Čo je fermentácia a aké má účinky?

publikované , aktualizované 25. 8. 2022

Konzumácia fermentovaných, probiotických potravín má mnoho predností. Mikroflóra vo fermentovaných potravinách vytvára ochrannú výstelku v črevách a chráni nás pred patogénnymi faktormi, ako sú salmonely a E. coli. Stavte na špičkové probiotické potraviny.

Čo je fermentácia

Fermentované potraviny prejdú procesom laktofermentácie , kedy sa prírodné baktérie živia cukrom a škrobom v potrave vytvárajúcej kyselinu mliečnu . Proces uchováva potravu a vytvára prospešné enzýmy, b-vitamíny, omega-3 mastné kyseliny a rôzne kmene probiotík , chráni živiny v potravinách a mení jedlo do viac stráviteľnej formy.

Účinky fermentácie

Fermentované potraviny pomáhajú k zvýšeniu protilátok, silnejšiemu imunitnému systému , regulujú chuť do jedla a znižujú hladinu cukru v krvi . Fermentovaná zelenina pomáha aj pri liečbe čriev postihnutých Candidou alebo proti mikrobiálnej infekcii . Zlepšujú aj trávenie .

Fermentácia zeleniny

Kultúry po celom svete dlhé roky jej fermentované potraviny. Kyslá kapusta u nás aj v Nemecku a Kimchi v Kórei. Štúdie ukázali súvislosť medzi týmito probiotickými potravinami a celkovým zdravím. Žiaľ, nové technológie pri príprave jedál tieto zdravé potraviny vytláčajú.

Čo je fermentácia a aké má účinky?

Perfektný zdroj probiotík a lepšia imunita

Fermentované potraviny a kvasené nápoje, ako Kefír alebo Kombucha , prinášajú prospešné baktérie do tráviaceho systému a pomáha ich vyvážiť. Probiotiká spomalia a zvrátia choroby, podporia trávenie a zlepšia zdravie čriev aj imunitu . Zdravé a čisté črevá vedú k zdraviu. Pri posilňovaní imunity sa dá zaobísť aj bez štandardných vitamínov. Pri kvasení vznikajú prospešné látky, ktoré bežne v potravinách nie sú. Určité druhy baktérií , ktoré sa živia cukrami a škrobmi vytvárajú kyselinu mliečnu, vitamín B, omega-3 mastné kyseliny a probiotiká, rôzne enzýmy , vďaka ktorým telo funguje lepšie ako predtým.

Lepšie trávenie, viac energie a živín z potravy za dostupnú cenu

Zelenina je po kvasení lepšie stráviteľná , ako v surovom stave. Organizmus nie je výrazne zaťažovaný a telu tak zostáva energia na úplne bežné činnosti. Vďaka správnej rovnováhe črevných baktérií a dostatku zažívacích enzýmov absorbujete viac živín z konzumovaných potravín. Nebudete potrebovať toľko doplnkov a vitamínov. Navyše sú cenovo dostupné . Môžete si vyrobiť aj vlastné fermentované potraviny za pár korún.

Čo je fermentácia a aké má účinky?

Dlhšia doba skladovania

Klasická kapusta, uhorky a ďalšie potraviny vydržia v chladničke len pár dní, ale fermentované mesiace . Laktofermentácia je proces mliečneho kvasenia a umožňuje skladovať tieto potraviny dlhšiu dobu bez straty živín . Klasické kvasenie sa dá naviac doplniť o štandardné zaváranie. Môže ísť o nakladané a kyslé biele o červenej kapusty , uhorky, feferónky a kyslé mliečne výrobky.

Eliminácia zažívacích ťažkostí a podpora chudnutia

Kvasené potraviny eliminujú rôzne zažívacie problémy . Telo lepšie trávi a celý trakt sa nezaťažuje. Vplyvom probiotík sa zlepší stav čriev, vyriešia problémy so zápchou aj hnačkou . Potraviny majú nízku kalorickú hodnotu a lepšiu výživovú hodnotu , ako potraviny surové alebo tepelne upravené. Dáte telu širokú škálu živín a potrebných látok, a pritom nebudete musieť zjesť toľko potravín. Telo využije dané potraviny do posledného kúsku.

Čo je fermentácia a aké má účinky?

Najzdravšie fermentované potraviny

  • Kefír – obsahuje vitamín B12 a K2, vápnik, horčík, biotín, folát, enzým a probiotiká. Zvyšuje imunitu aj kostnú hustotu, proti alergiám aj kandide a pre lepšie trávenie aj črevá.
  • Kombucha – kvasený sýtený nápoj z čierneho čaju a cukru s vitamínmi skupiny B, enzýmami, probiotikami, kyselinou octovou, glukónovou a mliečnou na lepšie trávenie, chudnutie, pre energiu, detoxikáciu, imunitu, menšie bolesti kĺbov a proti rakovine.
  • Kyslá kapusta – obsahuje kvalitnú vlákninu, vitamín A, B, C, K, železo, meď, vápnik, sodík, mangán a horčík, na trávenie, krvný obeh, zápaly, posilnenie kostí a zníženie hladiny cholesterolu.
  • Nakladané uhorky – Pickles – obsahujú vitamíny, hlavne K, minerály, antioxidanty a dobré baktérie, pre zdravie kostí a srdca.
  • Miso – kvasenie sóje, jačmeňa alebo hnedej ryže s hubou dojčia, pre zdravú pokožku, kosti a nervový systém na imunitný systém, proti starnutiu aj rakovine.
  • Tempeh – sójový produkt so živou plesňou znižuje hladinu cholesterolu aj symptómy menopauzy, zvyšuje hustotu kostí, svalovú regeneráciu a má rovnakú kvalitu bielkovín ako mäso. Obsahuje mnoho vitamínov B2, B3, B5 a B6.
  • Natto – z fermentovaných sójových bôbov, obsahuje probiotický bacillus subtilis a silný protizápalový enzým nazvaný nattokinasa proti rakovine, podporuje imunitný systém a kardiovaskulárne zdravie a zlepšuje trávenie vitamínu K2.
  • Kimchi – zo zeleniny a korenia na kardiovaskulárny a zažívací systém, má vysoký obsah antioxidantov, pôsobí proti rakovine, cukrovke, obezite a žalúdočným vredom.

Čo je fermentácia a aké má účinky?

Ako fermentovať?

Pripravte si čisté a sterilné nádoby , v ktorých budete zeleninu fermentovať a soľný roztok . Zeleninu očistite a pokrájajte na menšie kúsky. Obsah pohára zalejte soľným roztokom , aby zakryl všetku zeleninu, napríklad pri procese fermentácie kapusty a nechajte prírodu pracovať.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár