5 moderných cvičení na chudnutie, ktoré ste ešte neskúsili!

publikované , aktualizované 7. 3. 2024

Hľadáte spôsoby, ako rýchlo schudnúť brucho a nakopnúť metabolizmus, ktorý bude efektívne spaľovať aj vo chvíli, keď práve odpočívate? Aj keď jednou z mantier, ktorá platí aj v tomto roku, je kalorický deficit, veľkú úlohu v tom, či dosiahnete úspech, hrá aj správne zvolené cvičenie.

Chudnutie vníma mnoho z nás ako značne nepríjemnú povinnosť, ktorá predznamenáva, že sa budeme musieť obmedziť v tom, čo máme rady. A namiesto toho budeme musieť poriadne šliapnuť do pedálov a venovať sa kontrole porcií, zloženiu jedálnička a nejakej pohybovej aktivite, do ktorej sa nám často vôbec nechce. Preto je zásadné, aby ste si hneď na začiatku vybrali také cvičenie, ktoré je nielen efektívne pri budovaní kondície a na budovanie svalov, ale tiež vás bude dlhšiu dobu baviť.

Cvičenie však nie je jediným zo spôsobov, ako zrýchliť váš metabolizmus. Skúsiť môžete aj kávu či garcíniu kambodžskú. Aj napriek tomu sa však aj počas užívania spaľovačov tukov odporúča cvičenie do svojej životosprávy nejakým spôsobom zaradiť, pretože jedine tak bude mať vaše úsilie plodné výsledky a podporíte zdravé chudnutie .

cvičenie na chudnutie

Ako si ale cvičenie vybrať, keď máte pocit, že vás nič nebaví? Možno ste zatiaľ ešte neobjavili tieto zaujímavé možnosti!

HIIT

HIIT cvičenie patrí medzi obľúbené stálice, ktoré zrejme len tak nevyjdú z módy. Ako je z názvu zrejmé, vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) je náročný. Posúva váš kardiotréning na inú úroveň, pretože navyšujete svoje tempo mimo svojej komfortnej zóny. HIIT môžete využiť pri akomkoľvek type kardio tréningu, či už ide o beh, používanie schodolezu, veslovanie alebo skákanie cez švihadlo.

Rýchlo sa zapotíte, budete sa veľmi intenzívne hýbať a potom sa stiahnete na pomalšiu frekvenciu, po ktorej nasleduje ďalšie kolo vysokej intenzity. Táto stratégia vám môže ušetriť čas: Nemusíte cvičiť tak dlho, ako by ste cvičili v stále rovnakom tempe.

Chudnutie tancom

K tancu nemusíte byť fyzicky zdatné ani ohybné. Vlastne ani nepotrebujete prirodzený rytmus. Vďaka tanečným tréningom si môžete vybudovať kondíciu, flexibilitu a koordináciu, a to všetko pri udržiavaní vlastného tempa. Pravdou je, že nezáleží na tom, či si dupete v štúdiu hip-hopu alebo jamujete na svoje obľúbené skladby v obývačke: Ak sa vám zrýchli tep (a začnete sa potiť), nech už tancujete akýkoľvek typ tanca (a kdekoľvek), cvičíte.

Virtuálne fitko

virtuálne fitko

V čase pandémie, keď sa 45% ľudí snažilo zostať aktívne doma, sa zvýšil počet virtuálnych tréningov. V v ďalšom roku sa bude ešte viac z nás obracať na technológie, aby mohli cvičiť z pohodlia domova. A na dosiahnutie tohto cieľa budeme využívať niekoľko rôznych ciest.

Online cvičenie v posilňovniach si udrží svoju popularitu vďaka výhodám, medzi ktoré patrí väčšia personalizácia, lepšia dostupnosť a sledovateľnosť fitness cieľov. Pre mnoho rovnakých výhod sa stávajú populárnymi aj posilňovne s virtuálnou realitou.

Vonkajšie cvičenia (so skupinou aj samy)

vonkajšie cvičenia

Veľa populárny je napríklad fitness chôdze, ktorej sa môžete venovať v okolí svojho bydliska. Dobrým parťákom pre vás môže byť pes, ktorý vás bude motivovať k udržaniu správneho tempa. Tiež sa ale môžete skúsiť porozhliadnuť, či v okolí nemáte (v nejakom parku) vonkajšiu posilňovňu alebo workoutové ihrisko. Vo väčších mestách sa často organizujú aj skupinové vonkajšie cvičenia jogy, tai-chi a podobne. Nemusíte byť teda zatvorené len vo vnútri.

Prečítajte si: Poznáte tieto potraviny na chudnutie?

Obvyklé denné aktivity

Aj keď technicky vzaté nejde tak úplne o cvičenie, keď zvýšite množstvo pohybu v priebehu všedného dňa, aj vám to môže za nejaký čas priniesť svoje ovocie. Začať môžete chôdzou. Kam to ide, cestujte pešo.

Tiež pomáha:

  • Nosenie primerane ťažkých tašiek v ruke
  • Pravidelné upratovanie
  • Bežná údržba domácnosti (počas veľmi dôkladného upratovania sa človek veľmi zapotí)
  • Údržba záhrady

Výhodou tejto rady je predovšetkým to, že sa budete hýbať, ale budete mať pocit, že vlastne necvičíte. Pravda, dôkladné upratovanie celého bytu alebo domu asi nebudete robiť každý deň 1-2 hodiny, môžete ale týmto typom pohybu preložiť niektoré z vyššie uvedených cvičení v niektoré dni v týždni.

Uvidíte, že aj keď sa to javí banálne, naozaj sa to za niekoľko týždňov prejaví na zlepšení vašej fyzickej kondície a na znížení hmotnosti. Takže prečo to neskúsiť?

Aké cvičenie z vyššie uvedených sa vám páči zo všetkých najviac?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár