Zväčšená prostata: Aké sú jej príznaky, liečba a prevencia?

publikované , aktualizované 25. 8. 2022

Zväčšenie prostaty je nezhubné ochorenie mužov, prejavujúce sa ťažkosťami pri močení, ktoré je namáhavé, zdĺhavé, s malým tlakom prúdu, pocitu nedostatočného vyprázdnenia močového mechúra a častejšími návštevami toalety.

Vo veku nad 50 rokov ide o bežné ochorenie, ale výnimkou nie sú ani mladší muži. Po 70. roku života zväčšenou prostatou trpí 90% mužov. Existujú 3 formy, mikroskopická, klinická a symptomatická , a len tá tretia sa prejaví ťažkosťami, ktoré sa prejavia približne len u 30% mužov.

Hyperplázia

Hyperplázia je zmnoženie bunkosti . Pri nodulárnej hyperplázii k nemu dochádza len v prostate a vznikajú uzly zvané noduly u močovej trubice. Tú stláčajú zvonku a objavia sa ťažké močenie. Prostata tlačí na močový mechúr zospodu, mení jeho tvar a moč viazne v mechúre. Uzly tlačia na močovú trubicu zvonku, zužuje sa jej priesvit a dostavia sa problémy. Pri ochorení nebola preukázaná žiadna súvislosť so vznikom rakoviny prostaty. Iba u 10 % ľudí s týmto ochorením je potrebná chirurgická liečba.

Príčiny zväčšenia prostaty

Prostata alebo predstojná žľaza je orgán uložený pod močovým mechúrom, na ktorý zospodu nalieha. Cez ňu prechádza močová trubica , do ktorej tu ústia semenovody . Prostata produkuje sekrét , ktorý je z 30% súčasťou ejakulátu, ktorý je tvorený prostatickými žľazkami. Jeho tvorba je ovplyvňovaná mužským pohlavným hormónom testosterónom , respektíve jeho účinnejšou formou metabolitom dihydrotestosterónomDHT , ktorý ovplyvňuje množstvo žliazok a riadi ich sekréciu.

Pri ochorení sa zvýši citlivosť prostaty k DHT na základe zvýšenej produkcie estrogénov , ktorá stúpa spoločne s vekom. DHT je v nadbytku a zvýšene stimuluje rast a zväčšovanie prostaty . Medzi príčiny zväčšenej prostaty patria aj rizikové faktory.

liečba zvačšenej prostaty

Rizikové faktory zväčšenia prostaty

  • vek je neovplyvniteľný faktor
  • dedičné faktory
  • zvýšená produkcia testosterónu
  • nadváha a obezita
  • vysoký krvný tlak
  • cukrovka
  • nevhodné stravovacie návyky
  • zlý životný štýl

Pozor si dajte na fytoestrogény v potrave , čo sú chemické látky produkované niektorými rastlinami, ktoré sa v čreve menia na látky s estrogénnym účinkom. Ide predovšetkým o sóju , strukoviny , najmä tie mladé a lucernu . Muži by to s nimi nemali preháňať. Na ženy môžu mať tieto látky naopak priaznivý vplyv, predovšetkým v klimaktériu alebo prechode.

Ako vyzerajú príznaky?

  • problémy s močením alebo LUTS
  • zoslabenie prúdu moču
  • prerušovaný prúd moču
  • zvýšené úsilie pri močení
  • pocit nedokonalého vyprázdnenia
  • častejšie nutkanie na močenie
  • naliehavá potreba sa vymočiť
  • inkontinencia a samovoľný únik moču
  • nyktúria – častá potreba na močenie v noci počas spánku
  • postevakuačný dribling – malý únik moču po vyprázdnení mechúra

Pokiaľ je zvýšené úsilie pri močení sprevádzané pálením alebo rezaním, väčšinou nejde len o príznaky zväčšenej prostaty, ale o infekciu močových ciest , ktorá môže zbytnenie prostaty komplikovať a určite sa musí čo najskôr liečiť.

zvačšená prostata

Zväčšená prostata a jej liečba

V poslednej dobe sa medicína prikláňa k medikamentóznej liečbe, predovšetkým preto, že sú lieky, ktoré pôsobia predovšetkým na prostatu. Operačná liečba patrí k najúčinnejšej. Pri skorom záchyte a nasadení liekov však často nie je potrebné. Chirurgická liečba má aj viac rizík. Pri chirurgickej liečbe sa dá odstrániť nadbytočná masa prostaty.

Z liekov sa používajú predovšetkým inhibítory 5 alfa reduktázy . Táto 5 alfa reduktáza je enzým , ktorý podporuje premenu testosterónu na dihydrotestosterón . DHT je 10× účinnejší ako testosterón, liek spomaľuje rast prostaty a tá sa zmenšuje. Najčastejšie používané sú alfa blokátory alebo alfa-1 adrenolytiká . Tie pôsobia na svalovinu močového mechúra, uvoľňujú ju, uľahčia odchod moču. Lieky sa môžu kombinovať .

Pri chirurgickom zákroku sa cez močovú trubicu do prostaty zavedený nástroj, ktorým sa časti prostaty, ktoré bránia voľnému prietoku moču, odstraňujú . Často sa vykonáva TURP – transuretrálna resekcia prostaty . Vykonáva sa v epidurálnej , prípadne celkovej anestézii . Niekedy je liečba zväčšenej prostaty komplikovanejšia a sú nutné operácie cez brušnú stenu .

Komplikácia zväčšenia prostaty

Zbytňovanie prostaty môže úplne utláčať priesvit močovej trubice a hrozí riziko hromadenia moču pred prekážkou, teda v močovom mechúre, močovodoch a obličkách . Potom obličky začnú zlyhávať a hrozí ich nevratné poškodenie. Môžete skončiť na dialýze .

Objavujú sa aj opakované infekcie močových ciest , pretože moč v mechúre zostáva a priebežne sa neobmieňa. Množia sa tu baktérie a vďaka malému prúdu je im umožnený vstup z vonkajšej časti trubice.

Pokiaľ sa trubica intenzívne nepreplachuje, môžu sa tvoriť močové kamene v mechúre a môže dochádzať ku krvácaniu z močových ciest .

V mechúre sa pri tlaku moču môžu tvoriť výchlipky , ktoré vedú k infekciiprasknutiu kvôli oslabeniu steny mechúra.

prostata strava

Ako na prevenciu?

Je potrebné dodržiavať zásady správnej životosprávy , vyvarovať sa nadbytočného stresu , pravidelne odpočívať a spať , zdravo a pravidelne sa stravovať , nefajčiť a nepiť alkohol , pravidelne sa hýbať a športovať a dať si pozor na spomínané fytoestrogény v potrave. U diabetikov je prevencia zväčšenej prostaty doplnená o dodržiavanie diéty a dávkovanie inzulínu. Staviť môžete aj na voľnopredajné preparáty, ktoré obsahujú prírodné látky , u ktorých bola preukázaná účinnosť.

Zväčšená prostata bylinky

Najmä ide o semienka tekvice, žihľavy dvojdomej, topoľa, smreka, raže siateho, nechtíka lekárskeho, vrbovky malokveté, echinacea purpurové a úzkolisté, kvetu bielej borovice, africkej paradajky, slivky africkej, kvetu kaktusu a trpas. Voľnopredajné prípravky obsahujú ich kombinácie.

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár