Účinky a využitie arganového oleja

publikované , aktualizované 2. 2. 2023

Arganový olej je právom radený medzi najdrahšie a najvzácnejšie oleje na svete. Lisuje sa za studena z plodov Argánie tŕnisté. Oriešky sú podobné olivám a rastú iba v juhozápadnej časti Maroka. Na plodoch stromov si ale veľmi často rady pochutnávajú marocké kozy, čím tieto stromy bohužiaľ nenávratne poškodzujú.

Obyvatelia Maroka arganový olej nazývajú tekutým zlatom z dôvodu jeho obrovskej cennosti a tiež jeho zlatistej farbe. Tento druh oleja je hojne využívaný najmä v kozmetickom priemysle, ale rovnako významným sa stal trenia aj v gastronómii . Arganový olej síce ani zďaleka nepatrí medzi lacné produkty, pretože je vzácny a jeho výroba je veľmi náročná. Vynahradí vám to však svojou blahodarnou účinnosťou a širokým spektrom využitia.

Účinky a využitie arganového oleja

Účinky arganového oleja

V arganovom oleji je obsiahnutých naozaj mnoho telu prospešných látok. Nájdete v ňom najmä esenciálne mastné kyseliny – Omega 9 a Omega 6 , vitamíny A, E, F a karotén . Každá látka pôsobí blahodárne na ľudský organizmus.

Vlasy

Výrazné účinky má arganový olej arganový olej na vlasy , vlasový folikul a nechty. Ak máte problém s vypadávaním vlasov , siahnite po arganovom oleji. Olej tiež vyživuje vlasové vlákno a chráni vlasy pred poškodením. Navyše vás zbaví svrbenia vlasovej pokožky. Vlasy nielen posilníte, ozdravíte a vyživíte, ale dodáte im aj hebkosť a lesk . Marocké zlato je účinným bojovníkom proti rozstrapkaným končekom vlasov a poškodeným vlasom. Ak sa vám lámu nechty , olej posilní nechtové lôžko a udrží nechty v kondícii.

Účinky a využitie arganového oleja

Pleť

Účinná ochrana proti UV žiareniu

Arganový olej vás ochráni pred škodlivými účinkami nebezpečného UV žiarenia , ktoré silnejú vplyvom oslabených ozónových dier. Arganový olej chráni bunky a vitamín E je silný antioxidant, ktorý navyše pôsobí protizápalovo .

Proti starnutiu pokožky

Arganový olej na pleť pôsobí ako elixír. Vitamín E tiež spomaľuje starnutie , zabraňuje degradácii buniek a vracia pokožke jej elasticitu . Pokožku budete mať krásne sviežu a hladkú, pretože arganový dokáže vyhladzovať aj vrásky .

Na hydratáciu pokožky

Olej z arganu prírodne hydratuje našu pokožku. Použite ho najmä na nočné zvlhčenie pokožky. Naneste arganový olej krúživými pohybmi na pokožku pred spánkom. Stačí použiť jednu až dve kvapky a zaručene uvidíte výsledok. Použite ho aj na popraskané päty alebo pery. Mužom zase pomáha po holení.

Účinky a využitie arganového oleja

Proti akné

Aj keď sa vám môže zdať na prvý omak arganový olej mastný, úžasne sa vstrebáva , skvele hydratuje a pomocou arganového oleja sa zbavíte aj svojho akné .

Na popáleniny a kožné problémy

Arganový olej môžete využiť aj na popáleniny . Má hojivé účinky, zjemňuje nepríjemné prejavy ekzémov , hojí jazvy a rany . Olej pomáha pri kožných ochoreniach, medzi ktoré patrí aj úporné kožné ochorenie s názvom psoriáza .

Na pokožku a strie nielen v tehotenstve

V tehotenstve dostáva pokožka poriadne zabrať, veľa sa napína a potom sa zase zmrští, čím často vznikajú strie . Arganový olej predchádza striám a udržuje pokožku pevnú .

Účinky a využitie arganového oleja

Ako ho správne využiť?

Vmasírujte v tehotenstve aj po pôrode 2 až 3 kvapky oleja do brucha, na boky aj na stehná, nezabudnite ani na svoje prsia a ďalšie problémové partie. Pokiaľ už strie máte, zmiešajte arganový olej s hnedým cukrom a aplikujte na postihnuté oblasti ešte pred kúpeľom. Nespornou výhodou arganového oleja je v jeho rýchlosti a hĺbke vstrebávanie do pokožky. Nezanecháva na pokožke mastný film.

Proti poškodeným perám a popraskaným pätám na nohách asi nenájdete účinnejší prostriedok. Stačí na pery naniesť 1- až 2 kvapky arganového oleja a vaše pery budú znova vláčne, hladké a mäkké. 2 až 3 kvapky dajte na praskajúcu pokožku na nohách a pätách . Naneste olej na nohy, nasaďte si potom ponožky na celú noc a ráno len zvyšky oleja zotrite. Väčšinou sa ale plne vstrebe.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár