Ako na prírodné zvýšenie testosterónu?

publikované , aktualizované 2. 2. 2023

Hladinu testosterónu môžete zvýšiť prirodzene mnohými spôsobmi. Vďaka tomu môžete zaznamenať aj efektívnejšiu stratu telesného tuku, rýchlejšie budovanie svalov, rýchlejší metabolizmus, lepší sexuálny apetít aj zlepšenie výkonu nielen vo fitku.

Ako na prírodné zvýšenie testosterónu?

Prírodný testosterón

Prirodzený pokles a úbytok testosterónu nastáva po 30 roku života u mužov, ale aj u žien, aj keď ony majú celkovú hladinu testosterónu nižšiu. Pri poklese hladiny testosterónu je negatívne ovplyvnená rovnováha testosterónu a estrogénu. Konzumujte v strave viac prísad zvyšujúcich hladinu testosterónu, doplnky stravy a dodržujte pár zásad . A ako zvýšiť hladinu testosterónu?

Bylinky

Pískavica grécke seno

Pískavica grécka pôsobí na zvýšenie libida a testosterónu . Je plná horčíka, zinku a selénu , vďaka čomu je inhibovaný globulín viažuci pohlavné hormóny a zvyšujúci hladinu voľného testosterónu. Diosgenín podporí tvorbu pohlavných hormónov , libido a pohlavný styk. Saponíny zmiernia problémy s trávením, kožné ochorenia, chránia pred rakovinou, znižujú cholesterol, cukor a tuk v krvi, riziko krvných zrazenín a obličkových kameňov. Trigonelín je antibakteriálne , antivírusový , znižuje tuk a cukor, má protinádorové účinky a chráni mozog. Olej podporuje regeneráciu po úrazoch.

Tribulus Terrestris

Tribulus terrestris je bylina, ktorej koreň aj plody slúžia na zvýšenie libida a udržanie zdravých močových ciest . Zvyšuje sexuálnu túžbu a hladinu testosterónu . Prispieva k zlepšeniu erekcie a sexuálnej spokojnosti . Doplnky obsahujúce túto bylinu zvyšujú sexuálnu túžbu, vzrušenie a spokojnosť aj u žien s nízkym libidom .

Ashwagandha

Ashwagandha alebo Withania somnifera sa používa predovšetkým ako adaptogén , pomáha telu zvládať stres a úzkosť . Má prínosy pre kvalitu spermií a zvýšenie hladiny testosterónu. Zvyšuje výkon , silu a stratu tuku a znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu . Zvyšuje účinky testosterónu.

Ako na prírodné zvýšenie testosterónu?

Nedostatok testosterónu

Zázvor

Pri nedostatku testosterónu stavte aj na zázvor, ktorý vie zmierniť zápal a zvýšiť hladinu testosterónu a luteinizačného hormónu . Má pozitívny vplyv na sexuálne funkcie aj tvorbu spermií . Konzumácia zázvoru poskytuje aj ďalšie zdravotné výhody.

Granátové jablko

Granátové jablko plné antioxidantov je symbolom plodnosti a sexuálnej funkcie, podporuje zdravie srdca a znižuje stres . Je cestou, ako zvýšiť testosterón u mužov a žien. Pôsobí na zlepšenie nálady a krvného tlaku .

Ako na prírodné zvýšenie testosterónu?

Prírodné doplnky stravy

Diindolylmetán (DIM)

Diindolylmetán (DIM) vzniká pri trávení zeleniny , hlavne brokolice, karfiolu alebo ružičkového kelu . Zaisťuje zdravú rovnováhu medzi dvoma pohlavnými hormónmi – testosterónom a estrogénom . Prevádza silné formy estrogénu na menej silné formy, celkové účinky estrogénu sú znížené a vedie to k zdravej produkcii testosterónu.

Dehydroepiandrosterón (DHEA)

Dehydroepiandrosterón (DHEA) je prirodzene sa vyskytujúci slabý androgénny steroidný hormón produkovaný nadobličkami proti starnutiu, pre zlepšenie sexuálnych funkcií, zvýšenie atletického výkonu a liečbu osteoporózy . Hrá úlohu pri zvyšovaní testosterónu a pri kontrole hladiny estrogénu .

Kyselina D-asparagová – DAA

Aminokyselina reguluje testosterón v tele, pomáha produkovať rastový hormón a budovať svaly . Posilňuje uvoľňovanie luteinizačného hormónu , ktorý pomáha semenníkom produkovať viac testosterónu a podporí sexualitu i plodnosť . Pomáha k zvýšeniu spermatogenézy – produkcia mužských pohlavných buniek. V období menopauzy zvyšuje libido aj u žien. Zlepšuje výkon, fyzickú výdrž i psychickú vitalitu , dodá energiu, zrýchli regeneráciu, podporí centrálnu nervovú sústavu a slúži ako neurotransmitter v mozgu, zlepšuje pamäť, koncentráciu a imunitu .

  • Sója
  • Obilniny – kukurica, ovsené otruby, cestoviny, pohánka, proso, jačmeň, ryža
  • Zelenina
  • Ovocie – banány, slivky, čerešne, nektárinky a sušené marhule a broskyne
  • Mäso – červené hovädzie, pečeň, hydina
  • Zelený jačmeň a riasy Chlorella
  • Vajcia
  • Mliečne výrobky
  • Cukrová trstina a melasa

Vitamín D3

Vitamín D podporuje mužské hormóny a získame ho hlavne zo slnečných UV lúčov . Vitamín D môže naštartovať hladinu testosterónu, zvyšuje silu , svalovú hmotu a športový výkon . Vitamín D3 užívajte aj vo výživových doplnkoch.

Zinok

Na zvýšenie hladiny testosterónu je potrebný aj zinok . Zvyšuje hladinu luteinizačného hormónu v tele a testosterónu v krvi. Užívanie zinku je užitočné aj pri zotavovaní a regenerácii svalov po fyzickej námahe a vysoko intenzívnom cvičení.

Ako na prírodné zvýšenie testosterónu?

Ako zvýšiť testosterón

Zvýšte intenzitu svojho cvičenia

Ak chcete prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu , skúste cvičenie s vysokou intenzitou niekoľkokrát týždenne . Pokiaľ tréningy nemajú dostatočne vysokú intenzitu, brzdí zvýšenie hladiny testosterónu. Intervalový tréning s vysokou intenzitou (HIIT) je progresívny silový tréning na uvoľňovanie rastového hormónu a testosterónu.

Dostatok kvalitného spánku

Nedostatok spánku súvisí s poklesom množstva testosterónu, ktoré je telo schopné produkovať. Dajte si 7 až 9 hodín spánku každú pre zvýšenie hladiny testosterónu prirodzenou cestou.

Konzumácia viacerých tukov

Pokiaľ je v strave pravidelne konzumované väčšie množstvo mononenasýtených a nasýtených tukov vrátane mandlí, avokáda, arašidového masla, olivového oleja a tmavej čokolády, syry, kokosového oleja, žĺtkov a červeného mäsa, prospejete tvorbe testosterónu aj kondícii.

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár