Mól šatníkový vs. mól potravinový: Ako sa ich účinne zbaviť?

publikované , aktualizované 20. 10. 2022

Moli sú nevítaní nájomníci každého príbytku. Nie je ale mól ako mól. Je totiž potrebné robiť rozdiel medzi mólom šatným a mólom potravinovým. Nielen, že každý z týchto molí žije niekde inde, ale aj na každého z nich platí niečo úplne iné. Preto vám povieme, na čo sa máte v boji s každým z nich zamerať.

Moli bohužiaľ nie sú len záležitosťou starých nepoužívaných špajz a šatníkov po našich babičkách. Nachádzajú sa aj v moderných domácnostiach, v ktorých panuje čulý ruch. Keď ich teda prehliadneme, za nejakú chvíľu sa náš životný priestor zamorí poletujúcimi motýlikami.

Aký je rozdiel medzi šatným mólom a potravinovým mólom? A ako sa oboch nepozvaných hostí zbaviť?

Moľ šatníková

Mól šatníkový vs. mól potravinový: Ako sa ich účinne zbaviť?

Mol šatníková je jediný druh móla. (Minimálne v porovnaní s mólom potravinovým.) Jeho veľkosť sa pohybuje od 2-8 mm . Je zvláštne v tom, že k svojmu životu nepotrebuje piť tekutiny , pretože si ich dokáže vyrobiť vo svojom tele sám.

Mylnou predstavou je aj to, že najväčším škodcom je už hotový motýlik. V skutočnosti vám najviac škodia jeho larvy, z ktorých sa vyliahne.

Ako sa ho dá zbaviť?

Pokiaľ nechcete riskovať, že sa jedného dňa prebudíte a na svojom obľúbenom kuse odevu nájdete prehryznuté diery, je potrebné začať urýchlene konať. Najprv zabite všetky mole, ktoré doma nájdete. Len vďaka tomu predídete tomu, aby kládli vajíčka.

Mól šatníkový vs. mól potravinový: Ako sa ich účinne zbaviť?

Následne:

  • Upracte skrine a vyperte oblečenie
  • Vyhoďte to, čo už je zničené
  • Zmrazte, alebo zahrejte to, čo nejde vyprať
  • Zatvorte oblečenie z chúlostivých materiálov do uzatvárateľných nádob, vrecúšok na oblečenie…
  • Dajte do skríň špeciálne vonné vrecká, ktoré odpudzujú hmyz (levanduľa…)

Ak sa vám nepodarí mólov zbaviť svojpomocne a stále vám strpčujú život, najlepšou voľbou bude odborník, ktorý sa živí hubením otravného domáceho hmyzu.

Mol potravinový – zavíjač múčný

Druhým typom móla je potravinový mól, ktorý je v skutočnosti zavíjačom múčnym . (Oproti mólu šatníkovému pochádza z úplne inej druhovej rodiny.) Najčastejšie žije v múke a obilninách.

Móla potravinového od toho šatníka celkom ľahko rozoznáte, je totiž väčšia. Jeho veľkosť sa pohybuje medzi 20-25 mm . Tiež lieta v priebehu celého roka, mimo zimu.

Mól šatníkový vs. mól potravinový: Ako sa ich účinne zbaviť?

Ako sa ho dá zbaviť?

Rovnako ako v prípade šatníkových molí musíte urobiť dôkladnejšiu prehliadku vašej potravinovej skrine, či sa v nej náhodou neodohráva niečo podozrivé. Pokiaľ zistíte, že je niečo znehodnotené, alebo to má prešlú záručnú dobu, tak to vyhoďte.

Upratovanie vyžaduje aj:

  • Utieranie pohárov, políc a ďalších vecí v skrini
  • Dôkladné vysatie
  • Dôkladné čistenie čistiacim prostriedkom
  • Vyhodenie vrecúška z vysávača
  • Uloženie potravín do plastových boxov a plechoviek, do ktorých sa nedostanú škodcovia

Nie vždy je možné prieniku potravinového móla do domácnosti zabrániť, pretože môže pricestovať spolu so suchými a sypkými ingredienciami. (Ako treba múka.)

Rovnako ako u šatného móla môžete dať do skrine vrecko s levanduľou, cédrovým drevom alebo mätou. (Čo potravinové mole neznáša.)

Pokiaľ pri zbavovaní sa tohto hmyzu znovu zlyháte, najvhodnejšou voľbou je odborník, ktorý vie, ako má potravinové mole z domácnosti vyhnať.

Trápili vás niekedy mole? Ak áno, ako ste na nich vyzreli?

Zdroje informácií

https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/how-to-get-rid-of-clothes-moths/ – Ako sa zbaviť móla šatníka (anglicky)

https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-pantry-moths-1389063 – Ako sa zbaviť potravinového móla (anglicky)

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár