Chronická nádcha: Príčiny, príznaky a liečba

publikované , aktualizované 24. 11. 2022

Nádcha vzniká po zápale sliznice dutiny nosovej. Často súvisí so zápalom vedľajších nosových dutín alebo sa sínusmi, čo sú dutiny v okolitých kostiach, kde je infekcia.

Čo je to chronická nádcha?

Chronická nádcha je zápalové ochorenie nosovej sliznice . Lieči sa odstránením príčin , úpravou vlhkosti vzduchu a pri alergii aj odstránením alergénov . Z liekov sa najčastejšie volia nosové kortikosteroidy a antihistaminiká . Základným mechanizmom vzniku je zápal sliznice nosnej dutiny , ktorá sa prekrví a dochádza k produkcii tekutiny . Tá môže byť infiltrovaná baktériami , následne bielymi krvinkami , čo mení farbu sekrétu do biela . Infikovaný býva aj nosohltan a vedľajšej dutiny nosovej .

Chronická nádcha: Príčiny, príznaky a liečba

Typické príznaky

Nádcha alebo rhinitis je zápalové ochorenie nosovej sliznice , ktoré sa môže, ale nemusí prejavovať sekréciou alebo výtokom z nosa. Ďalším príznakom niekedy býva svrbenie v nose pri dráždení nervových zakončení a kýchaní . Častá je nosová nepriechodnosť pri rozšírení krvných ciev v nosovej sliznici a opuchu . Niekedy sa vytvárajú nosné polypy . Nádcha môže byť sprevádzaná aj stratou čuchu . Môže sa objaviť celková únava či schvátenosť, teplota, úporná bolesť hlavy a ťažkosti s dychom . Nádcha zvyčajne trvá 5 až 7 dní, pokiaľ však pretrváva alebo sa zhoršujú príznaky, je vhodné navštíviť lekára.

Príčiny chronickej nádchy

Podľa doby trvania ťažkostí môže byť nádcha akútna – krátkodobá a chronická – pretrvávajúca. Príčinou chronickej nádchy môže byť alergia – alergická nádcha , infekcia – infekčná nádcha , hormonálne zmeny – tehotenská nádcha , zvýšená dráždivosť nosovej sliznice – hyperreaktívna nádcha pri zvýšenom pôsobení dráždivých látok. Môže to byť chronická zadná nádcha, alebo chronická vodnatá nádcha. Najčastejším pôvodcom sú vírusy . Je známych už asi 70 druhov rinovírov , ďalej adenovírus či vírus parainfluenzy . Môže to byť aj alergia na prach, roztoče či peľ . Chronická nádcha však vzniká aj častým užívaním nosných kvapiek , ktoré sú návykové . Pri ich dlhodobom užívaní dochádza k zdureniu nosovej sliznice a pocitu upchatého nosa.

Chronická nádcha: Príčiny, príznaky a liečba

Ako liečiť chronickú nádchu?

Odstránenie príčin

Pokiaľ je to možné, je v prvom rade nutné odstrániť príčiny chronickej nádchy . Môže ísť o odstránenie alergénov alebo dráždivých látok zo životného prostredia , úpravu nevhodnej vlhkosti vzduchu , liečbu infekcie , žalúdočného refluxu , zápalu vedľajších nosových dutín alebo operatívne riešenie treba odstránenie nosovej mandle . Niekedy sa tiež podávajú psychosomatika.

  • Vlhkosť vzduchu nižšia ako 40 % vedie pravidelne k zdureniu a opuchu nosovej sliznice s nosovou nepriechodnosťou.
  • Vlhkosť vyššia ako 50 až 55 % podporuje jednu z príčin alergií, teda množenie roztočov a plesní. Nutný je vlhkomer a odvlhčovače či zvlhčovače vzduchu.

Lieky

Lieky sa môžu aplikovať ústami či injekčne alebo lokálne priamo na postihnutú nosovú sliznicu.

Antihistaminiká

Lieky tlmia účinok histamínu , ktorý sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakcii a je jednou z častých príčin ťažkostí pri alergickej nádche. K celkovej aplikácii sú k dispozícii antihistaminiká v tabletách či sirupe , napríklad Aerius, Claritin, Xados, Xyzal, Zyrtec, Tamalis, Dithiaden či Fenistil. Atihistaminiká na lokálnu aplikáciu sú vo forme nosových sprejov .

Lieky proti zápalu s lokálnou aplikáciou

Ide o kromany alebo nosové kortikosteroidy . V rôznej miere tlmí zápal a problémy, ale nepôsobí priamo proti príčine chronického zápalu.

Alergénové vakcíny

Liečba alergie sa vykonáva pomocou alergénových vakcín a odstraňovaním alergénov.

Chronická nádcha: Príčiny, príznaky a liečba

Prírodná liečba

Podporná terapia a prírodná liečba spočíva v dostatočnom príjme vitamínov, najmä vitamínu C . Dôležitý je tiež dostatok tekutín , najlepšie čistej neperlivej vody. Všeobecne sa pri chronickej nádche odporúča smrkať čo najviac , aby sa zaisťovala nosová priechodnosť. Medzi protizápalové bylinky patrí tymián obyčajný, šalvia lekárska, divozel veľkokvetý a skorocel kopijovitý. Imunitný systém posilní najmä echinacea alebo echinacea purpurová, hliva ustricová a rakytník rešetliakový.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár