Príznaky stareckej cukrovky

publikované , aktualizované 6. 7. 2022

Cukrovka je veľmi časté ochorenie, pri ktorom má chorý nedostatok inzulínu v tele. Trpí zvýšenú hladinu cukru v krvi alebo glykémiu. Čo sa musí pri cukrovke dodržiavať?

Starecká cukrovka – treba sa báť?

Cukrovka je taká nevďačná choroba a má hneď niekoľko príznakov. Môže ísť napríklad o rannú glykémiu , ktorá je vyššia ako 7 mmol/l . Existuje niekoľko typov cukrovky:

Diabetes mellitus 1. typu – cukrovka 1. typ

Vzniká v detstve alebo ranej dospelosti s absolútnym nedostatkom inzulínu, keď dieťa musí dostať inzulín, inak zomrie. Postihuje chudé i obézne typy ľudí a spôsobuje ju autoimunitný zápal. Okrem liečby inzulínom sa často transplantujú pankreatické ostrovčeky alebo celá pankreas.

Diabetes mellitus typu LADA je variantom cukrovky 1. typu a postihuje iba dospelých. Ostatné princípy a príznaky sú rovnaké.

Gestačný alebo tehotenský diabetes mellitus je cukrovka spojená s tehotenstvom a po pôrode u žien mizne. Pokiaľ sa cukrovka vyskytne aj po pôrode, ide o diabetes mellitus 1. typu, alebo 2. typu, ktorý sa zhodou okolností prejaví práve v tehotenstve.

Diabetes mellitus 2. typu – cukrovka 2. typu – starecký diabetes

Ide o najrozšírenejší typ cukrovky na celom svete a každým rokom ním ochorie milióny ľudí. Ide o relatívny nedostatok inzulínu. Predtým sa tomuto typu hovorilo starecký diabetes . Lenže v dnešnej dobe môže mať tento typ cukrovky aj malé dieťa na základnej škole. Rizikovým faktorom pre vznik cukrovky 2. typu je najmä obezita. Dá sa jej predchádzať zdravým životným štýlom a dostatkom pravidelného pohybu.

Príznaky stareckej cukrovky sú popísané nižšie. Chorý cukrovkou 2. typu navyše schudne väčšinou 10 až 15% svojej váhy . Často ale cukrovka úplne vymizne, alebo sa aspoň veľkou mierou zlepší. Nevyhnutné je držať diabetickú diétu a dodržiavať zdravý životný štýl a vyhnúť sa pri tom jojo efekte.

Intolerancia na glukózu alebo prediabet môže ľahko prejsť do cukrovky. Aj v tomto prípade je najvyšší čas rýchlo začať dodržiavať určité zásady, než sa vám rozvinie cukrovka.

Príznaky stareckej cukrovky

Príznaky cukrovky

Pozrite sa, aké má klasická aj starecká cukrovka príznaky :

 • nadmerný smäd
 • polyúria, časté močenie aj počas noci
 • chudnutie pri normálnej chuti do jedla, počas krátkej doby môže ísť aj niekoľko kilogramov
 • únavnosť a malátnosť
 • prechodné poruchy zrakovej ostrosti
 • strata citlivosti kože
 • poruchy vedomia až bezvedomia
 • dych páchnuce po acetóne a prehĺbené dýchanie
 • náchylnosť k infekciám
 • opakované infekcie močových ciest

Účinná prevencia

Vždy je dôležitý zdravý životný štýl. Pokiaľ ale máte na cukrovku nejaký nábeh, držte sa tohto desatora, ktoré musia dodržiavať všetci cukrovkári.

 1. Dodržujte diabetickú diétu , obmedzte príjem sacharidov a cukru . Ak ste obézni, celkovo znížte prísun kalórií . Nemusí ísť o prísnu diétu. Veľa vecí sa dá pripraviť zo zeleniny, ovocia a strukovín alebo napríklad koreňa z čakanky.
 2. Jedzte pravidelne po malých porciách 5 až 6x za deň . Potom dochádza k menším výkyvom glykémie a lepšej kompenzácii cukrovky, ako keď jete len 2x denne veľké porcie jedla.
 3. Pravidelne sa hýbte niekoľkokrát do týždňa , najlepšie niekoľkokrát denne . Ideálna je 30 až 60 minút pohybovej aktivity, napríklad chôdza rýchlosťou 4 až 6 km/hod ., plávanie, jazda na bicykli alebo aqua aerobik, ale aj joga a pilates. Je nutné dať pozor na vznik hypoglykémie počas cvičenia aj po ňom.
 4. Noste kvalitnú obuv a vhodné topánky aj na cvičenie. Cukrovkári sú náchylnejší na poškodenie nôh, otlakom a defektom, ako je diabetická noha .
 5. Pravidelne berte predpísané lieky. Pokiaľ u chorého nedôjde k zlepšeniu vyššie uvedeným spôsobom, je nutná liečba tabletami. Prvým liekom býva metformín , ktorý nespôsobuje hypoglykémiu.
 6. Dajte si pozor na cholesterol a aterosklerózu , ktorá je jedným z častých problémov diabetu a dochádza pri nej k zanášaniu ciev a tepien tukom a cholesterolom. U diabetikov prebieha 4x rýchlejšie ako u zdravých ľudí.
 7. Dajte si pozor na hypoglykémiu a jedlo po inzulíne . Ak si aplikujete krátkodobý inzulín a do 30 minút sa nenajete, môže sa dostaviť nebezpečný stav v podobe hypoglykémie. Ak si aplikujete strednodobý inzulín a zabudne sa nasvačiť do 90 až 120 minút od aplikácie, opäť vám hrozí hypoglykémia.
 8. Dajte si pozor na nočnú hypoglykémiu , ktorá sa pomerne často prejavuje u nedostatočne kompenzovaných diabetikov 1. typu, ktorí ich môžu, ale nemusia zaspať.
 9. Dajte si pozor na hypoglykémiu po alkohole, hlavne po požití jeho veľkého množstva, ktoré môže zapríčiniť aj smrť. S alkoholom to nepreháňajte a nikdy sa neopíjajte.
 10. Zdravý životné sty a čistá myseľ s pozitívnym myslením má veľký význam. Život s cukrovkou je dosť často nepríjemný, musíte neustále dodržiavať diétu, pravidelne jesť a hýbať sa a dávať si pozor na hypoglykémiu. Napriek tomu sa určite vďaka obezite nechcete dostať k cukrovke 2. typ. Pozerajte sa do budúcnosti pozitívne, naučte sa jesť chutne, zdravo a pestro. Myslite na pekné veci a pestujte koníčky.

Príznaky stareckej cukrovky

Liečba

Pri stareckej cukrovke je chorý je na diéte, potom užíva jeden typ liekov, potom sa nasadzuje kombinácia liekov a nakoniec prichádza na rad inzulín.

Podľa niektorých nových štúdií sa podávanie metformínu odporúča preventívne už u pacientov s poruchou glukózovej tolerancie , pokiaľ ranná glykémia dosahuje alebo dokonca presahuje 5,6 mmol/l. Ak sa s liekom nedosiahne dobrá kompenzácia cukrovky, pridávajú sa lieky z iných skupín, ako sú napríklad deriváty sulfonylmočoviny, tiazolidíndiódy, gliptiny a glinidy . Ak ani kombinačná liečba nedosahujeme dobrú kompenzáciu, musí sa začať liečba inzulínom .

Pri cukrovke 1. typu au žien s gestačným diabetom v tehotenstve je inzulín jediným možným liekom a riešením.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár