Vitamín C a jeho 10 účinkov na naše zdravie

publikované , aktualizované 2. 2. 2023

Vitamín C vie regenerovať tkanivá aj bunky a zvyšovať odolnosť organizmu proti chorobám. Dôležitý je vitamín C na imunitu aj funkciu bielych krviniek pôsobiacich v našom organizme ako obrana pred mikroorganizmami.

Čo je vitamín C?

Vitamín C – kyselina askorbová patrí medzi vo vode rozpustné vitamíny a je obsiahnutý v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, ako sú pomaranče, grapefruity, citrón, jahody, kivi, papriky, brokolica, kel alebo špenát. Denná odporúčaná dávka vitamínu C je 75 mg pre ženy a 90 mg pre mužov.

Vitamín C a jeho 10 účinkov na naše zdravie

10 najlepších účinkov vitamínu C

1. Silné antioxidačné účinky

Vitamín C je silný antioxidant . Posilňuje prirodzené obranné schopnosti nášho tela aj imunitný systém, chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a tým aj pred celým radom chronických a kardiovaskulárnych ochorení i zápaly . Vitamín C zvyšuje hladinu antioxidantov v krvi až o 30% .

2. Znižuje vysoký krvný tlak

Asi tretina dospelých osôb má vysoký krvný tlak a ten zvyšuje riziko srdcových ochorení, ktoré sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí. Vitamín C pomáha rozťahovať cievy v srdci, čo prispieva k zníženiu krvného tlaku.

3. Znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu

Riziko kardiovaskulárnych chorôb zvyšuje aj vysoká koncentrácia triglyceridov , teda škodlivého LDL cholesterolu a nízka hladina prospešného HDL cholesterolu.

Vitamín C pomáha tieto rizikové faktory eliminovať, znižovať riziko chorôb srdca a ciev, pretože súčasne znižuje hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov.

4. Znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi a je prevenciou dni

Dna alebo dnavá artritída je veľmi bolestivé ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom kĺbov , do ktorých sa ukladajú kryštáliky kyseliny močovej . Najčastejšie postihuje kĺb na palci nohy . Prichádzajú aj opuchy a začervenanie kože nad postihnutým kĺbom. Dna vznikne pri nadmernej koncentrácii kyseliny močovej v krvi, čo je odpadový produkt pri odbúravaní bielkovín. Vitamín C chráni pred záchvatmi dňami.

Vitamín C a jeho 10 účinkov na naše zdravie

5. Zlepšuje vstrebávanie železa

Železo je minerál nevyhnutný na správnu tvorbu červených krviniek , ktoré rozvádza kyslík po tele. Vitamín C pomáha zlepšovať vstrebávanie železa z potravy a podieľa sa na premene ťažko vstrebateľnej formy železa, ktorá je napríklad v potravinách rastlinného pôvodu na formu vstrebateľnú. To je dôležité najmä u ľudí, ktorí nejedia mäso, ako vegáni a vegetariáni, pretože mäso je hlavný zdroj železa.

6. Pomáha znižovať riziko sideropenickej anémie

U ľudí, ktorí trpia nedostatkom železa, pomáha vitamín C znižovať riziko sideropenickej anémie . Podľa štúdií vitamín C zmierni prejavy anémie. Pokiaľ máte nedostatok železa, je konzumácia potravín s vitamínom C alebo užívanie doplnku stravy možnosťou, ako zvýšiť vstrebateľnosť železa a hladinu železa v krvi.

7. Zlepšuje fungovanie bielych krviniek

Jedným z hlavných dôvodov užívania doplnkov stravy s vitamínom C je snaha o posilnenie imunity . Vitamín C sa zúčastňuje radu imunitných pochodov a je pre správne fungovanie obranyschopnosti tela dôležitý. Podieľa sa na správnej tvorbe bielych krviniek , najmä lymfocytov a makrofágov , ktoré chránia pred infekciou. Navyše zlepšuje fungovanie bielych krviniek a chráni ich pred poškodením voľnými radikálmi aj ďalšími škodlivými látkami.

Vitamín C a jeho 10 účinkov na naše zdravie

8. Zlepšuje obrannú funkciu pokožky, urýchľuje hojenie aj rekonvalescenciu

Vitamín C je dôležitou súčasťou obranného systému našej kože . Je aktívne transportovaný do pokožky, kde potom ďalej funguje ako antioxidant a posilňuje bariérovú funkciu kože . Navyše vitamín C skracuje dobu hojenia rán a celkovej rekonvalescencie pri chorobe . Použite vitamín C na vlasy a zregenerujete ich.

9. Chráni mozog pred účinkami starnutia

Demencia je časté ochorenie spojené s úbytkom kognitívnych schopností a stratou pamäti, najmä vo vyššom veku. Riziko demencie zvyšuje oxidačný stres , čo vedie k rozvoju zápalu v mozgu , mieche a nervoch . Užívanie vitamínu C chráni centrálny nervový systém, kognitívne funkcie a pamäť pred predčasným starnutím .

10. Prevencia proti skorbutu či skorbutu

Skorbut alebo skorbut sa aj dnes vyskytujú u seniorov a narkomanov . Nedostatok kyseliny askorbovej sa prejavuje častým prechladnutím , citlivou sliznicou , kŕčovými žilami a hemoroidmi , nadváhou , poruchami spánku, depresiami, šedým zákalom a bronchiálnou astmou . S antibiotikami , kortizónovými preparátmi a aspirínom by sme mali užívať aj vitamín C, ktorého vstrebávanie sa znižuje.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár