Matcha čaj a jeho 5 účinkov: Má vplyv na chudnutie?

publikované , aktualizované 20. 10. 2022

Pitie čaju má mnoho významov. Niekto ho rád pije na upokojenie pred spaním. Ďalší ľudia si ho doprajú len na jeseň av zime, pretože ich spoľahlivo zahreje. A potom sú medzi nami aj takí, ktorí čaj pijú len vo chvíli, keď sa cítia choro. Vedeli ste však, že pitie čaju matcha je vhodné celý rok ?

Východné kultúry si z pitia čaju urobili významný spoločenský rituál. Kvôli dlhoročnej tradícii je navyše úplne pochopiteľné, že sa tradičné ázijské čaje dostali aj na pulty našich obchodov. Jedným z nich je čaj matcha (alebo aj mačča).

Čaj matcha pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou z japonska. Ide o špeciálny zelený čaj , ktorý sa tradične používal pri budhistických ceremoniáloch . Prášok vzniká tak, že sa matcha rozomelie na špeciálnych mlecích kameňoch. V súčasnej dobe sa matcha nepoužíva iba na prípravu čaju, ale pridáva sa ako príchuť do mnohých ďalších výrobkov. (Do ázijských mochi, do zmrzliny a podobne.)

Prečo je matcha tak populárna? A môže nám jej pitie ponúknuť nejaké benefity?

Pozitívne účinky pitia čaju matcha

Matcha čaj a jeho 5 účinkov: Má vplyv na chudnutie?

Keď sa pýtame, či má nejaká vec pozitívny vplyv na zdravie, je skoro isté, že áno. Preto sa pozrieme, aké pozitíva sa najčastejšie spájajú s pitím tohto zvláštneho zeleného čaju.

Medzi potenciálne pozitívne účinky matcha čaju patria:

  • Obsah antioxidantov (ktoré sú dôležité pri boji s voľnými radikálmi)
  • Podpora funkcie pečene
  • Podpora mozgovej činnosti
  • Podpora zdravia srdca

Z toho celkom jasne vyplýva, že čaj matcha sa oplatí piť v ranných a dopoludňajších hodinách, kedy potrebujete podávať najlepší výkon.

Matcha a chudnutie

Zo zoznamu benefitov pitia čaju matcha sme schválne vynechali vplyv čaju matcha na chudnutie . Hlavne preto, že si tento bod zaslúži trochu viac pozornosti.

Ako vieme, zelený čaj sa často odporúča na podporu chudnutia. A matcha je zelený čaj , takže by sa mal tento jav vzťahovať aj na ňu. Nie nadarmo sa extrakt zo zeleného čaju pridáva do doplnkov stravy na chudnutie.

Podľa všetkého to má fungovať tak, že zelený čaj zvýši rýchlosť metabolizmu, takže by ste mali počas dňa spáliť väčšie množstvo kalórií. Úplne pochopiteľne ale dosiahnete najlepšie výsledky vo chvíli, keď užívanie zeleného čaju spojíte s aktívnym pohybom .

Aby to ale nebolo také jednoduché, všeobecne sa odporúča, aby ľudia nekupovali akýkoľvek čaj matcha, ktorý sa im dostane pod ruku. Je oveľa lepšie investovať do kvalitného japonského čaju matcha, ktorý disponuje potrebnou kvalitou.

Príprava čaju matcha

Matcha čaj a jeho 5 účinkov: Má vplyv na chudnutie?

Príprava čaju matcha je veľmi jednoduchá, takže ju zvládnete aj doma. Stačí dať 1-2 čajové lyžičky prášku do hrnčeka (množstvo prášku by malo zodpovedať cca 2-4 g) a zalejete ho 60 ml horúcej vody. Aby došlo k dokonalému prepojeniu, mali by ste mať po ruke bambusové miešadlo, ktoré sa dá zohnať v špeciálnych potrebách.

Koncentrovanejší nápoj pripravíte z rovnakého množstva čaju a 30 ml vody. Postup prípravy je inak rovnaký.

Ako spoznať kvalitný čaj matcha?

Okrem toho, že by ste mali preferovať matcha čaj z Japonska, vám veľa napovie aj jeho farba . Pokiaľ je vyblednutá zelená, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o čaj nižšej kvality. Naozaj kvalitná matcha má sviežu zelenú farbu.

Kvalitný čaj matcha možno spoznať aj podľa vône, ktorá by mala trochu pripomínať trávu a mala by byť trochu sladkastá. V zložení by nemal byť ani žiadny pridaný cukor, alebo akékoľvek ďalšie ingrediencie, ktoré nemá v dobrom čaji matcha čo robiť.

Máte radi čaj matcha, alebo ste mu zatiaľ neprišli na chuť?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/7-benefits-of-matcha-tea – 7 benefitov čaju matcha (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/matcha-benefits-risks-weight-loss-effect-top-sellers/ – Všetko o čaji matcha (anglicky)

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár