Čo pomáha na pleseň nechtov na rukách aj nohách?

publikované , aktualizované 24. 11. 2022

Typické prejavy plesne na nechtoch zahŕňajú zmenu farby a stlstenie nechtovej platničky. Deformácie môžu viesť až k odlúčeniu platničky od nechtového lôžka. Prezradíme, čo pomáha na pleseň nechtov a ako ju účinne odstrániť.

Prečo vzniká pleseň nechtov?

Ako onychomykóza – latinsky onychomycosis sa označuje mykotická infekcia nechtových platničiek či nechtových lôžok . Pacientov trápi hlavne pleseň na nechtoch na nohách , ale výnimkou nie je ani nechtová pleseň na rukách . Nechty napadnuté infekciou sú oslabené a ľahko nimi preniknú ďalšie baktérie , ktoré spôsobujú rozvoj iných závažných chorôb.

Medzi rizikové faktory patria:

 • vyšší vek
 • Obezita
 • poruchy metabolizmu a ďalšie ochorenia
 • pleseň nôh
 • poruchy imunity
 • traumatické poškodenie nechtov
 • športové aktivity porušujúce nechtové zóny
 • nosenie uzavretej a nepriedušnej obuvi
 • návšteva spoločných spŕch, sáun, fitness či verejných bazénov
 • dlhodobá macerácia rúk vo vode a vlhká klíma
 • liečba antibiotikami, kortikosteroidmi, imunosupresívami či cytostatikami

Najčastejšie príznaky

 • svrbenie medzi prstami
 • zmena kvality nechtov
 • žltkasté škvrny na nechtoch, ktoré potom černajú
 • vrúbkovanie, zväčšenie a deformácia nechtov
 • krehkosť a zarastanie nechtov
 • vyššia lámavosť a drolivosť nechtov
 • zmena vzhľadu a kvality okolitej kože
 • bolesť či nepríjemný zápach

Čo pomáha na pleseň nechtov na rukách aj nohách?

Pleseň nechtov na nohách

Nechtová mykóza býva dôsledkom neliečenej kožnej infekcie , zlej starostlivosti o nohy a ruky a rôznych zdravotných ťažkostí. Pôvodcami ochorenia sú predovšetkým dermatofyty , kvasinky a iné patogénne organizmy , ako oportúnne mikromycety . Z dermatofytov hlavne patogény Trichophyton rubrum a Trichophyton interdigitale, Epidermophyton floccosum či Trichophyton violaceum.

Čo pomáha na pleseň nechtov na rukách aj nohách?

Pleseň nechtov na rukách

Kvasinkovým pôvodcom onychomykózy je predovšetkým Candida albicans , druh spôsobujúci ústne a genitálne hubové infekcie , ktorý vyvoláva hlavne pleseň nechtov na rukách . Oportúnne mikromycety sa objavujú hlavne pri oslabení imunity . Najčastejšie ide o Scopulariopsis brevicaulis, Scytalidium – Neoscytalidium a Aspergillus . Kvasinky a oportúnne mikromycety sa objavujú menej. Scytalidium postihuje hlavne osoby v trópoch a často pretrvá aj po presune do mierneho pásma . Candida albicans trápi pacientov , ktorí si často namáčajú ruky do vody .

Čo pomáha na pleseň nechtov na rukách aj nohách?

Ako odstrániť pleseň z nechtov?

Lokálna liečba

V počiatočných štádiách onychomykózy sa používajú lokálne prípravky, ako je masť na plesne Canespor či Exoderil alebo protiplesňový lak na nechty. Dobré vlastnosti vykazujú účinné látky amorolfín , cyklopyroxilamín, bifonazol, oxikonazol, naftifín a terbinafín vo forme roztoku. Pri hyperkeratotických nechtoch sa predtým používajú keratolytické preparáty v silnej koncentrácii na zmäkčenie nechtovej platničky a jednoduchšie obrusovanie. Liečba musí byť aplikovaná pravidelne aspoň 6 mesiacov .

Systémová liečba

Terbinafín sa používa v dávke 250 mg denne 2 až 3 mesiace pri onychomykóze rúk a počas 3 až 4 mesiacov pri onychomykóze na nohách . V pulznej terapii je to itrakonazol používaný ako liek na pleseň nechtov vo viacerých cykloch podľa miesta postihnutia.

Kombinovaná liečba

Terapia kombinuje lokálne antimykotiká a systémové liečivá . Výhodou je penetrácia liečiva do nechtovej platničky z povrchu aj zo zadného nechtového valu. Navyše sa hyperkeratotické nechty mechanicky obrusujú po aplikácii keratolytických prípravkov.

Chirurgický zákrok

Pri celkovej terapii sa niekedy pristupuje k ablácii nechtu , pokiaľ je to pokročilá pleseň nechtov, nechty sú výrazne zhrubnuté a deformované a zarastajú nechtové platničky.

Čo pomáha na pleseň nechtov na rukách aj nohách?

Laserová a PDT liečba

Plesne nechtov sa riešia aj pomocou laserov s dlhým pulzom a vlnovou dĺžkou 1064 nm či 980 nm . Na základe princípu selektívnej fototermolýzy sa v tkanive mení energia laserového lúča na teplo. Mikroorganizmy sa vyššou teplotou zničia. Fotodynamická terapia – PDT spočíva v aplikácii keratolytických preparátov a následnom fotosenzibilizátore 20% roztoku metylesteru kyseliny 5-aminolevulovej. Po uplynutí inkubačnej doby sa používa excimerový laser alebo LED žiarič .

Babské rady na pleseň nechtov

V boji proti plesniam pomáha múdra huba čiže pythie , ktorá slúži aj ako prevencia. Ďalej sa používa tea tree olej, oreganový olej, cesnak aj ocot . Z byliniek sa používa ľubovník, arnika a šalvia .

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár