Nízky tlak – výhra alebo komplikácie?

publikované , aktualizované 11. 8. 2022

Pri krvnom tlaku je nebezpečnejší vysoký tlak alebo hypertenzia. Aj nízky tlak čiže hypotenzia nás ale dokáže poriadne potrápiť. Napriek tomu mnoho z nás tento nepríjemný problém veľmi nerieši. Pozrime sa, ako si od neho pomôcť, nie je to nijako zložité.

Ako nás môže nízky krvný tlak ohroziť?

Nízkym tlakom podľa výskumov a štúdií trpia hlavne ženy do 30 rokov veku . Nízky tlak sa u niektorých žien prejavuje najmä v tehotenstve. Niekedy môže naznačovať na to, že je v našom tele niečo v neporiadku. Môže ísť napríklad o cukrovku . Aj keď teda nejde o chorobu v tom pravom slova zmysle, nízky tlak nám môže sťažovať každodenný život.

Nízky tlak - výhra alebo komplikácie?

Príznaky nízkeho tlaku

Pozrime sa, aké má nízky tlak príznaky. Ak sa vám po rannom prudkom vstávaní z postele nepríjemne zatočí hlava , je to jasné. Môžete trpieť pocitmi na omdletie, únavou, poblednutými tvárami a ľadovými končatinami vďaka zlému prekrveniu . Prejavujú sa závraty, poruchy videnia, šum v ušiach alebo zrýchlenie tepu . Náhlym poklesom krvného tlaku môže dokonca dôjsť až ku kolapsu .

Ako sa lieči?

Ako nízky krvný tlak – hypotenzia sa označujú nízke hodnoty. Potom dosahuje nízky krvný tlak hodnoty pod 100/60 mmHg , teda pod normovou hodnotou primeranou veku. Je potrebné zasiahnuť, ak kvôli nízkym hodnotám krvného tlaku dochádza k problémom. Problémy môžu súvisieť s nedostatočným zásobovaním mozgu krvou a následne aj kyslíkom. Objavuje sa hlavne u mladých, štíhlych dievčat a žien. Môže vám pomôcť samoliečba , pretože lieky na nízky tlak sa nepredpisujú. Na nízky krvný tlak tabuľka a presné údaje nie je. Každý má totiž tlak prirodzene iný a úplne individuálny. Uvedená hodnota je ale dobrým vodítkom.

Čo pomáha na nízky tlak

S nízkym tlakom možno úspešne bojovať zmenou životného štýlu . Zlepšiť svoj stav môžete napríklad cvičením alebo sprchovaním striedavo teplou a studenou vodou. Potom väčšinou dôjde k zlepšeniu ťažkostí. Pokiaľ si osvojíte preventívne opatrenia, problémy s nízkym tlakom sa podstatne zmiernia a možno aj zmiznú. Vyskúšať môžete kompresné pančuchy , ktoré uľavujú od problémov.

Pite dostatok tekutín

Zamerajte sa na pravidelný príjem tekutín . Pitný režim je potrebné dodržiavať každý deň a to celoročne. V lete je to potom obzvlášť dôležité. Je dobré si dať cez deň vždy jeden pohár vody. Tú prvú si dajte ihneď potom, čo sa ráno zobudíte a pomaly sa postavíte na nohy. Proti nízkemu tlaku funguje aj ranná šálka slabšej kávy , musí však byť vždy dostatočne zapitá väčším množstvom vody. Skúsiť môžete aj zelený alebo čierny čaj .

Pomôžte si vitamíny a minerály

Pokiaľ sa chcete zbaviť nízkeho tlaku, doprajte si tiež dostatočný prísun vitamínu C , ktorý veľkou mierou prispieva k zvýšeniu krvného tlaku. Do jedálnička zaraďte čerstvé ovocie a zeleninu. Bohaté na vitamín C sú napríklad pomaranče, mandarínky, citróny, limetky, grepy, papája, čierne ríbezle, jahody, kivi, brusnice, paradajky, petržlen, zemiaky, brokolica, karfiol aj kaleráby . Výborný je aj zine k, ktorý je obsiahnutý v hovädzom a bravčovom mäse, morských plodoch, vajciach, pšeničných klíčkoch a strukovinách.

Ako je to so soľou

Možno je to trochu prekvapivé, ale ľuďom s nízkym tlakom prospieva o niečo zvýšený príjem sodíka , aj keď sa solenie inak veľmi neodporúča. Môžete si svoje jedlo mierne prisoliť. Ale radšej to veľmi nepreháňajte., iným orgánom v tele soľ veľmi dobre nerobí.

Nízky tlak - výhra alebo komplikácie?

Pravidelná konzumácia pokrmov

Jedzte pravidelne počas dňa viac menších porcií jedla. Rozdeľte si ho do niekoľkých malých porcií. Ráno si dajte raňajky bohaté na bielkoviny, napríklad vajcia, syry, biele jogurty, tvaroh a celozrnný chlieb.

Skúste bylinky a korenie

Vyskúšajte pestrec mariánsky, žihľavu, rozmarín, sladké drievko, zázvor, ženšen a chilli. Osvedčené je aj rozmarínové víno , ktoré si môžete ľahko vyrobiť. Zmiešajte jeden liter suchého bieleho vína a 100 gramov sušených rozmarínových lístkov. Nechajte ich 5 dní odstáť a pri problémoch si dajte jednu lyžicu alebo malý pohárik.

Nízky tlaku pomáha aj aromaterapia . Povzbudzujúce účinky má rozmarín, čierne korenie, borievka, škorica, vavrín a zázvor.

Pravidelný pohyb a šport

Nájdite si každý deň chvíľku na pohyb a skúste vyhľadať cvičenie či šport , ktorý vás bude baviť. Pokiaľ si poriadne rozprúdite krv, krvný tlak sa zdvihne. Vhodný je beh, plávanie, jazda na bicykli i pravidelné svižné prechádzky . Môže to byť však aj jóga alebo pilates. S pohybom začnite hneď ráno naťahovaním. Pomôže aj pár drepov pri otvorenom okne , rotopéd alebo svižná ranná prechádzka do práce az práce.

Na čo si dať pozor

Dajte si pozor najmä na ranné rýchle vstávanie aj prudké pohyby cez deň. Počas dňa sa stále snažte o to, aby malo vaše telo stály a dostatočný prísun kyslíka . Pravidelne vetrajte a spite s otvoreným oknom . Ráno si potom pokojne dajte už spomínanú sprchu striedavo teplou a studenou vodou , ktorá vás dobre naštartuje.

Prvá pomoc pri nízkom tlaku

Pokiaľ sa vám ráno alebo kedykoľvek počas dňa zatočí hlava, ihneď si ľahnite a podložte si nohy do vyvýšenej polohy . Keď dlho niekde čakáte alebo stojíte v rade, rozkročte sa do široko a zhlboka dýchajte . Očami sledujte jeden bod . Môžete sa tiež chytiť madla alebo sa oprieť a striedavo krčiť a naťahovať nohy.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár