Čo pomôže na natiahnuté svaly a ako ich uvoľniť?

publikované , aktualizované 5. 1. 2023

Častejšie trpia natiahnutím svalov tí, čo veľmi nešportujú a z času na čas sa idú prebehnúť alebo zájdu do fitka. Koordinácia medzi svalmi a nervami nie je optimálna a hlavne pri rýchlom zastavení pohybu, napríklad pri loptových hrách, tenise alebo squashi sa svaly ľahko a rýchlo unavia. Bolesťami svalov trpia aj profesionálni športovci, hlavne po nezvyklej fyzickej záťaži. Akonáhle sval vykonáva prácu, na ktorú nie je zvyknutý, intenzívna bolesť a natiahnutie trvá až 5 dní.

Príčiny natiahnutia svalov

Natiahnutie spôsobuje bolesť, ktorá však väčšinou zmizne bez následkov. V natiahnutých svalových vláknach začne dochádzať k mikrotraumám . Nepatrné trhlinky sa tvoria nadmerným stiahnutím vlákien a sú príčinou bolesti . Obvykle po niekoľkých dňoch dôjde k zahojeniu bez poškodenia .

Čo pomôže na natiahnuté svaly a ako ich uvoľniť?

Čo na natiahnuté svaly?

Natiahnutým svalom doprajte pokoj . Svalovina potrebuje dostatok času na regeneráciu . Doprajte si ľahšie cvičenie, ktoré podporí rýchlosť hojenia svalových trhliniek . Počas regenerácie však nikdy neprevádzkujte šport , ktorý vám svalové natiahnutie privodil . Skúste si tiež ľahnúť na zem, podložiť si mierne hlavu a chvíľu voľne dýchať . Zamerajte sa na kvalitnú posteľ, rošt a matrac pre športovcov, ideálne penový s masážnou profiláciou pre pohodlný spánok. Len správny a poctivý tréning doplnený relaxáciou a odpočinkom prináša výsledky.

Strečing a vyklusanie ako pomoc

Prehriatiu a pretiahnutiu svalov pred výkonom predchádza ich natiahnutie a natrhnutie . Strečing po výkone zase pomáha odplaviť nahromadený laktát zo svalov a bolesť svalov po športe ustupuje oveľa rýchlejšie. Rozcvička a záverečné pretiahnutie zaberie 10 minút a ušetrí až 5 dní bolesti. Po športe vo vyššej intenzite, kedy si nie ste vedomí náhlej bolesti, ktorá by vznikla priamo pri výkone, je bolesť svalov po športe spôsobená nahromadeným laktátom . Pomáha vyklusanie , rýchla chôdza , jazda na rotopede či bicykli v nižšej tepovej frekvencii či plávaní . Je potrebné zvýšiť prekrvenie vo svaloch, aby sa laktát odplavil a netvoril sa nový.

Čo pomôže na natiahnuté svaly a ako ich uvoľniť?

Skúste flossband

Novinkou pri regenerácii po športe je flossband , čo je pružná guma , ktorú použijete na preťažené partie, najčastejšie ide o dolné končatiny. Kompresiou svalu a následným uvoľnením dôjde rýchlo k masívnemu prekrveniu preťaženej oblasti a rýchlejšiemu odplaveniu laktátu , ktorý spôsobuje bolesť . S fyzioterapeutom sa tiež poraďte o tejpoch a tejpingu.

Ako uvoľniť natiahnuté svaly

Na boľavé miesta niekoľkokrát denne prikladajte na 15 minút zábal so zabaleným ľadom. Pokojne do utierky, uteráka, alebo strčte ľad do ponožky. Nikdy ľad neprikladajte priamo na holú kožu, aby nedošlo k poškodeniu tkaniva. Toto akútne riešenie problému slúži len na úľavu od bolesti . Po prudkom pohybe , kedy pocítite pichľavú bolesť priamo vo svale, najčastejšie stehná či lýtka , môže dôjsť k natiahnutiu alebo natrhnutiu svalu. Ľadovaním zabránite vzniku opuchu , ktorý predlžuje dobu hojenia. Pri intenzívnej bolesti radšej navštívte lekára.

Čo pomôže na natiahnuté svaly a ako ich uvoľniť?

Čo použiť na kúpeľ alebo masáž

Hojenie mikrotraum vo svalových vláknach podporí aj teplý kúpeľ s rozmarínom , masáž na uvoľnenie laktátu , vírivka aj sauna . Na natiahnuté svaly zaberá kostihoj lekársky, ľubovník bodkovaný, gaštan konský aj mäta a relaxačný pocit navodzuje aj levanduľa . Pre komplexné uvoľnenie svalového napätia navštívte profesionálneho maséra . Môžete voliť medzi klasickou masážou s chladivou, alebo aj hrejivou masťou na uvoľnenie svalov, alebo masážou thajskou či shiatsu , ktorá urýchli regeneráciu asistovaným strečingom .

Masť na natiahnuté svaly

Či už máte natiahnuté brušné svaly , natiahnuté svaly na ruke či nohe , alebo natiahnuté medzirebrové svaly, pri bolestiach nesiahajte hneď po práškoch. Pomôžu vám aj topické formy prípravkov ako sú špeciálne gély a krémy s rastlinným výťažkom, napríklad Sport bio active či Arto bio active gél , ktorý navyše príjemne chladí .

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár