3 najčastejšie chyby pri meraní krvného tlaku

publikované , aktualizované 28. 3. 2024

Máte doma tlakomer a na základe toho sa domnievate, že si dokážete kedykoľvek spoľahlivo zmerať krvný tlak? Aj keď ide samozrejme o bod k dobru, ktorý je dôležitý pre monitoring osobného zdravia, mali by ste vedieť, že meranie krvného tlaku môže ovplyvňovať niekoľko častých chýb, ktoré môžu ľahko skresliť výsledok. Ako to teda robiť správne?

Pokiaľ zažívate dlhodobý stres, potom by ste si mali krvný tlak dlhodobo strážiť, pretože emočný stav môže mať negatívny dopad na jeho dlhodobé zvýšenie. A monitoring môže vyžadovať napríklad aj cukrovka alebo iné chronické ochorenie.

Prečítajte si: Problém zvaný záchvatovité prejedanie

Problém je v tom, že väčšina ľudí nepatrí ku skúseným zdravotníkom. Často sa teda aj v dobrej viere dopúšťame chýb, kvôli ktorým nám môže vyjsť nízky tlak, vysoký tlak alebo normálny tlak v situácii, keď to tak v skutočnosti vôbec nie je.

Vďaka tomuto jednoduchému sprievodcovi to ale nabudúce určite hravo zvládnete a získaný výsledok bude čo najviac zodpovedať skutočnosti.

Zlé načasovanie meraní

špatné načasování měření

Jedným z hlavných problémov, ktorý môže výsledky merania skresľovať, je meranie tlaku v zlú chvíľu.

Neodporúča sa po:

  • Cvičenie alebo namáhavej fyzickej aktivite
  • Fajčenie
  • Stresujúcu situáciu

Merať sa nemá význam ani vo chvíli, keď máte nejakú intenzívnu bolesť alebo vám nie je dobre a máte napríklad teplotu. Niektoré z vyššie uvedených bodov môžu podporiť zvýšenie krvného tlaku aj u zdravého človeka. Lekár navyše ťažko vyhodnotí, či k zvýšeniu tlaku došlo na základe choroby alebo choroba bola spôsobená vyšším krvným tlakom. Skúste teda meranie o chvíľu odložiť. Aj keby malo ísť o päť minút pred meraním, oplatí sa chvíľu počkať.

Záleží aj na tom, v akej ste polohe

Počas merania tlaku je úplne nevhodné krížiť nohy cez seba. Keď navyše budete počas merania ležať, tlak môže byť pri meraní vyšší. Najlepšie je teda v jeho priebehu pokojne a uvoľnene sedieť.

Rozprávanie

Aby toho nebolo málo, výsledky merania môže ovplyvniť aj to, či v jeho priebehu hovoríte. Tlak môže dokonca reagovať aj na teplotu okolitého prostredia.

Medzi ďalšie hriechy potom patria aj:

  • Používanie nekvalitného prístroja
  • Zlá veľkosť manžety a jej zlé umiestnenie
  • Meranie tlaku na stoličke bez opierky (ak nie je, možno položiť aj ruku na stôl)

Zjednodušene povedané, meranie krvného tlaku je skutočná alchýmia. Podľa niektorých sa vyplatí pred meraním dokonca vyprázdniť aj močový mechúr. Keď ale budete dodržiavať všetky odporúčania, výsledky domáceho merania by mali byť najbližšie k výsledkom v ordinácii lekára.

Meriate si doma pravidelne krvný tlak? A zistili ste, že v priebehu merania robíte niektorú z vyššie uvedených chýb?

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár