Lámavé nechty – prečo sa lámu a čo pomôže?

publikované , aktualizované 2. 2. 2023

Ako je možné, že niektoré ženy majú krásne a pevné nechty, zatiaľ čo vy sa márne snažíte a nemôžete docieliť rovnaké výsledky? Mať upravené nechty neznamená len mať ich dlhé a nalakované. Pekné sú aj zapilované, krátke čisté nechty. Napriek tomu, že je kvalita nechtov do značnej miery dedičná, môžete ich zlepšiť správnou výživou.

Príčiny lámania nechtov

Najhoršie sa ale udržujú nechty, ktoré sa často lámu a tiež štiepia . Často stačí len doplniť minerály alebo vitamíny a celkovo sa o ruky viac starať. Nechty vyžadujú pravidelnú starostlivosť , zbytočne ich nevystavujte námahe a stresu , ako sú chemikálie a horúca voda . Pri suchých a lámavých nechtoch je nutné pri domácich prácach používať ochranné rukavice . Práca s čistiacimi prostriedkami nechty aj pokožku rúk vysušuje a poškodzuje . Tvoria sa zádery a infekcie nechtových lôžok .

Trepivé a lámavé nechty

Dôvodom lámavých nechtov môže byť aj znížená funkcia štítnej žľazy . Typickým prejavom je presušená koža vrátane nechtov , štiepenia a lámania nechtov . Pomerne často ide tiež o prejav nejakého ochorenia, najmä psoriázy , mykotického zápalu , metabolické poruchy alebo autoimunitné choroby .

Lámavé nechty - prečo sa lámu a čo pomôže?

Výživa na nechty

Nechty potrebujú hydratáciu, výživu a používanie kvalitných lakov na nechty . Doprajte si dostatočný príjem vody a potraviny bohaté na vodu, ako melón či uhorky a hydratujte svoje nechty zvnútra. Pozrite sa , čo pomáha na lámavé nechty, ako dodávať výživu v strave a ako si urobiť výživný kúpeľ na lámavé a štiepivé nechty aj nechtové lôžka .

Minerály na nechty

Základom úspechu je správna výživa, najmä vápnik , ktorý je obsiahnutý v mliečnych výrobkoch, droždí, vnútornostiach, orechoch a niektorej zelenine, ako je mrkva a špargľa. Doprajte si aj pravidelný prísun ďalších minerálov , ako sú zinok, železo, kremík a horčík . Striedajte pravidelne rôzne druhy minerálnych vôd.

Vitamíny na nechty

Ďalej je potrebný vitamín B , ktorý získavame zo žĺtkov, mäsa, strukovín i banánov. Nutný je aj dostatok mastných kyselín . Biotín – vitamín B7 pomôže pri liečbe krehkých nechtov. Obsahujú ho mandle, vajcia, sladké zemiaky, cibuľa, paradajky a ovos. Začnite pridávať do šalátov panenský olivový olej , jedzte dostatok morských rýb , ako je losos, treska, ostriež či pstruh. Okrem vitamínov skupiny B, najmä B2, B5, B7 a B12 , doplňte aj vitamíny C, D, E a A. Vitamín C pomáha udržiavať nechty bez záder a nájdete ho v citrusoch alebo v pšeničných klíčkoch. Vitamín A zabraňuje tomu krehkým nechtom. Najviac je ho v špenáte a brokolici.

Ako na lámavé nechty?

Keď si robíte manikúru doma, nechty sa štiepia a lámu kvôli nevhodným pomôckam a technike. Najčastejšia chybná starostlivosť je používanie kovového alebo skleneného pilníka. Ten je treba vymeniť za papierový pilník . Nechty tvarujte a skracujte pomocou špeciálnych klieštičiek. Strihanie nožnicami ich poškodzuje a začnú sa rýchlo lámať.

Lámavé nechty - prečo sa lámu a čo pomôže?

Chráňte svoje nechty

Zima a mráz príliš nechtom ani pokožke rúk neprospieva. Snažte sa mazať ruky vrátane nechtov a vonku si ruky chráňte rukavicami . Tiež ich pravidelne lakujte lakom na nechty od kvalitnej a osvedčenej značky. Môže to byť aj priesvitný alebo telový lak. Podkladový lak nechty zacelí, ochráni a spevní . Lakujte si ich aj 2x v týždni .

Vyhýbajte sa odlakovačom na nechty s acetónom

Väčšina odlakovačov na nechty obsahuje acetón a je plná chemikálií . To vedie k vysúšaniu pokožky a nechtov. Odlakovač na nechty môže navyše obsahovať vysoko toxické chemikálie, ako je formaldehyd, toluén či ftaláty . Zvoľte jemný odlakovač na nechty, ktorý je šetrnejší k vašej pokožke a obsahuje esenciálne oleje .

Vyhnite sa umelým nechtom

Aj keď sa zdá, že trend umelých nechtov je už na ústupe, s umelými nechtami sa stále ešte často stretávame. Umelé nechty však dosť vážne poškodzujú lôžka vašich nechtov, oslabujú nechty a vyzerajú potom veľmi nezdravo. Keď ich zložíte, krehké lámavé nechty aj nechtové lôžka potrebujú silnú a dosť dlhú regeneračnú starostlivosť.

Lámavé nechty - prečo sa lámu a čo pomôže?

Hydratačný kúpeľ

Na hydratačný kúpeľ budete potrebovať 1 pomaranč a 2 lyžice olivového oleja . Pomaranč vytlačte do misky a zmiešajte šťavu s olejom. V tomto kúpeli si potom namáčajte prsty po dobu 20 až 30 minút . Potom si ruky umyte vo vlažnej vode a starostlivo si ruky nakrémujte vrátane nechtov a jeho okolia. Hydratačnú kúru opakujte 2x týždenne . Olivový olej v kombinácii s pomarančom posilní a vyživí vaše nechty.

Použite prírodný krém na ruky

Pokiaľ vás trápia nekvalitné nechty a suché ruky, doprajte si pravidelnú starostlivosť v podobe prírodných krémov na ruky . Vyživujú pokožku a zvlhčujú aj vaše nechty. Aby ste na pravidelnú starostlivosť nezabúdali, majte svoj hydratačný krém pri umývadle aj na nočnom stolíku. V kréme by nemal chýbať vyživujúci esenciálny olej .

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár