Ako rýchlo schudnúť brucho, boky alebo stehná?

publikované , aktualizované 5. 1. 2023

Nová štúdia potvrdzuje, že nám najviac pri chudnutí škodí kombinácia nadmiery tukov a sacharidov v jednom jedle, čo spôsobí double dopamine hit alebo dvojitú stimuláciu neuroprenášača a neurohormónu dopamínu v mozgu pri motivácii a odmene.

Ako rýchlo schudnúť?

Kombinácia veľkého množstva tukov a sacharidov v jednom pokrme spôsobuje dvojité vyvolanie dopamínu. Zvýši sa hladina cukru v krvi a dôjde ku koncentrovanej tvorbe a ukladaniu energie vo forme tuku . Mozog nás odmeňuje za chuť aj za to, že nám stúpne hladina cukru v krvi pri zaznamenaní potravy v žalúdku a črevách. Keď sa 2 mechanizmy prepoja, telo si s tým nevie poradiť.

Najhoršie je to u pečiva, sladkostí, sušienok, ale aj fast foodu či sladkých jogurtov plných konzervantov, cukru a škrobu. Mozog ani telo nechápe, čo sa deje, dochádza k zdvojenej odmene, na ktorej sa stávame závislí . Závislosť vzniká aj na nezdravom jedle. Keby sme zvládali zjesť také potravy malé množstvo, nebol by to až taký problém. Lenže nezdravých potravín sa nemôže nasýtiť vďaka nízkej výživovej hodnote , nadmiere konzervantov, dochucovadiel, plnidiel a prázdnych kalórií .

Spôsoby chudnutia

Dajte si nutrične hodnotné jedlo , ako je potrebné chudé mäso , strukoviny , nespracované potraviny ako ovocie a zelenina . Chudnutie a udržanie váhy nie je o hladovaní alebo extrémne zdravom stravovaní. Ide o to jesť jedlá, ktoré nám dodajú pocit sýtosti a nepotrebujeme toľko jesť. Nemáme pocit hladu ani chute. Najlepšia kombinácia pre pocit sýtosti je proteín s vlákninou . Nejde však iba o proteínovú diétu. Strava musí byť striedma a vyvážená.

Ako rýchlo schudnúť brucho, boky alebo stehná?

Ako schudnúť brucho

Brušný tuk alebo viscerálny tuk , je spojený s vážnymi zdravotnými komplikáciami, ako je kardiovaskulárne ochorenie, cukrovka 2. typ alebo rakovina prsníka . Brucho, boky a stehn a spolu súvisia , takže si to popíšeme v ďalších odsekoch. Odporúčame hlavne zelené šaláty a ako zálievku využiť jablkový ocot , ktorý zlepšuje spracovanie tukov, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri chudnutí a je prevenciou proti cukrovke .

Ako schudnúť boky

Jedzte chudé mäso ako je kuracie, teľacie a morčacie mäso alebo ryby, prírodné sacharidy z ovocia a zeleniny a nízkotučné mliečne výrobky bez cukru a zahusťovadiel. Všetko, čo sa dá, nahraďte celozrnnou alternatívou, zaraďte mandle, orechy a semienka , ktoré sú zdrojom bielkovín a zdravých tukov. Jedzte zeleninu, ktorá neobsahuje škrob, majú dosť vody a vlákniny, ako hlávkový šalát a ďalšia zelená zelenina, paprika, brokolica, uhorky a paradajky.

Ako schudnúť stehná

Tuk v oblasti bokov, stehien a brucha signalizuje, že konzumujete viac kalórií , než potrebujete a telo ukladá prebytočné kalórie do tuku v týchto partiách. Obmedzte rýchle občerstvenie, sladkosti, sladené nápoje a rafinované cukry, biele pečivo , cestoviny a ryžu . Pokiaľ sa bez nich nezaobídete, voľte celozrnné varianty . Pite veľa vody , nesladených minerálok a čajov , hlavne pred jedlom , alebo keď máte chute na sladké či slané. Prijmete tak menej kalórií.

Ako rýchlo schudnúť brucho, boky alebo stehná?

Spánok a relaxácia

Ak ste pretiahnutí, málo relaxujete a spíte, neschudnete. Denne spite 7 až 9 hodín . Znížite stres, vyčerpanie aj chute. Pri strese sa do tela vyplavuje kortizol , ktorý vedie k priberaniu v oblasti bokov, brucha a stehien . Odstráňte elektroniku zo spálne a kúpte si pohodlnú posteľ, rošt, matrac aj lôžkoviny . Večer meditujte , zacvičte si jogu , dajte si upokojujúci kúpeľ alebo si pustite relaxačnú hudbu .

Pravidelné cvičenie

Bez pravidelného a cieleného pohybu to nejde. Minimálne 4 dni v týždni by ste sa mali venovať aspoň 1/2 hodiny vytrvalostnému cvičeniu a najmenej 2x týždenne posilňovaniu so zameraním na dané partie na premenu tuku na svalovú hmotu . Kardio cvičenia , ako je beh alebo plávanie pomôžu spaľovať kalórie . Svaly potrebujú viac kalórií ako tuk, čím viac svalov máte, tým viac kalórií spálite aj v kľudovom režime. Muži majú viac svalov ako ženy a vďaka tomu aj rýchlejší metabolizmus .

Necvičte do úmoru

Cvičiť každý deň do úmoru cviky na zoštíhlenie daných partií nie je cestou k schudnutiu bokov, stehien ani brucha. Cvičenie je len súčasť celku. Je potrebné sa z baviť telesného tuku celkovo. Potom sa vám ešte len začnú rysovať svaly a pekné štíhle tvary. Využite každú voľnú chvíľu na drobné mikrocvičenie . Pri sedení v práci alebo v aute posilňujte svaly panvového dna . Pri kopírke a sporáku zapojte krúženie v bokoch , úklony stranou alebo drepy , ideálne so záťažou, ktoré napomáha chudnutiu bokov.

Ako rýchlo schudnúť brucho, boky alebo stehná?

Ako schudnúť v tvári

Príčinou opuchnutej tváre je nevhodné stravovanie a zadržiavanie vody v tele. Hlavne nadmerné pitie alkoholu, hormonálne zmeny, lieky na štítnu žľazu , antikoncepcie a chronické choroby . Opuchy spôsobuje aj nadbytok soli, jednoduchých aj rafinovaných cukrov a trvanlivých pokrmov s konzervantmi .

Nadbytok sodíka spôsobujú priemyselne spracované potraviny, predovšetkým mäsové výrobky a údeniny . Stavte na stravu bohatú na živiny, vitamíny a minerály , zelenú zeleninu a zdravé tuky , ako avokádo , mandle , orechy a semienka . Strážte dostatok vápnika a draslíka z ovocia , zeleniny, mliečnych výrobkov a minerálok . Zaraďte najmä banány, zemiaky, sušené slivky a marhule, brokolicu, karfiol, sardinky, vlašské orechy, kuracie mäso, mak, tvaroh, syr a vajcia.

Diéty na chudnutie

Vyvarujte si drastickému zníženiu množstva prijatých kalórií , inak telo ľahko nabehne na režim hladovania a spomalí metabolizmus , čo spôsobí, že si telo začne pri každom jedle tvoriť zásoby tuku . Žiadaná striktná diéta, ktorá vylučuje niektoré potraviny alebo dôležité živiny vedie k jojo efektu. Ide o celkovú zmenu životného štýlu . Varenie z čerstvých potravín bez polotovarov a konzervantov, voľba zdravších variant pokrmov, neprejedanie , dostatok pohybu, vody, relaxácie a spánku .

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár