Účinky a využitie arganového oleja

publikované , aktualizované 2. 2. 2023

Arganový olej je právom radený medzi najdrahšie a najvzácnejšie oleje na svete. Lisuje sa za studena z plodov Argánie tŕnisté. Oriešky sú podobné olivám a rastú iba v juhozápadnej časti Maroka. Na plodoch stromov si ale veľmi často rady pochutnávajú marocké kozy, čím tieto stromy bohužiaľ nenávratne poškodzujú.

Obyvatelia Maroka arganový olej nazývajú tekutým zlatom z dôvodu jeho obrovskej cennosti a tiež jeho zlatistej farbe. Tento druh oleja je hojne využívaný najmä v kozmetickom priemysle, ale rovnako významným sa stal trenia aj v gastronómii . Arganový olej síce ani zďaleka nepatrí medzi lacné produkty, pretože je vzácny a jeho výroba je veľmi náročná. Vynahradí vám to však svojou blahodarnou účinnosťou a širokým spektrom využitia.

Účinky arganového oleja

V arganovom oleji je obsiahnutých naozaj mnoho telu prospešných látok. Nájdete v ňom najmä esenciálne mastné kyseliny – Omega 9 a Omega 6 , vitamíny A, E, F a karotén . Každá látka pôsobí blahodárne na ľudský organizmus.

Vlasy

Výrazné účinky má arganový olej arganový olej na vlasy , vlasový folikul a nechty. Ak máte problém s vypadávaním vlasov , siahnite po arganovom oleji. Olej tiež vyživuje vlasové vlákno a chráni vlasy pred poškodením. Navyše vás zbaví svrbenia vlasovej pokožky. Vlasy nielen posilníte, ozdravíte a vyživíte, ale dodáte im aj hebkosť a lesk . Marocké zlato je účinným bojovníkom proti rozstrapkaným končekom vlasov a poškodeným vlasom. Ak sa vám lámu nechty , olej posilní nechtové lôžko a udrží nechty v kondícii.

Pleť

Účinná ochrana proti UV žiareniu

Arganový olej vás ochráni pred škodlivými účinkami nebezpečného UV žiarenia , ktoré silnejú vplyvom oslabených ozónových dier. Arganový olej chráni bunky a vitamín E je silný antioxidant, ktorý navyše pôsobí protizápalovo .

Proti starnutiu pokožky

Arganový olej na pleť pôsobí ako elixír. Vitamín E tiež spomaľuje starnutie , zabraňuje degradácii buniek a vracia pokožke jej elasticitu . Pokožku budete mať krásne sviežu a hladkú, pretože arganový dokáže vyhladzovať aj vrásky .

Na hydratáciu pokožky

Olej z arganu prírodne hydratuje našu pokožku. Použite ho najmä na nočné zvlhčenie pokožky. Naneste arganový olej krúživými pohybmi na pokožku pred spánkom. Stačí použiť jednu až dve kvapky a zaručene uvidíte výsledok. Použite ho aj na popraskané päty alebo pery. Mužom zase pomáha po holení.

Proti akné

Aj keď sa vám môže zdať na prvý omak arganový olej mastný, úžasne sa vstrebáva , skvele hydratuje a pomocou arganového oleja sa zbavíte aj svojho akné .

Na popáleniny a kožné problémy

Arganový olej môžete využiť aj na popáleniny . Má hojivé účinky, zjemňuje nepríjemné prejavy ekzémov , hojí jazvy a rany . Olej pomáha pri kožných ochoreniach, medzi ktoré patrí aj úporné kožné ochorenie s názvom psoriáza .

Na pokožku a strie nielen v tehotenstve

V tehotenstve dostáva pokožka poriadne zabrať, veľa sa napína a potom sa zase zmrští, čím často vznikajú strie . Arganový olej predchádza striám a udržuje pokožku pevnú .

Ako ho správne využiť?

Vmasírujte v tehotenstve aj po pôrode 2 až 3 kvapky oleja do brucha, na boky aj na stehná, nezabudnite ani na svoje prsia a ďalšie problémové partie. Pokiaľ už strie máte, zmiešajte arganový olej s hnedým cukrom a aplikujte na postihnuté oblasti ešte pred kúpeľom. Nespornou výhodou arganového oleja je v jeho rýchlosti a hĺbke vstrebávanie do pokožky. Nezanecháva na pokožke mastný film.

Proti poškodeným perám a popraskaným pätám na nohách asi nenájdete účinnejší prostriedok. Stačí na pery naniesť 1- až 2 kvapky arganového oleja a vaše pery budú znova vláčne, hladké a mäkké. 2 až 3 kvapky dajte na praskajúcu pokožku na nohách a pätách . Naneste olej na nohy, nasaďte si potom ponožky na celú noc a ráno len zvyšky oleja zotrite. Väčšinou sa ale plne vstrebe.

Vložiť komentár