Masáž tváre: Naozaj vás dokáže zbaviť vrások?

publikované , aktualizované 25. 8. 2022

Že existuje niečo ako masáž chrbta a šije, o tom pravdepodobne niečo viete. Mnoho ľudí ale nedá dopustiť ani na tvárovú masáž, ktorá má prispieť ako k väčšej relaxácii, tak k miernemu omladeniu. Naozaj to ale funguje, alebo je to iba nejaký šikovný trik?

Žijeme vo svete, ktorým hýbe kult mladosti. Ak máte na hlave nejaké šediny, alebo vašu tvár brázdi veľké množstvo vrások, ste definitívne z módy a mali by ste ísť bývať do nejakej veľmi odľahlej jaskyne. (Predsa sa na vás nebude niekto pozerať. Alebo áno?)

Kvôli tomuto prístupu sa významne rozšírila ponuka wellness a anti-aging služieb, ktoré sľubujú, že vás za hodinu urobia o dvadsať rokov mladší. (Občas to sľubujú aj krémy, ktoré sa pravidelne inzerujú v televíznych reklamách. Len neomládnete za 60 minút, ale za 21 dní.) Keďže nie každá reklama sľubuje niečo, čo dokáže splniť, je vhodné sa na všetky omladzujúce procedúry pozerať s (aspoň ľahkou) nedôverou.

Má zmysel skúšať kvôli omladeniu masáž tváre? A ak áno, čo všetko vám môže ponúknuť?

Niečo o masáži tváre

Masáž tváre: Naozaj vás dokáže zbaviť vrások?

Kto sa domnieva, že kvôli masáži tváre musí pravidelne navštevovať drahý kozmetický salón, ten by nemohol byť ďalej od pravdy. Pokiaľ viete ako na to, môžete si urobiť tvárovú masáž aj v pohodlí svojho domova. (A pokojne dvakrát denne.) Cieľom masáže tváre je pôsobenie na špeciálne body na krku, tvári a ramenách. Niekedy sa to robí ručne, v poslednej dobe sú ale čím ďalej populárnejšie najrôznejšie pomôcky.

V domácich podmienkach môžete na masáž tváre použiť:

 • Vlastné ruky
 • Masážny valček na tvár (niekedy sa robí z polodrahokamov)
 • Gua-shu

Hlavným cieľom masáží tváre je relaxácia tvárových svalov.

Benefity tvárovej masáže

Masáž tváre: Naozaj vás dokáže zbaviť vrások?

Tvárová masáž má prekvapivo veľké množstvo benefitov, kvôli ktorým sa radí medzi naozaj efektívne, ale zároveň menej invazívne, skrášľujúce a omladzujúce techniky.

Ponúkne vám:

 • Zmiernenie viditeľnosti vrások
 • Mladší vzhľad
 • Redukciu akné
 • Žiarivejšiu pokožku
 • Lepšie prekrvenie tváre

Myslite ale na to, že tvárových masáží existuje niekoľko, takže je vhodné sa vopred informovať o rôznych technikách. Svoje očakávania tiež jasne vyjadrite pri návšteve salónu.

Domáca tvárová masáž

Masáž tváre: Naozaj vás dokáže zbaviť vrások?

Pred začatím masáže je dôležité, aby ste si umyli ruky a tvár. Následne do tváre votrite malé množstvo kozmetického oleja (šípkový, arganový, mandľový…). Aby vám ruky lepšie kĺzali, môžete si dať trochu (rovnakého) oleja aj do dlaní. Každý ťah opakujte päťkrát, nikdy na tvár netlačte silou.

 • Kruhovým pohybom trite oba spánky
 • Pomocou končekov prstov masírujte obe strany tváre, postupujte od brady smerom k čelu, následne vráťte ruky dole
 • Jemne zatlačte prstenníky do obočia a posúvajte ich z vnútornej strany von, potom rovnaký pohyb opakujte pod očami
 • Na niekoľko sekúnd stlačte prsty priestor medzi obočím
 • Ukazovákom a prostredníkom prechádzajte po lícnych kostiach smerom hore
 • Smerom od nosa posúvajte bruška prstov po lícach ak lícnym kostiam smerom von
 • Jednu ruku oprite o stred čela a druhú jemne prechádzajte po čele smerom k spánkom, potom otočte strany

Ako vidíte, tvárová masáž nie je vôbec komplikovaná. Z toho dôvodu sa ju môže naučiť robiť skutočne každý. Rovnako ako pri iných procedúrach ale platí, že pre dosiahnutie najlepších výsledkov musíte dbať na pravidelnosť.

Robíte si tvárovú masáž, alebo ju radšej necháte robiť odborníka?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/facial-massage-benefits – Benefity tvárovej masáže (anglicky)

https://www.mindbodygreen.com/0-20095/a-diy-facial-massage-for-radiant-glowing-skin.html – Masáž tváre v deviatich krokoch (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár