Najlepšie vitamíny na nechty: Čo jesť pre zdravé nechty?

publikované , aktualizované 11. 8. 2022

Lámavé nechty nie sú ničím príjemným. Okrem toho, že musíte neustále myslieť na to, aby ste si ich niekde nezlomili, nevyzerajú ani trochu esteticky. Nosenie umelých nechtov tento problém nerieši, pretože sa tým ich stav ešte zhorší. Namiesto toho skúste viac dbať na svoju každodennú výživu.

O nechtoch sa hovorí, že sú našou vizitkou. Podvedome u druhých hodnotíme, či ich majú čisté, nalakované, ohryznuté alebo pekne upravené. Na základe toho si potom o nich urobíme (aj keď nie vždy úplne objektívny) obrázok.

Je preto v našom vlastnom záujme, aby mali nechty všetko, čo potrebujú. Mali by byť silné, tak akurát dlhé a nemali by na nich byť viditeľné žiadne defekty, ktoré môžu poukazovať na nesprávnu starostlivosť, či na nedostatočnú vnútornú výživu.

Najlepšie vitamíny na nechty: Čo jesť pre zdravé nechty?

Viete, čo by vám v nej nemalo chýbať?

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B sú pre nechty a ich pestovaný vzhľad veľmi dôležité. Nejde len o vitamín B5 . Nechtom prospieva aj vitamín B7 , ktorému sa hovorí biotín, či dokonca vitamín H. Biotín je dôležitý pre normálny rast buniek a tiež podporuje metabolizmus proteínov.

Ak máte namodralé nechty, je celkom možné, že máte málo vitamínu B12 . Jeho nedostatok sa pomerne často skloňuje v súvislosti s vegetariánskou a vegánskou stravou.

Ak hľadáte dobrý zdroj vitamínov skupiny B, môžete vyskúšať pivovarské kvasnice , ktoré ich obvykle obsahujú vo viac ako bohatom množstve.

Najlepšie vitamíny na nechty: Čo jesť pre zdravé nechty?

Praslička roľná

O prasličke roľnej sa hovorí, že má pozitívny vplyv na silu kostí. Tiež sa považuje za prírodné diuretikum. Tiež sa ale pridáva do doplnkov stravy na podporu nechtov a vlasov.

Niektorí ľudia používajú laky na nechty s prasličkou roľnou, pretože môžu mať pozitívny účinok na zvládanie lupienky, ktorá zasiahla nechtové lôžko. (Čo môže spôsobovať nepekné deformácie.) Pri vlasoch zase praslička podporuje ich rast.

Železo

Ani železo by nemalo vo vašej životospráve pre krásne nechty chýbať. Prispieva k normálnej činnosti červených krviniek, ktoré sú zodpovedné za prepravu kyslíka a živín. Nedostatok železa navyše môže viesť k vertikálnym ryhám na nechtoch.

Aby sa ale železo správne vstrebalo, nemali by ste zabúdať na to, že ho musíte konzumovať s vitamínom C , ktorý zlepšuje jeho využiteľnosť v organizme.

Kolagén

Kolagén má väčšina z nás spojený predovšetkým s pekným vzhľadom pokožky. V skutočnosti z neho ale môžu ťažiť aj naše nechty. Kolagén ich dokáže posilniť, takže by mali byť oveľa menej lámavé. Okrem iného, tiež podporuje ich rast do dĺžky, takže by sa mali dočkať pekných nechtov aj ženy, ktorým sa nechty pri raste čoskoro samovoľne odlomia. Keďže ale kolagén nebýva v normálnej strave dobre dostupný, odporúča sa ho dopĺňať z kvalitných doplnkov stravy s jeho obsahom.

Nenasýtené mastné kyseliny omega 3

Najlepšie vitamíny na nechty: Čo jesť pre zdravé nechty?

O nutnosti konzumovať väčšie množstvo nenasýtených mastných kyselín omega 3 už určite niečo viete. A má to svoje opodstatnenie. Konzumácia týchto kyselín vedie k zvlhčeniu nechtov, takže by nemali byť tak lámavé a krehké. Tiež by mali byť na prvý pohľad oveľa lesklejšie a zdravšie.

Pokiaľ teda hľadáte zámienku, prečo si dať dnes na večeru rybu, toto by mohol byť dôvod, ktorý hľadáte.

Čo mať v jedálničku?

O potrebných živinách sme si už niečo povedali. Kde ich ale nájdete?

Skúste ich organizmu dodať z:

  • Šošovky
  • Orechov
  • Avokáda
  • Vajec
  • Hovädzieho mäsa
  • Zelených šalátov
  • Chia semienok
  • Ľanových semienok

V ideálnom prípade by mal byť váš jedálniček čo možno najpestrejší. V takej chvíli budete mať istotu, že telu dodávate maximum toho, čo potrebuje k svojmu normálnemu fungovaniu. Zdravý jedálniček navyše prispeje k redukcii vašej telesnej hmotnosti a umožní vám cítiť sa vo svojom tele lepšie.

Aké živiny dodávate svojmu telu pravidelne vy?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/horsetail – Praslička rolní (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-nails – 8 vitamínov a živín pre krásne nechty (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár