Ako sa zbaviť prechladnutia raz a navždy

publikované , aktualizované 2. 2. 2023

Pri prechladnutí máme upchatý nos, zvýšenú teplotu, kašeľ, bolenie v krku aj chrapot a to nie je nič príjemné. Navyše nám prechladnutie môže komplikovať osobný aj profesijný život. Preto sa ho chceme zbaviť čo najskôr. Poradíme vám, ako sa zbaviť prechladnutia rýchlo , účinne a raz a navždy.

Hoci je prechladnutie typické pre chladnejšie počasie, môžeme k nemu prísť aj v lete. Spôsobuje ho asi 200 rôznych vírusov , ktoré sú všade okolo. Mali by sme sa snažiť o posilnenie imunity a tým aj obranyschopnosti a odolnosti tela. Pomôže nám zdravá strava, vitamíny, minerály, dostatok odpočinku a vyhýbanie sa prechladnutiu aj stresu.

Ako vzniká prechladnutie

Hlavným rozdielom medzi prechladnutím a chrípkou sú pozorované príznaky. Bežné prechladnutie sa prejavuje ako zvýšená teplota, nádcha a bolesť v krku . Pokiaľ sa ale pridáva horúčka a extrémne vyčerpanie , z najväčšou pravdepodobnosťou ide o chrípku . Pri prechladnutí môžeme tlmiť príznaky a pomáhať uzdraveniu pokojovým režimom .

Ako spoznať chrípku od bežného prechladnutia

  • Pri chrípke sa dostaví horúčka, pri prechladnutí maximálne zvýšená teplota.
  • Nádcha, upchatý nos a bolesť v krku je bežnejšie skôr pri prechladnutí.
  • Pri chrípke sa väčšinou neobjaví zachrípnutie.
  • Chrípku sprevádza extrémne vyčerpanie asi 2 týždne, prechladnutie nás toľko nevyčerpáva a trvá väčšinou týždeň.

Ako sa zbaviť prechladnutia raz a navždy

Čo robiť pri prechladnutí

Základom úspechu v boji proti prechladnutiu je včasné začatie liečby . Pokiaľ zachytíme prechladnutie ešte zo začiatku, čoskoro sa zotavíme a môžeme rozvoj príznakov zastaviť. Dôležitý je kľudový režim v teple , príjem tekutín, vitamínov a minerálov .

Ako sa efektívne zbaviť prechladnutia

Prechladnutie má vírusový pôvod a lieky naň veľmi nezaberajú. Iba teda tlmí jeho príznaky. Stačí však telu pomôcť, aby sa s chorobou vysporiadalo samo. Svojím prístupom a starostlivosťou môžeme dobu ochorenia skrátiť.

Dostatok odpočinku a spánku aj pobyt v teple

Telo potrebuje na uzdravenie čas a dostatok síl, aby sa s prechladnutím dokázalo vysporiadať. Doprajte mu minimálne 2 dni v kľudovom režime . Pokiaľ nebudete odpočívať a budete sa namáhať, doba uzdravenia sa predĺži a môžete si uškodiť.

Snažte sa telo chrániť pred chladom, prievanom a prechladnutím . Keď idete von, teplo sa oblečte , aj doma noste na nohách teplé ponožky . Dajte si pozor na otvorené okná aj klimatizáciu . Nechoďte von s mokrou hlavou. Držte svoje telo neustále v teple .

Dostatočný príjem tekutín

Aby sme sa mohli z prechladnutia dostať, musíme nášmu telu dopriať dostatočný príjem tekutín . Veľmi vhodný je bezinkový, lipový či zázvorový čaj alebo iné bylinky na prechladnutie a nápoje bez kofeínu a cukru. Prospešné sú aj čaje z mäty , anízu, majoránu alebo šalvie . Pomôže aj neperlivá čistá voda . Vyplávajte zo seba všetky škodlivé látky.

Ako sa zbaviť prechladnutia raz a navždy

Vitamíny a minerály

Aby sme telu s bojom proti prechladnutiu naozaj pomohli, musíme mu dať správnu výživu. Doprajte mu veľa vitamínov a minerálov z potravín, ktoré telo ich vstrebáva lepšie ako z doplnkov stravy. Pomôže vitamín C , ktorý ničí vírusy . Skrátite vďaka tomu dobu choroby zo 7 dní aj na 2 dni. Pomôže nám aj zinok . Jedzte ovocie , zeleninu a pite čerstvé, riedené zeleninové a ovocné šťavy . Jedzte menšie porcie ľahších jedál a tučnú stravu vynechajte. Slepačí vývar podľa výskumov zbavuje hlienu.

Skúste naparovanie

Vhodným spôsobom, ako sa zbaviť prechladnutia, je naparovanie . Zbavuje vás hlienu , čistí dýchacie cesty a odstraňuje bolesť hlavy pri zarazenej nádche . Nad horúcu vodu v hrnci sa nakloňte, prehoďte cez hlavu osušku a inhalujte . Môžete do vody pridať byliny alebo esenciálne oleje . Skúste horúcu sprchu, kúpeľ aj aromalampu .

Zbavte sa nádchy aj bolenie v krku

Striekajte si do nosa Vincentku alebo morskú vodu. Je to oveľa lepšie, než bežné liečivá z lekárne. Sprej na uvoľnenie nosa vám môže pomôcť od nádchy . Aby ste sa zbavili bolesti v krku aj bacilov , pravidelne kloktajte . Pomôže vám odvar zo šalvie a štvrtiny lyžičky soli . Môžete tiež použiť spreje alebo pastilky proti bolesti v krku.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár