Ďalej pomáha:

  • Pravidelná fyzická aktivita
  • Dodržiavanie prevencie u lekára
  • Normálny pitný režim (s preferenciou vody)
  • Spánok
  • Regulácia hladiny stresu
  • Obmedzenie nerestí (fajčenie, pitie alkoholu…)

Možno sa vám to zdá ako celkom veľa práce, myslite ale na to, že to robíte pre seba a svoje dlhodobé zdravie.

Diagnostikovali vám niekedy prediabetes? Ak áno, podarilo sa vám ho dostať pod kontrolu?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/what-is-prediabetes – Všetko o prediabetes (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/311056 – Diéta pri prediabetes (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár