Mól šatníkový vs. mól potravinový: Ako sa ich účinne zbaviť?

publikované , aktualizované 20. 10. 2022

Moli sú nevítaní nájomníci každého príbytku. Nie je ale mól ako mól. Je totiž potrebné robiť rozdiel medzi mólom šatným a mólom potravinovým. Nielen, že každý z týchto molí žije niekde inde, ale aj na každého z nich platí niečo úplne iné. Preto vám povieme, na čo sa máte v boji s každým z nich zamerať.

Moli bohužiaľ nie sú len záležitosťou starých nepoužívaných špajz a šatníkov po našich babičkách. Nachádzajú sa aj v moderných domácnostiach, v ktorých panuje čulý ruch. Keď ich teda prehliadneme, za nejakú chvíľu sa náš životný priestor zamorí poletujúcimi motýlikami.

Aký je rozdiel medzi šatným mólom a potravinovým mólom? A ako sa oboch nepozvaných hostí zbaviť?

Moľ šatníková

Mol šatníková je jediný druh móla. (Minimálne v porovnaní s mólom potravinovým.) Jeho veľkosť sa pohybuje od 2-8 mm . Je zvláštne v tom, že k svojmu životu nepotrebuje piť tekutiny , pretože si ich dokáže vyrobiť vo svojom tele sám.

Mylnou predstavou je aj to, že najväčším škodcom je už hotový motýlik. V skutočnosti vám najviac škodia jeho larvy, z ktorých sa vyliahne.

Ako sa ho dá zbaviť?

Pokiaľ nechcete riskovať, že sa jedného dňa prebudíte a na svojom obľúbenom kuse odevu nájdete prehryznuté diery, je potrebné začať urýchlene konať. Najprv zabite všetky mole, ktoré doma nájdete. Len vďaka tomu predídete tomu, aby kládli vajíčka.

Následne:

  • Upracte skrine a vyperte oblečenie
  • Vyhoďte to, čo už je zničené
  • Zmrazte, alebo zahrejte to, čo nejde vyprať
  • Zatvorte oblečenie z chúlostivých materiálov do uzatvárateľných nádob, vrecúšok na oblečenie…
  • Dajte do skríň špeciálne vonné vrecká, ktoré odpudzujú hmyz (levanduľa…)

Ak sa vám nepodarí mólov zbaviť svojpomocne a stále vám strpčujú život, najlepšou voľbou bude odborník, ktorý sa živí hubením otravného domáceho hmyzu.

Mol potravinový – zavíjač múčný

Druhým typom móla je potravinový mól, ktorý je v skutočnosti zavíjačom múčnym . (Oproti mólu šatníkovému pochádza z úplne inej druhovej rodiny.) Najčastejšie žije v múke a obilninách.

Móla potravinového od toho šatníka celkom ľahko rozoznáte, je totiž väčšia. Jeho veľkosť sa pohybuje medzi 20-25 mm . Tiež lieta v priebehu celého roka, mimo zimu.

Ako sa ho dá zbaviť?

Rovnako ako v prípade šatníkových molí musíte urobiť dôkladnejšiu prehliadku vašej potravinovej skrine, či sa v nej náhodou neodohráva niečo podozrivé. Pokiaľ zistíte, že je niečo znehodnotené, alebo to má prešlú záručnú dobu, tak to vyhoďte.

Upratovanie vyžaduje aj:

  • Utieranie pohárov, políc a ďalších vecí v skrini
  • Dôkladné vysatie
  • Dôkladné čistenie čistiacim prostriedkom
  • Vyhodenie vrecúška z vysávača
  • Uloženie potravín do plastových boxov a plechoviek, do ktorých sa nedostanú škodcovia

Nie vždy je možné prieniku potravinového móla do domácnosti zabrániť, pretože môže pricestovať spolu so suchými a sypkými ingredienciami. (Ako treba múka.)

Rovnako ako u šatného móla môžete dať do skrine vrecko s levanduľou, cédrovým drevom alebo mätou. (Čo potravinové mole neznáša.)

Pokiaľ pri zbavovaní sa tohto hmyzu znovu zlyháte, najvhodnejšou voľbou je odborník, ktorý vie, ako má potravinové mole z domácnosti vyhnať.

Trápili vás niekedy mole? Ak áno, ako ste na nich vyzreli?

Zdroje informácií

https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/how-to-get-rid-of-clothes-moths/ – Ako sa zbaviť móla šatníka (anglicky)

https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-pantry-moths-1389063 – Ako sa zbaviť potravinového móla (anglicky)

 

Vložiť komentár